تريكومونيازيس
اين بيماري انگلي همچنين با اسامي Canker يا قانقارياي دهان در كبوترها (Columba livia) و در پرندگان شكاري با اسم Frounce نيز شناخته مي­شود.


اتیولوژی و اپیدمیولوژی:


عامل بيماري پروتوزوآيي تك سلولي و گلابي شكل با 4 تاژ‍ﮎ شلاقي در جلو بدن و يك پرده مواج در 3/2 طول بدن است كه اعضاء حركتي انگل مي­باشند. تريكوموناس گالينه اساساً انگل قسمتهاي بالايي سيستم گوارش و تنفس (دهان، سينوسها، گلو، مري و چينه­دان) تعداد بسيار زيادي از پرندگان مي­باشد. اما در كبوترهاي اهلي و وحشي بسيار شايع­تر است. از ساير پرندگان حساس مي­توان به بوقلمون، بلدرچين، جوجه­ها، انواع فنچ، گنجشك، قناريها و همچنين پرندگان شكاري مثل باز و قوش اشاره كرد. بیماري بيشتر در پرندگان جوان ديده مي­شود و اغلب هم كشنده است. اين انگل داراي استرينهاي متفاوتي از تحت حاد تا فوق حاد است كه مي­توانند بسته به حساسيت پرنده منجر به ايجاد بيماري با شدتهاي متفاوت شوند. در اين بيماري نقش حاملين بسيار مهم است، چه بسا كه پرندگان زيادي در گله ممكن است عامل را براي يكسال يا بيشتر با خود حمل كنند و در محيط پخش مي­كنند اما خودشان علائم را نشان نمي­دهند.


انتقال:


تريكوموناس به روش تقسيم دوتايي و با سرعت زياد تكثير مي­يابد اما در سيكل زندگي خود مرحله مقاومي ندارد به همين دليل كاملاً به ميزبان وابسته است و در بيرون از بدن ميزبان از بين مي­رود. تريكوموناس شديداً به خشكي حساس است. انتقال به يكي از 4 روش زير صورت میگیرد:


1.آلوده شدن جوجه­ها از طريق تغذيه توسط والدين با شيره تغذيه­اي

2. آلوده شدن پرندگان از طريق مصرف غذا، آب يا بستر آلوده به انگل

3.آلوده شدن پرندگان در هنگام انجام رفتارهاي جفت­پذيري

4.آلوده شدن پرندگان شكاري از طريق مصرف ساير پرندگان آلوده به تريكوموناسعلائم كلينيكي:بيماري روند سريعي دارد. علائم باليني بيماري متفاوت است. پرنده دپرس، بي­حال، ژوليده و دچار عدم تعادل است. ظاهر پف­کرده گردن جلب توجه می­کند اما چينه­دان خالي و گود رفته می­باشد. چشمهای اشك­آلود، ترشح زياد بزاق، بوي بد دهان، اشكال در خوردن و آشاميدن، تكرار حركات بلعيدن، اسهال و لاغری از سایر علائم کلینیکی هستند.علائم کالبدگشایی:


ضايعات اوليه بصورت نواحي كوچك زرد رنگي بوده که با پيشرفت بيماري و تشكيل اگزوداي چسبناك، مرطوب و خامه­اي سفيد رنگ در دهان، حلق، مري و چينه­دان همراه مي­باشد و با ادامه روند بيماري و مزمن شدن آن شاهد تشكيل توده­هاي نكروزه سخت پنيري و بزرگي در ناحيه حلق و مري مي­باشيم كه باعث اشكال در عمل بلع و تنفس مي­شوند.

ضايعات ممكن است حتي سينوس­هاي سر را نيز درگير كنند. در موارد كمياب حتي نفوذ به احشاء و تشكيل نواحي نكروزه در كبد، طحال، پانكراس، قلب، ريه­ها و كيسه­هاي هوايي نيز ديده مي­شود. در پرندگان شكاري ضايعات بطني و كبد اصلي­ترين تغييرات پاتولوژيك هستند كه مي­توانند بروز كنند. در بعضي موارد حتي با نفوذ به بافت­هاي اطراف گردن ممكن است درگيري پوست نيز ايجاد شود.
تشخيص:تشخيص بيماري با عنايت به تاريخچه، علائم كلينيكي و كالبدگشايي، تشخيص ميكروسكوپي يا با كشت عامل صورت مي­گيرد. علائم كلينيكي هرچند اختصاصي نيستند اما در تشخيص بكار مي­روند البته بيماريهاي ديگري مثل آبله و كمبود ويتامين آ بايد در تشخيص تفريقي قرار گيرند. تشخيص ميكروسكوپي با ميكروسكوپ نوري با قدرت درشت­نمايي پائين قابل انجام است. مي­توان نمونه­هايي از بزاق يا اسمير تهيه شده از ضايعات نكروزه پنيري شكل از قسمت­هاي بالايي مجراي گوارش تهيه كرد و در زير ميكروسكوپ بررسي كرد. لامها را همچنين مي­توان با رنگ­آميزيهايي مثل گيمسا و Heidenhain’s hematoxylin بررسي كرد. براي كشت از محيطهاي مختلفي از جمله سرم خون خشكيده شده لوفلر 2/0 % در محلول رينگر، محلول سالين بيكربنات، محلول 2% سرم كبوتر در محلول نمك ايزوتونيك مي­توان استفاده كرد. براي كاهش آلودگيهاي ثانويه آنتي­بيوتيك به محيط اضافه می­شود . دماي مناسب رشد 37 درجه سانتیگراد (8/96 درجه فارنهایت) است.درمان:


