بالاخره داستان­‌های تخیلی به حقیقت پیوست؛ اژدها واقعا وجود دارد.


به گزارش سرویس علمی جام نیوز به نقل از آنا، به تازگی مارمولکی در اندونزی کشف شده که درست است از نظر جثه و شکل ظاهری شباهتی به اژدها ندارد، می‌تواند پرواز کند.

این مارمولک­‌های کوچک که
«اژدهای پرنده» و به لاتین Draco Volans نام دارد در طی هزاران سال یک راه شگفت‌انگیز برای فرار از دست شکارچیان داشته‌­اند: پرواز کردن.

زایده­‌های کوچک بال­ مانند اژدهای پرنده، در هنگام فرار از دست حیوانات شکارچی این جانور را قادر می‌‌­سازد از درختی به درخت دیگر بپرد. همچنین این بال­‌‌ها نقش مهمی در یافتن غذا و جفت‌گیری این مارمولک دارند. طول هر پرش این مارمولک به بیش از 9 متر می‌­رسد.

بال‌‌­های این مارمولک، متفاوت از بال پرندگان است. در واقع بال‌‌­های اژدهای پرنده مجموعه‌ای از دنده‌­های بسیار دراز و نازکی هستند که به صورت اختیاری جمع و بسته می‌­شوند. خوشبختانه لازم نیست نگران حمله کردن و غارت شدن شهرها به دست این مارمولک­‌ها باشیم.

اژدهای پرنده تنها 20 سانتی‌متر طول دارد و توانایی دمیدن آتش هم ندارد.
برخلاف سایز کوچک‌شان، این جانوران قلمرودار هستند و قلمرو بیشتر آنها حدودا شامل 3 درخت می­‌‌شود. اژدهای پرنده تقریبا تمام عمرش را در این فضای کوچک سپری می­‌‌کند و در همین محدوده غذا و جفتش را نیز پیدا می‌‌­کند. قلمرو مارمولک جایی است که جانور زندگی می­‌‌کند و می­‌میرد اما در واقع محلی که این جانور به دنیا می‌­آید، نیست.


مارمولک ماده روی زمین تخم‌گذاری می­‌کند و برای امن نگه داشتن تخم‌­هایش با استفاده از پوزه نوک تیزش زمین را می‌‌کند. مارمولک­ برای محافظت از تخم­‌هایش روی زمین باقی می­‌ماند اما فقط به مدت 24 ساعت! سپس به محل زندگی خود برمی­‌گردد و نوزاد خود را به دست سرنوشت می‌­سپارد.


منبع:جام نیوز