فروش غذا و لوازم حیوانات خانگی و طوطی سانان

دانلود APP پارسی پت برای گوشی های Android و Apple

واگذاری بچه گربه ۶ ماهه فوری

تشکر تشکر:  9
لایک لایک:  5
مخالفت مخالفت:  0
نمایش نتایج: از 1 به 5 از 5

موضوع: دلایل ذبح گوزن های اروپایی باغ وحش ارم

 1. #1
  تیم مدیریت کل سایت RAMIN آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Jun 2012
  شماره عضویت
  2499
  میانگین پست در روز
  4.50
  نوشته ها
  7,191

  Icon19 دلایل ذبح گوزن های اروپایی باغ وحش ارم

  سازمان حفاظت محیط زیست اعلام کرد:

  دلایل ذبح گوزن های اروپایی باغ وحش ارم

  تهران- ایرنا-مدیر کل دفتر تنوع زیستی و حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست گفت: موضوع حقوق حیوانات، ارزش قایل شدن برای حق زیستن تمام گروه های جانوری و حفاظت از تنوع زیستی کشور، به ویژه گونه های جانوری در معرض تهدید همواره جزو اولویت های این سازمان است.  به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، سید مجید خرازیان مقدم با اشاره به انتشار خبر ذبح گوزن اروپایی با مجوز سازمان حفاظت محیط زیست، افزود: مجتمع تفریحی، ورزشی ارم تیر ماه سال گذشته در نامه ای به اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران درخواست کرده بود به علت ازدیاد جمعیت گله گوزن های زرد و قرمز اروپایی موجود در باغ وحش ارم و تعدیل جمعیت آنها، تعدادی از آنها را ذبح و به مصرف گوشتخواران این مجموعه برساند.

  وی توضیح داد: گونه های ذکر شده گونه غیر بومی و وارداتی بوده اند و به طور کلی گونه های جانوری باغ وحشی غالبا ارزش حفاظتی و رهاسازی در طبیعت را ندارند و چنانچه دچار تولید مثل درون گروهی شوند حتی ارزش ژنتیکی قابل توجهی نیز نخواهند داشت.

  مقدم با بیان اینکه ارزش های اکولوژیکی گونه های باغ وحشی بسیار ناچیز بوده و به دلایل متعدد در مطالعات ژنتیکی هم غالبا نمی توان آنها را معیار قرار داد، افزود: در باغ های وحش با توجه به افزایش تعداد جمعیت این گونه ها و ثابت و محدود بودن فضای نگهداری آنها، احتمال شیوع بیماری و سایر آسیب ها در بین افراد جمعیت افزایش یافته و چنانچه نسبت به تعدیل جمعیت آنها اقدام نشود در مواردی تمام جمعیت تلف خواهند شد.

  وی ادامه داد: در مورد اخیر نیز ذبح این حیوانات شامل گوزن های پیر و ناتوان بوده که در جمعیت و پویایی آن نقش مهمی را ایفا نمی کردند و بعد از مدتی خودبه خود دچار مرگ و میر می شدند.

  مقدم با تاکید بر اینکه به منظور تعدیل جمعیت مازاد گونه های جانوری نگهداری شده در باغ های وحش، گزینه های دیگر مانند انتقال جمعیت مازاد به سایر مراکز که متقا ضی هستند باید در اولویت قرار گیرند، اظهار داشت: این موضوع از طریق ادارات کل حفاظت محیط زیست استانی به باغ های وحش ابلاغ شده است و لازم است مالکان باغ های وحش ضمن تعامل بیشتر با یکدیگر برای تعدیل جمعیت گونه های جانوری مازاد ، گزینه انتقال و یا مبادله گونه های مذکور را در اولویت قرار دهند.