فقط براي پرندگاني كه در سيستمهاي بسته (قفس) نگهداري مي­شوند قابل انجام است. داروهاي زيادي از جمله دي­متريدازول، مترونيدازول (فلاژيل)، سولفات مس، كارنيدازول و ... جهت درمان عليه اين پروتوزوآ بكار مي­رود. در بعضي كشورها تعدادي از اين داروها از جمله مترونيدازول براي استفاده در پرندگاني كه هدف پرورش تغذيه انسان است منع مصرف دارند.
براي كنترل عفونت يا پيشگيري از بيماري بايد پرندگان حامل را شناسايي، جداسازي و درمان كرد. منابع عفونت نيز بايد به شكلي حذف شوند. ضدعفوني و تميز نگه­داشتن منابع آب، غذا و بستر جايگاه، قطع ارتباط بين پرندگان وحشي و پرندگان داخل قفس اهميت بسيار زيادي در كنترل بيماري دارند بخصوص ظروف آب و غذاي پرنده بايد از دسترس پرندگان وحشي دور نگه داشته شوند. البته ناگفته نماند كه عفونت­هاي خفيف مي­تواند باعث ايجاد ايمني نسبت به سويه­هاي حاد تريكوموناس گالينه شود.بحث:در يك بررسي در پنسيلوانيا توسط R.M.stabler در 1941 از 242 كبوتر مورد آزمايش 5/64% آلوده به تريكوموناس گالينه بودند و 5/35 % فاقد آلودگي بودند.یک بررسي توسط نویسنده روي 12 گله كبوتر مشكوك به بيماري از فروردین 1385 تا آذر 1386 در 4 منطقه آلوده شهر كرمان صورت گرفت. نمونه­گیری از محتویات چینه­دان توسط سواپ انجام شد. نمونه­ها بعد ازآماده­سازی روی لام، توسط میکروسکوپ با بزرگنمایی پایین بررسی شدند و نتایج زیر بدست آمد. از مجموع 450 كبوتر در بررسی­های میکروسکوپی 324 مورد مثبت و 126 مورد منفی تائید شد (72 % آلوده به تريكوموناس گالينه و 28 % فاقد آلودگی). از 324 کبوتر مثبت فقط 293 مورد علائم كلينيكي بارز آلودگي به تريكوموناس گالينه را نشان مي­دادند و حدود 31 مورد فاقد علائم كلينيكي آلودگي به تريكوموناس گالينه بودند و فقط عامل را با خود حمل مي­كردند و به عنوان حاملين بيماري مطرح بودند.
جدول: تعداد کل کبوترهای آلوده و پاک
کل کبوترها کبوترهای آلوده به عامل کبوترهای پاک
تعداد 450 324 126
درصد 100 72 28به دليل اينكه تاكنون در انسان موردي از آلودگي به تريكوموناس گالينه مطرح نشده است، از لحاظ بهداشت عمومي اهميت زيادي ندارد. اما اين انگل در كبوترها بعنوان يكي از مهمترين فاكتورهاي كشنده مطرح مي­باشد. براي همين توجه به اين بيماري از اهميت ويژه­اي برخوردار است

منابع
:

1- آرکوهارت جی ام، آرمور جی، دانکن جی ال، دان ای ام، جنینگز اف دبلیو: انگل شناسی دامپزشکی. ترجمه شاددل، فضل الله. انتشارات دانشگاه شیراز، چاپ اول، 1377، ص 572-577.
2- قدری کرکج، رحیم. پریور، حمیدرضا: پرندگان شکاری. انتشارات پریور،1385، ص 147
3- هاشمی، مسعود: راهنمای کامل پرورش، بیماریها، گرو بستن و نژادهای کبوتر. انتشارات فرهنگ جامع، چاپ اول،1385، ص 118.

4. BOAL, CW, MANNAN RW, HUDELSON KS: Trichomoniasis in Cooper’s hawks from Arizona. Journal of Wildlife Diseases 1998; 34: 590–593.
5. CARLTON M. HERMAN: RECOGNITION OF TRICHOMONIASIS IN DOVES, vol xxiv 1953:11-12.
6. CHERRY S: Statistical tests in publications of The Wildlife Society. Wildlife Society Bulletin 1998; 26: 947–953