فروش غذا و لوازم حیوانات خانگی و طوطی سانان

دانلود APP پارسی پت برای گوشی های Android و Apple

واگذاری بچه گربه ۶ ماهه فوری

تشکر تشکر:  3
لایک لایک:  6
مخالفت مخالفت:  0
نمایش نتایج: از 1 به 2 از 2

موضوع: سکوت سازمان محیط زیست با تشریح اقدامات این سازمان در مورد پلنگ شکست

 1. #1
  تیم مدیریت کل سایت RAMIN آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Jun 2012
  شماره عضویت
  2499
  میانگین پست در روز
  4.50
  نوشته ها
  7,183

  Icon19 سکوت سازمان محیط زیست با تشریح اقدامات این سازمان در مورد پلنگ شکست

  ۸ اردیبهشت ۱۳۹۴
  پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: از ابتدای سال جاری و در زمانی کوتاه تر از یک ماه شش پلنگ ایرانی در نقاط مختلف کشور و به دلایل گوناگون ازجمله تصادف جاده ای، استفاده از طعمه مسموم و شکار از بین رفتند.

  این رخداد تاسف بار واکنش های مختلفی در رسانه ها و در بین فعالان محیط زیست به همراه داشت اما در کمال تعجب هیچ اظهارنظری از سوی مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست بعنوان تنها متولی حفظ حیات وحش در کشور شنیده نشد تا آنجاییکه حتی دو مورد پایانی از تلفات پلنگ ایرانی که هر دو نیز مربوط به استان خراسان رضوی (شهرستان های سرخس و تربت جام) بود حتی بر روی پرتال اداره کل مربوطه و پرتال سازمان حفاظت محیط زیست نیز قرار نگرفت.

  اما رسانه های گوناگون طبق وظیفه ذاتی و در راستای رسالت خود در این مورد سکوت نکرده و به ابراز نگرانی و انتقاد درمورد آمار بالای تلفات پلنگ ایرانی پرداختند.

  روزنامه فرهیختگان در همین رابطه به درج مطلبی پرداخت با عنوان: «رکورد جدید در کشتار حیات وحش ثبت شد / هر پنج روز یک پلنگ»
  همچنین روزنامه جام جم به درج مطلبی با تیتر «ششمین پلنگ قربانی طعمه مسموم یا شکار» اقدام نمود.
  روزنامه اعتماد نیز به درج گزارشی پرداخت با عنوان : «حیات، حیات وحش قربانی نبود مدیریت»

  خبرآنلاین
  ، تابناک و بسیاری از دیگر از رسانه ها و شبکه های اجتماعی نیز به این موضوع پرداختند.


  نهایتا روز گذشته مدیر کل حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست اقدامات این سازمان برای حفاظت از پلنگ ایرانی را تشریح کرد.
  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، علی تیموری با اشاره به اینکه از میان ۱۱۴۰ گونه جانوری مهره دار کشورمان، بر اساس لیست سرخ IUCN ، حدود ۷۶ گونه جانوری در معرض تهدید هستند، افزود: لازم است برای ارتقای وضعیت حفاظتی آنها تمهیدات خاصی اندیشیده شود تا همانند شیر ایرانی و ببر خزری شاهد انقراض این گونه های ارزشمند نباشیم.  تدوین برنامه عمل حفاظت و مدیریت گونه های جانوری در معرض تهدید  وی با بیان اینکه در سال های گذشته این سازمان با همکاری دانشگاه تهران نسبت به تهیه شرح خدمات برنامه مدیریت ۳۰ گونه جانوری که در اولویت می باشند اقدام کرده است، گفت: از سال ۹۳ تهیه و تدوین برنامه عمل حفاظت و مدیریت گونه های جانوری در معرض تهدید کشور را بطور ویژه در اولویت قرار داده تا با اجرای این برنامه ها بتوان گامی مهم و کارساز در جهت ارتقای وضعیت حفاظتی این گونه ها برداشت.
  تیموری تصریح کرد: در طی سال جاری و همچنین طول دوره برنامه پنجساله ششم توسعه حداقل تهیه و تدوین برنامه عمل ۳۰ گونه جانوری و اجرای برنامه عمل ۱۵ گونه جانوری شاخص و حائز اهمیت در دستور کار دفتر تنوع زیستی و حیات وحش قراردارد.
  برگزاری کارگاه های آموزشی - مهارتی منطقه ای پلنگ ایرانی در سراسر کشور  مدیر کل حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه برنامه عمل پلنگ ایرانی در حال تدوین است، گفت: این سازمان در حدود ۲ سال گذشته با همکاری مؤسسه تخصصی مطالعات پلنگ آسیایی اقدام به برگزاری کارگاه های آموزشی - مهارتی پلنگ ایرانی به صورت منطقه ای برای کارشناسان مرتبط در ادارات کل حفاظت محیط زیست ۳۱ استان و همچنین افراد تأثیرگذار در جوامع محلی کرده است.
  شناسایی اولویت ها برای جلوگیری از بروز تلفات پلنگ