  وی با بیان اینکه موضوع حقوق حیوانات و ارزش قائل شدن برای حق زیستن تمام گونه های جانوری همواره مد نظر سازمان حفاظت محیط زیست بوده است، گفت: حفاظت از تنوع زیستی کشور و ارتقای سطح حفاظتی گونه های جانوری بومی و بویژه گونه های جانوری در معرض تهدید همواره جزو اولویت های سازمان بوده و به این منظور اتخاذ سیاست ها و تدابیر لازم برای کاهش فشار بر جمعیت گونه های جانوری موجود در طبیعت همواره مد نظر این سازمان بوده است .

  مقدم با اشاره به تهیه و تدوین دستورالعمل مراکز تکثیر و پرورش در اسارت پستانداران و پرندگان وحشی در سال های اخیر گفت: به رغم اینکه هدف متقا ضیان این گونه مراکز ( بدون شکارگاه و یا دارای شکارگاه ) موضوع تامین پروتئین حیوانی و یا موضوع شکار حیوانات است، لیکن وجود این گونه مراکز می تواند منجر به کاهش فشار بر روی جمعیت گونه های جانوری وحشی در طبیعت شده و نهایتا حفاظت از آنها که برای سازمان حفاظت محیط زیست در اولویت است به نحو بهتری به انجام رسد.

  به گفته وی، استفاده از گوشت حیوانات وحشی به منظور تغذیه سایر جانوران و حتی غذای انسان ها هیچگونه تخلفی محسوب نمی شود و بعضی از گونه های جانوری وحشی با اخذ مجوز از سازمان حفاظت محیط زیست در مراکز تکثیر و پرورش برای تامین پروتیین حیوانی پرورش داده شده و همانند دام محسوب می شود.

  مقدم با تاکید بر اینکه در باغ های وحش باید گزینه های دیگر در جهت تعدیل جمعیت در اولویت قرار گیرند اظهار داشت: گونه های جانوری بومی نگهداری شده در باغ های وحش نیز به رغم اینکه این گونه ها غالبا قابلیت رها سازی مجدد در طبیعت را ندارند ولی می توانند از نظر ژنتیکی حائز اهمیت باشند و لازم است که باغ های وحش در نگهداری مطلوب این گونه ها تمام تمهیدات لازم را به عمل آورند.

  تیرماه سال گذشته ۲۲ راس گوزن قرمز و ۱۵ راس گوزن زرد اروپایی
  که بدون برنامه ریزی کارشناسانه در باغ وحش تهران تکثیر شده بودند به دلیل عدم وجود فضای کافی برای نگهداری در این باغ وحش بنا به درخواست مسوولان باغ وحش با مجوز سازمان حفاظت
  محیط زیست ذبح شدند.  منبع:ایرنا
  ویرایش توسط RAMIN : 12th April 2015 در ساعت 05:19 PM

  همیشه و در همه حال به طبیعت احترام بگذاریم و حق زندگی برای حیوانات را هم محترم بشماریم​ 2. #2
  تیم مدیریت کل سایت RAMIN آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Jun 2012
  شماره عضویت
  2499
  میانگین پست در روز
  4.50
  نوشته ها
  7,191

  همیشه و در همه حال به طبیعت احترام بگذاریم و حق زندگی برای حیوانات را هم محترم بشماریم​ 3. #3
  تیم مدیریت کل سایت RAMIN آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Jun 2012
  شماره عضویت
  2499
  میانگین پست در روز
  4.50
  نوشته ها
  7,191


  ذبح گوزن های اروپایی ارم تخلف نیست/ راه حل های بهتری هم وجود داشت!

  دیده بان حقوق حیوانات: مدیرکل دفتر شکار و صید سازمان محیط زیست ذبح گوزن های اروپایی باغ وحش ارم با مجوز این سازمان را قانونی عنوان کرد و گفت: البته راه حل های بهتری مانند واگذاری این گونه به دیگر باغ وحش ها نیز وجود داشت.
  دکتر مجید خرازیان مقدم در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان این مطلب افزود: اینکه باغ وحش ارم برای تعدیل جمعیت یک گونه غیر بومی از سازمان محیط زیست مجوز گرفته تخلف نیست و امری عادی است.


