فروش غذا و لوازم حیوانات خانگی و طوطی سانان

دانلود APP پارسی پت برای گوشی های Android و Apple

واگذاری بچه گربه ۶ ماهه فوری

تشکر تشکر:  1
لایک لایک:  1
مخالفت مخالفت:  0
نمایش نتایج: از 1 به 1 از 1

موضوع: به مناسبت 2 اردیبهشت روز جهانی زمین پاک ;سیاره خود را فراموش نکنیم

 1. #1
  تیم مدیریت کل سایت RAMIN آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Jun 2012
  شماره عضویت
  2499
  میانگین پست در روز
  4.50
  نوشته ها
  7,196

  Icon19 به مناسبت 2 اردیبهشت روز جهانی زمین پاک ;سیاره خود را فراموش نکنیم

  به مناسبت 22 آوریل روز جهانی زمین پاک

  سیاره خود را فراموش نکنیم

  تهران- ایرنا- روز جهانی زمین پاک هر ساله در 22 آوریل مصادف با 2 اردیبهشت در تمام دنیا با برگزاری مراسم مختلف گرامی داشته می شود، این روز یادآور این حقیقت به بیش از هفت میلیارد نفر در سراسر جهان است که نباید سیاره خود ' زمین ' را فراموش کرد.


  در این روز حامیان محیط زیست در کنار مسوولان و تصمیم گیران قرار می گیرند و در صدد جلب توجه بیشتر همگان به حفظ محیط زیست و زمین تلاش می کنند.

  کارشناسان همواره تاکید دارند که منابع آب و خاک محدود هستند بنابراین باید هم به درستی استفاده و هم برای آیندگان حفظ شوند.

  یکی از موضوعاتی که در سازمان حفاظت محیط زیست کشور دنبال شد مساله تهیه و تصویب لایحه حفاظت از خاک بود که بعد از برگزاری جلسات کارشناسی و فنی گسترده، مفاد این لایحه تهیه و برای تصویب به مجلس شورای اسلامی ارسال شد که خوشبختانه در آستانه روز زمین پاک به تصویب رسید.

  **فرسایش خاک

  حسن پسندیده مدیر کل دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست به خبرنگار علمی ایرنا گفت: خاک عنصری است که بر اثر فرایندها و عوامل خاکساز تشکیل می شود که دارای مواد آلی و معدنی است و پوسته زمین را تشکیل می دهد و تمام فعالیت های انسان و سایر زیستمندان (موجودات )در بر روی این لایه انجام می شود از این رو از اهمیت زیادی برخوردار است.

  وی با بیان اینکه خاک جزو منابع تجدید ناپذیر است افزود: بخش مهمی از زنجیره غذایی انسان و زیستمندان را تشکیل می دهد بنابراین باید حفاظت از آن را جدی بگیریم و مانع از آلودگی آن شویم.

  پسندیده تاکید کرد: در طبیعت هر چیزی با نظم خاصی قرار گرفته است و هر کدام از منابع کارکردهای خاص خودش را دارد بنابراین اگر با فعالیت های نادرست خللی در این نظم ایجاد کنیم قطعا هم به ضرر خودمان و هم آیندگان خواهد بود.

  وی ادامه داد: برخی از مناطق برای کارکرد کشاورزی ، شهری ، صنعتی و سایر فعالیت ها مناسب هستند که اگر به درستی از آنها استفاده نشود در طولانی مدت مشکلاتی برای محیط زیست به وجود خواهد آمد، همچنین توجه به توان اکولوژیک منابع زیستی برای استفاده از آنها هم بسیار حایز اهمیت است که بادی جدی گرفته شود.

  پسندیده تهدیدات خاک را در دو بخش فرسایش و آلودگی برشمرد و گفت: بخشی از فرسایش به علت بارش و وزش باد انجام می شود که امری طبیعی است اما بخشی هم توسط فعالیت های بی ضابطه انسانی صورت می گیرد که باید برای این بخش برنامه ریزی داشته باشیم.

  وی افزود: هر چه با فعالیت های خود موجب تخریب بیشتر پوشش خاک مانند گیاهان شویم سرعت فرسایش بیشتر خواهد شد، فرسایش خاک در کشور ما چندین برابر میانگین جهانی است، فرسایش در ایران بیش از 16 میلیون تن در هکتار است در حالی که میانگین جهانی 5 تا 6 میلیون تن در هکتار است.