  تیموری با تاکید بر اینکه ماهیت این دوره ها و اهداف برگزاری آنها انجام امور حفاظتی است، افزود: به دلیل وسعت کشور ایران و پراکنش وسیع گونه پلنگ و دخالت فاکتورهای متعدد در حفاظت از این جانور لذا تعیین مفاد و مباحث آموزشی برای برگزاری این کارگاهها، بر اساس نیاز سنجی های صورت گرفته و تشخیص اولویت ها برای جلوگیری از بروز تلفات در جمعیت پلنگ و حفاظت از گونه بوده است.  تدوین برنامه عمل ملی برای حفاظت از پلنگ در دستور کار  وی تصریح کرد: در این دوره ها تمامی کارشناسان مربوطه با همکاری برخی افراد علاقمند، اشخاص صاحب تجربه و تأثیرگذار از طریق به اشتراک گذاشتن اطلاعات و تبادل آنها و راهبری توسط اساتید و تسهیلگران مؤسسه تخصصی پلنگ آسیایی ضمن فراگیری نکات کلیدی علمی، به انجام کار گروهی در ابعاد ملی شدند و توانستند در یک اقدام کم سابقه و شاید بی سابقه و پس از گذراندن مدت نزدیک به سه سال نسبت به تهیه چارچوب اصلی برنامه عمل ملی حفاظت از پلنگ در بهمن ماه ۹۳ اقدام کنند.  تیموری با اعلام اینکه بر اساس آمار ۱۰ سال گذشته، حدود ۵۰ درصد از عوامل مرگ و میر پلنگ ناشی از شکار و طعمه های مسموم بوده است، افزود: حدود ۱۳ درصد از مرگ و میرها مربوط به تلفات جاده ای، ۴ درصد ناشی از بیماری ها، ۲ درصد نامشخص و مابقی مربوط به عواملی نظیر مرگ طبیعی از جمله درگیری های درون گونه ای و جاری شدن سیل است.
  پرداخت به موقع خسارت در دستور کار
  وی درخصوص ۶ مورد تلفات در جمعیت پلنگ در فروردین ماه سال جاری گفت: با بررسی های به عمل آمده ، دلایل وقوع این تلفات نیز همان موارد مشابه قبلی است که برای کاهش یا از بین بردن آن راهی به جز اجرای برنامه عمل جامع حفاظت از پلنگ ندارد.


  مدیر کل حفاظت و مدیریت شکار و صید در خصوص اقدامات انجام شده برای کاهش تلفات ناشی از عوامل انسانی، گفت: پرداخت به موقع خسارات ناشی از حمله پلنگ به دامهای اهلی در دستور کار قرار گرفته است که در صورت ارائه گزارشات ادارات کل حفاظت محیط زیست استانی، موضوع پرداخت خسارت پس از بررسی دفاتر تخصصی و از طریق دفتر حقوقی به صورت موردی قابل انجام است.  وی با بیان اینکه در نظر است از طریق صندوق ملی محیط زیست ساز و کار پرداخت خسارت ناشی از حمله حیوانات وحشی به دامهای اهلی به شیوه مناسبی تعریف گردد افزود، موضوع پرداخت خسارت ناشی از گونه های جانوری شاخص در اسرع وقت و با صرف حداقل زمان بعمل آید.
  حضور محیط زیست استان ها در جلسات شورای ترافیک و ایمنی استانی  مدیر کل حفاظت و مدیریت شکار و صید در ادامه به مرگ و میر پلنگ ناشی از تصادفات جاده ای اشاره کرد و گفت: در این رابطه طی نامه ای از طریق ریاست سازمان حفاظت محیط زیست به وزیر کشور درخواست شد که نمایندگان ادارات کل حفاظت محیط زیست استانها در جلسات شورای ترافیک و ایمنی استانی حضور فعال داشته باشند و این موضوع در تعدادی از استان ها به انجام رسیده و در سایر استان ها در حال پیگیری و انجام است.
  تعیین نقاط حادثه خیز مربوط به تلفات جاده ای حیات وحش