  دیدگاه سازمان محیط زیست حفاظت از گونه های ارزشمند است نه حمایت از حقوق حیوانات  به گفته وی، دیدگاه سازمان محیط زیست یک دیدگاه حفاظتی آن هم در مورد گونه هایی است که ارزش اکولوژیکی و ژنتیکی دارند و به دنبال مسائلی از جمله حقوق حیوانات نیست .


  مدیرکل دفتر حیات وحش سازمان محیط زیست اظهار داشت: جایی که یک گونه دارای ارزش اکولوزیکی باشد سازمان محیط زیست تمام تلاش خود را برای حفاظت از آن گونه خواهد کرد کما اینکه طی ۴ سال گذشته با وجود تمام فشارها در برابر معدوم کردن ببر سیبری موجود در قرنطینه همین باغ وحش مقاومت کرده ام.


  گونه های غیر بومی باغ وحش ارزش اکولوزیکی و ژنتیکی ندارد  مقدم تصریح کرد: گوزن های قرمز و زرد اروپایی نه تنها بومی ایران نیستند و نقشی در تنوع زیستی کشورمان ندارند بلکه به طور کلی گونه های باغ وحشی برای سازمان محیط زیست ارزش حفاظتی ندارند.وی تأکید کرد: حتی گونه های بومی کشور که به دلایلی از جمله مصدومیت به باغ وحش ها تحویل داده می شوند به دلیل تولید مثل های درون گروهی برای سازمان محیط زیست ارزش اکولوژیکی و حتی ژنتیکی چندانی ندارند.  ذبح یکی از راه حل های تعدیل جمعیت در باغ وحش  مدیرکل دفتر حیات وحش سازمان محیط زیست اظهار داشت: زمانی که جمعیت چنین گونه هایی در باغ وحش ها از ظرفیت و گنجایش باغ وحش افزایش می یابد صاحبان باغ وحش ها از سازمان محیط زیست درخواست تعدیل جمعیت این گونه را می کنند و سازمان محیط زیست هم پس از بررسی استان مربوطه مجوز را صادر می کند که تخلف نبوده و نخستین باری هم نیست که اتفاق می افتد چرا که در صورتی که تعدیل اتفاق نیافتد پس از مدتیبه دلیل گنجایش کم باغ وحش ها منجر به نابودی کل جمعیت آن گونه می شود.


  باغ وحش ارم به عنوان مالک گوزن های اروپایی از آنها برای تغذیه گوشتخواران استفاده کرد  مقدم در پاسخ به اینکه اما سازمان محیط زیست به عنوان متولی حفاظت از حیات وحش به این راحتی نباید به دلیل نداشتن ارزش ژنتیکی حقوق حیوانات را نادیده بگیرد و می توانست به جای دادن مجوز ذبح این گوزن ها آنها را به دیگر باغ وحش هایی که فاقد این گونه هستند منتقل می کرد گفت: مالک این گوزن ها باغ وحش ارم است و زمانی که گوشتخواران این باغ وحش نیاز به تغذیه دارند ما نمی توانستیم به جای مالک گوزن ها تصمیم بگیریم.  ابلاغ دستورالعمل واگذاری گونه ای غیر بومی برای تعدیل جمعیت به جای ذبح کردن
  وی در پاسخ به اینکه اما سازمان محیط زیست موظف است به جای ذبح کردن گونه ای که در اکثر باغ وحش ها به عنوان یکی از گونه های شاخص در نظر گرفته می شود راه حل های مناسب تر مانند واگذاری به سایر باغ وحش ها را حمایت کند اظهار داشت: پیشنهاد خوبی است و قول می دهم دستور العملی تدوین شود که ادارات کل استان ها بعد از این برای تعدیل جمعیت گونه های غیر بومی باغ وحش ها ابتدا راه حل واگذاری به دیگر باغ وحش ها و مراکز نگهداری حیوانات را بررسی و حمایت کنند و ذبح گونه های غیر بومی باغ وحش ها اگرچه غیر قانونی نیست اما به دلیل اینکه ممکن است نوعی تابو شکنی تلقی شود را در اولویت های بعد قرار دهند.
  مقدم یادآور شد: مالکین باغ وحش ها نیز می توانند با یکدیگر تعامل داشته و گونه های مورد نیاز را مبادله کنند.  نظارت محیط زیست بر تکثیر و واردات گونه های غیر بومی در باغ وحش ها