  مدیر کل دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست به مساله آلودگی خاک اشاره کرد و گفت: زمانی که بخشی از خاک آلوده شود باید بین 50 تا 5 هزار دلار برای پاکسازی هر متر مکعب از خاک هزینه شود.

  وی افزود: آلودگی ها ناشی از توسعه ناپایدار شهری ، کشاورزی و صنعتی است که باید برای تمام این بخش ها برنامه ریزی داشته باشیم ، استفاده از کود و سموم شیمیایی در بخش کشاورزی ، مواد شوینده در بخش خانگی و رها سازی آنها در طبیعت تهدیدی جدی برای خاک است.

  پسندیده گفت: برای میزان آلودگی خاک در جهان استانداردی وجود ندارد و هر کشوری با توجه به نوع فعالیت و فرهنگ خود خاک خود را حفظ یا آلوده می کند.

  وی ادامه داد: سازمان حفاظت محیط زیست در این راستا با همکاری وزارت خانه های صنعت معدن و تجارت ، نیرو و کشاورزی در صدد تهیه برنامه جامعی برای حفاظت از خاک است تا بتوان با استفاده از آن مساله را مدیریت کرد.

  پسندیده گفت: یکی دیگر از تهدیداتی که در محیط زیست وجود دارد، مساله فاضلاب و پساب ها است؛ با توجه به اینکه ایران کشوری خشک و کم آب است، می توانیم با برنامه ریزی این تهدید را به فرصت تبدیل کنیم.

  وی تاکید کرد: با تصفیه می توان فاضلاب را دوباره به چرخه مصرف بازگرداند. در بیشتر کشورها نیز این اقدام انجام و از آن برای آبیاری فضای سبز و سایر مصارف غیرشرب استفاده می شود. حتی می توان با استفاده از فناوری های نوین در فرایند تصفیه، به آبی سالم برای شرب دست یافت.

  پسندیده به آبهای خاکستری و اهمیت بازچرخانی آنها اشاره کرد و گفت: در بسیاری از کشورها از آبهای خاکستری که از آب استخرها و ماشین های ظرفشویی به دست می آید، بعد از تصفیه برای آبیاری فضای سبز مجتمع ها استفاده می شود.

  وی ادامه داد: در واقع در همان مجتمعی که آب خاکستری تولید می شود، سیستم تصفیه وجود دارد و به طور مستمر این آبها را تصفیه می کند.

  یکی از موضوعاتی که در وزارت نیرو، آب و فاضلاب کشور دنبال می شود، ساماندهی آب های خاکستری است.  ** تولید روزانه 48 تا 49 هزار تن زباله در کشور

  پسندیده گفت: یکی دیگر از دغدغه های جدی در زمینه آلودگی خاک، بحث مدیریت پسماندهای شهری، خانگی، صنعتی، کشاورزی، بیمارستانی و ویژه است.

  وی افزود: روزانه 48 تا 49 هزار تن زباله شهری در کشور تولید می شود، در واقع میانگین سرانه روزانه تولید زباله در شهرها 650 تا 750 گرم است و در روستاها 400 تا 500 گرم است که رقم بسیار زیادی است.

  مدیرکل دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست اظهار کرد: میزان تولید پسماند در استان های شمالی کشور به علت توریست پذیر بودن بسیار بالا است.

  پسندیده با بیان اینکه رویکرد سازمان حفاظت محیط زیست در مورد مدیریت پسماند رویکردی کلان است، افزود: با همکاری دستگاه های مسوول در تلاش هستیم با برنامه ریزی های اصولی تولید زباله را کاهش دهیم و در مورد تفکیک زباله ها از مبدا فرهنگ سازی کنیم.

  وی با بیان اینکه پسماندها حاوی مقدار زیادی مواد قابل بازیافت هستند که دارای ارزش اقتصادی زیادی است، ادامه داد: آمارها نشان می دهد در پسماندهای روزانه کشور حدود چهار هزار تن کاغذ وجود دارد که می توان آنها را بازیافت کرد.