  تیموری از برگزاری جلسات مربوط به کارگروه حوادث جاده ای با حضور نماینده وزارت راه برای تعیین نقاط حادثه خیز مربوط به تلفات جاده ای حیات وحش خبر داد و گفت: نقاط حادثه خیز به وزارت راه و شهر سازی برای انجام تمهیدات لازم در نقاط مورد نظر برای پیشگیری از وقوع حوادث جاده ای حیات وحش اعلام شده است.  استانداردهای طراحی شبکه زیستگاه های حیات وحش در استان گلستان تدوین می شود


  وی خاطر نشان کرد: تدوین استانداردهای طراحی شبکه زیستگاههای حیات وحش برای استفاده در طرح های آمایش سرزمین، ارزیابی توسعه و کاهش و کنترل تصادفات جاده ای حیات وحش در استان گلستان در حال انجام است.
  تهیه نقاط حادثه خیز تلفات جاده ای حیات وحش در استان سمنان و یزد
  تیموری از تهیه نقاط حادثه خیز تلفات جاده ای حیات وحش و تدوین استانداردها برای علائم و تابلوهای هشدار جاده ای و احداث زیر گذر یا روگذر برای عبور حیات وحش در استان سمنان و یزد خبر داد و گفت: این نقاط حادثه خیز به وزرات راه و شهرسازی اعلام شده است.  وی همچنین از تشکیل شبکه پلنگ از طریق ایجاد پورتال تخصصی پلنگ ایرانی خبر داد و گفت: این شبکه به منظور ثبت منسجم و قابل دسترس و مدیریت اطلاعات مربوط به پلنگ تشکیل شده است و در حال حاضر حدود ۱۲۰۰ عضو دارد.  تیموری تصریح کرد: آمار از نقاط مشاهدات و حضور پلنگ و نقشه پراکنش گونه در کشور و همچنین تلفات این گونه از سال ۱۳۸۶ تا فروردین ۱۳۹۴ با تشخیص علل تلفات تهیه شده است.
  پیگیری افزایش میزان ضرر و زیان متعلق به گونه پلنگ ایرانی
  مدیر کل دفتر مدیریت و حفاظت از شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: لیست بهای جانوران وحشی به لحاظ مطالبه ضرور و زیان موضوع بند چ ماده شکار و صید که در اواخر سال ۹۳ با پیشنهاد سازمان حفاظت محیط زیست به شورای عالی محیط زیست ارائه گردید میزان ضرر و زیان متعلق به گونه پلنگ ایرانی از ۵ میلیون تومان به ۸۰ میلیون تومان به انجام رسیده که کلیات آن مورد تصویب شورای عالی محیط زیست قرار گرفت تا پس از موافقت دستگاه های مسئول نسبت به ابلاغ و آگاهی آن اقدام می شود.


  منبع:پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران

  همیشه و در همه حال به طبیعت احترام بگذاریم و حق زندگی برای حیوانات را هم محترم بشماریم​ 2. #2
  مدیر ارشد و مدیر تالار گربه animal lover آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Mar 2015
  شماره عضویت
  11969
  میانگین پست در روز
  5.02
  نوشته ها
  3,009
  ممنون از اطلاع رساني بموقع شما اقا رامين.ايشالا زودتر از اينكه تيتر بزنن نسل پلنگ ايراني تو ايران منقرض شد،مسئولين يه فكري به حال اين بي نظميا و سهل انگار يا بكنن....

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. پاسخ: 3
  آخرين نوشته: 4th September 2014, 11:03 AM
 2. حفظ محیط زیست وظیفه ای همگانی است
  توسط RAMIN در انجمن تالار محیط زیست
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 6th June 2014, 09:35 AM
 3. مشاهده روباه شنی در کویر لوت/ لوت سرشار از حیات است
  توسط AR@SH در انجمن اخبار مرتبط با حیوانات
  پاسخ: 2
  آخرين نوشته: 22nd January 2013, 10:08 PM
 4. آلودگی آب عمده ترین مشکل زیست محیطی گیلان است
  توسط AR@SH در انجمن تالار محیط زیست
  پاسخ: 2
  آخرين نوشته: 11th December 2011, 09:12 AM
 5. خرید و فروش اسلحه برای محیط زیست کاشمر خطرساز شده است
  توسط AR@SH در انجمن اخبار مرتبط با حیوانات
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 18th June 2011, 11:47 AM

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
کشتار گنجشک ها به قصد لذت را متوقف کنید
تبلیغات متنی : کیف لپ تاپ
درود شما به صورت میهمان وارد شده اید. جهت استفاده از امکانات لازم است عضو شوید
از انجمن حامیان حقوق حیوانات میهن پت حمایت کنید