  مدیرکل دفتر حیات وحش سازمان محیط زیست تأکید کرد: البته راه حل دیگر این است که ادارات کل محیط زیست استان ها با نظارت دائم بر عملکرد باغ وحش ها از واردات و تکثیر بیش از حد ظرفیت گونه ها در این باغ وحش ها جلوگیری کنند که در حال حاضر این نظارت به صورت هفتگی در باغ وحش ارم صورت می گیرد.  تکثیر گونه ها در اسارت به منظور استفاده از گوشت آنها مانعی ندارد
  وی درپاسخ به اینکه سازمان محیط زیست مجوز فروش یک راس از این گونه به یک شخص عادی را نیز صادر کرده تصریح کرد: این اقدام هم تخلف نیست و اگر کسی شرایط نگهداری و تکثیر در اسارت گونه ای را حتی به منظور مصرف گوشت آن داشته باشد از جمله گوزن قوچ میش و کل و بز سازمان محیط زیست پس از بررسی این شرایط به وی مجوز می دهد .  سرو گوشت گوزن در رستوران ها را نشنیده ام  مقدم در پاسخ به اینکه با این وصف اینکه گفته می شود برخی از رستورانها با خرید گوشت گوزن غذاهای طبخ شده از گوشت گوزن را سرو می کنند گفت: اولین بار است که این موضوع را می شنوم اما دستور می دهم پیگیری شود.به گزارش مهر، در تیرماه سال گذشته ۲۲ راس گوزن قرمز و ۱۵ راس گوزن زرد اروپایی که بدون برنامه ریزی کارشناسانه از سوی مسئولان باغ وحش و همچنین عدم نظارت لازم از سوی سازمان حفاظت محیط زیست در باغ وحش تهران تکثیر شده بودند به دلیل عدم وجود فضای کافی برای نگهداری در این باغ وحش بنا به درخواست مسئولان باغ وحش با مجوز سازمان حفاظت محیط زیست در سکوت خبری ذبح شدند.در مجوز صادر شده، مورد مصرف گوزن‌های ذبح شده تغذیه گوشتخواران باغ وحش قید شده است. گوزنهایی که به گفته دفتر شکار و صید سازمان محیط زیست، پوستشان جهت تاکسیدرمی توسط باغ وحش به متقا ضیان فروخته شده است.


  همچنین در اردیبهشت ماه سال گذشته، پیش از طرح درخواست ذبح این ۳۲ راس گوزن اروپاییِ مازاد از طرف باغ وحش تهران، خرید و ذبح گوزن اروپایی باغ وحش تهران، توسط فردی با تایید اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران و با مجوز دفتر حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست برای مصارف شخصی و غیرضروری صورت گرفته بود.

  همیشه و در همه حال به طبیعت احترام بگذاریم و حق زندگی برای حیوانات را هم محترم بشماریم​ 4. #4
  کاربر فعال maryam123 آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Dec 2014
  شماره عضویت
  11343
  میانگین پست در روز
  0.34
  نوشته ها
  234
  وای خدا...مگه گوسفندن که ذبحشون کردن ؟!!؟!؟!