  پسندیده اظهار کرد: برای تولید یک تن کاغذ باید 15 درخت تنومند قطع شود بنابراین بازیافت این حجم کاغذ کمک زیادی نیز به حفاظت از درخت ها می کند.

  به گفته وی، 70 درصد زباله ها تر هستند که قابلیت تبدیل به کود حاصل از زباله (کمپوست) را دارند.

  وی افزود: همچنین روزانه 2 هزار تن پلاستیک در زباله های شهری وجود دارد که با توجه به نوع و جنس آنها 300 ،400 و حتی تا 500 سال در طبیعت ماندگاری دارند.

  مدیرکل دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست گفت: مساله مهم دیگر در بحث پسماندها، دفن غیراصولی آنها است که منجر به جاری شدن شیرابه و آلوده شدن خاک می شود.

  پسندیده تاکید کرد: از مدیریت شهری درخواست می کنیم تا به این بخش توجه ویژه ای داشته باشد چراکه دفن غیراصولی زباله ها علاوه بر اینکه موجب آلوده شدن خاک می شود، اثرات سوء آن به شهروندان نیز باز می گردد.  ** تولید روزانه 33 میلیون تن پسماند صنعتی


  مدیرکل دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست گفت: روزانه حدود 33 میلیون تن پسماند صنعتی در کشور تولید می شود که بخش زیادی از آن قابل بازیافت است.  ** تولید روزانه 400 تن پسماند بیمارستانی


  پسندیده اظهار کرد: روزانه حدود 400 تن پسماند بیمارستانی در کشور تولید می شود که ساماندهی آنها نیازمند برنامه ریزی اصولی و بهداشتی است.

  وی گفت: حدود 90 درصد بیمارستان های کشور به سیستم بی خطرسازی زباله (اتوکلاو) مجهز هستند و تاکید سازمان حفاظت محیط زیست بر تکمیل این فرایند است.

  پسندیده افزود: در زمینه ساماندهی پسماندهای مراکز درمانی، مطب ها، کلینیک ها و آزمایشگاه ها هنوز فعالیت چندانی صورت نگرفته است این درحالی است که با توجه به اهمیت موضوع باید هر چه زودتر ساماندهی شود.

  وی گفت: سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی یک تفاهم نامه همکاری امضا کرده اند که در آن بر ساماندهی و بهبود مدیریت پسماندهای بیمارستانی تاکید شده است.

  پسندیده با بیان اینکه سازمان محیط زیست آماده هرگونه همکاری در این زمینه است، افزود:

  این سازمان آمادگی دارد تا برنامه ای جامع برای مدیریت پسماندهای مراکز درمانی بر اساس ضوابط و معیارهای محیط زیست تهیه و تدوین کند.  منبع:ایرنا
  ویرایش توسط RAMIN : 22nd April 2015 در ساعت 04:25 PM

  همیشه و در همه حال به طبیعت احترام بگذاریم و حق زندگی برای حیوانات را هم محترم بشماریم​اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. در کمال ناباوری برای فعالیت سیرک شیراز در کرج مجوز صادر شد!
  توسط RAMIN در انجمن اخبار مرتبط با حیوانات
  پاسخ: 1
  آخرين نوشته: 26th July 2014, 07:25 PM
 2. هر روز سیب بخورید تا 17 سال جوان‌تر شوید
  توسط RAMIN در انجمن پزشکی و سلامت
  پاسخ: 1
  آخرين نوشته: 4th November 2013, 08:21 PM
 3. ویروس سگی عامل بروز رفتارهای ببرهای سیبری
  توسط maryam_h در انجمن اخبار مرتبط با حیوانات
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 31st August 2013, 04:31 PM
 4. خواص موز کاملا" رسیده
  توسط sara6493 در انجمن نکات/دانستنی ها
  پاسخ: 4
  آخرين نوشته: 7th October 2012, 12:26 AM
 5. فواید و خاصیت موز رسیده سیاه
  توسط Jblaq در انجمن سبزیجات و میوه ها
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 22nd May 2011, 07:25 PM

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
کشتار گنجشک ها به قصد لذت را متوقف کنید
تبلیغات متنی : کیف لپ تاپ
درود شما به صورت میهمان وارد شده اید. جهت استفاده از امکانات لازم است عضو شوید
از انجمن حامیان حقوق حیوانات میهن پت حمایت کنید