  ای خدا بکش منو که دارم تو همچین مملکتی زندگی میکنم...یعنی چی ؟

  تو نروژ که مثل مور و ملخ تو خیابونتشون گوزن میاد و میره یک نفر جرا ت نداره بهشون بگه بالا چشمشون ابروئه....اونوقت تو مملکت ما ذبحشون میکنن؟

  رو چه حسابی؟چون یه مدت دیگه به خاطر کهولت میمیرن؟
  این اقایون شایسته چرا پدر و مادرای خودشون رو ذبح نمی کنن؟بالاخره اونا هم یه مدت دیگه میخوان بیفتن بمیرن دیگه.....

  چقدر کوته فکر...چقدر نادان....خوبه یه سربه باغ وحش ارم بزنید و ببینید ه حیوونا تو چه کثافتی به چه وضع افتضاحی زندگی میکنن......همشون افسرده و کز کردن گوشه قفساشون......

  قفساشون کثیف و بعضیاشون انقدر بوی تعفن میده که نمیشه جلوش وایستی......

  اینایی که اسم خودشونو مسئول میذارن خوب بود اینا رو عقیم میکردن نه چاقو به دست میشدن.....

 5. #5
  مدیر ارشد و مدیر تالار گربه animal lover آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Mar 2015
  شماره عضویت
  11969
  میانگین پست در روز
  5.04
  نوشته ها
  3,035
  .داغون شدم از بس گريه كردم....واقعا كه بيرحميِ و نااگاهي تا كجا ميخواد ادامه پيدا كنه !؟؟؟؟؟؟چرا حاميان حيوانات سكوت كردن؟چه خبرِ تو اين باغ وحش ارم؟شيرهارو سر ميبرن،بچه شيرها رو تو اتيش ميسوزونن ،به خاطر تَوَهُّم مشمشه!!!حالام كه اين گوزناي زبون بسته!؟يعني واقعا مسئولين به فكرشون راههاي ديگه نرسيده بود؟!نميتونستن به قول مريم جون عقيمشون كنن؟؟!يا منتقل كنن به كشورهاي ديگه؟؟؟؟!!!نه ، معلومه كه به عقلشون نميرسه،واسشون هزينه بره،اينهمه گوزنو عقيم كنن بعد هم نگهداري و خوراك خوبو جاي مطلوبو.. ..يا بخوان خدايي نكرده انتقال شون بدن كه ابداااا.....يه موقع به اين زبون بسته هاكه يه عمر به خاطر درامدزاييِ مسئولين باغ وحش گوشه قفسهاي كثيف با بدبختي روزگار گذروندن ،خوش ميگذره...معذرت ميخوام ازهمگي ، واقعا عصبانيم....
  خييييلي متاسفم،خدا به داد عاقبت ما ادم نماها برسه.. .

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. خرگوش صحرایی اروپایی Lepus europaeus
  توسط RAMIN در انجمن معرفی نژاد های مختلف خرگوش
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 10th June 2014, 10:19 PM
 2. ختم تقابل ۶ گرگ و یک چوپان با شلیک هوایی
  توسط RAMIN در انجمن اخبار مرتبط با حیوانات
  پاسخ: 2
  آخرين نوشته: 4th January 2013, 04:05 PM
 3. دنياي گوزن هاي جنگلي اروپا
  توسط AR@SH در انجمن آلبوم تصاویر حیوانات
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 27th May 2012, 12:51 AM
 4. عکس های مسابقه دردناک مرگ در کشورهای اروپایی
  توسط arezoo505 در انجمن آلبوم تصاویر حیوانات
  پاسخ: 9
  آخرين نوشته: 5th February 2012, 09:49 PM

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
کشتار گنجشک ها به قصد لذت را متوقف کنید
تبلیغات متنی : کیف لپ تاپ
درود شما به صورت میهمان وارد شده اید. جهت استفاده از امکانات لازم است عضو شوید
از انجمن حامیان حقوق حیوانات میهن پت حمایت کنید