کرمان - ایرنا - مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کرمان گفت: عاملان مرگ پلنگ ایرانی در دشت ماهانک بردسیر دستگیر و تحویل مقامات قضایی شدند و در حال حاضر با قرار وثیقه آزاد هستند اما پرونده آنها همچنان باز است.


محمود صفرزاده روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا به کشته شدن یک قلاده پلنگ ایرانی در دشت ماهانک بردسیر در ایام نوروز امسال اشاره کرد و افزود: از یک سال قبل نمایه و آثاری از حضور پلنگ در این زیستگاه وجود داشت که اقدامات حفاظتی را انجام دادیم زیرا در این منطقه آهو، میش، بز و گوشت خواران دیگری نیز وجود دارد.

وی بیان کرد: بر اثر بارندگی های اخیر و سردی هوا این پلنگ به دامنه تپه ها و دشت یا به قصد شکار و یافتن طعمه ای آماده، نزدیک گله شده و در حالی که هنوز آسیبی به گله نرسانده بود چوپان گله به یکی از دامداران خبر می دهد.

وی گفت: دامدار به دلیل اطلاع نداشتن از حیات وحش نسبت به این حضور پلنگ ایرانی واکنش نشان می دهد و با خودرو به دنبال این حیوان می افتد و با این کارش پلنگ را بسیار می دواند که در نهایت پلنگ به خودرو برخورد می کند و از ناحیه سر، دست و پا آسیب جدی می بیند و سپس تلف می شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کرمان افزود: اگر فرض کنیم گونه نادری از حیوانات به دامی حمله و آن را تلف کرد نباید آن حیوان را نابود کنیم دامداران مطمئن باشند که طبق روند قانونی خسارت آنها پرداخت می شود.

وی با تاکید بر آشتی کردن مردم با حیات وحش و طبیعت گفت: عوام فکر می کنند یوزپلنگ آسیایی از درنده ترین حیوانات است در حالی که به هیچ وجه اینگونه نیست.

صفرزاده افزود: نوروز امسال محیط بانان در قالب اکیپ های کشیک در زیستگاه های حساس و بویژه مناطق حفاظت شده کار حفاظت را بر عهده داشتند که در مواردی شروع به شکار و نفوذ به زیستگاه ها اتفاق افتاد و ماموران ما قبل از اینکه تیری شلیک شود و حیوانی آسیب ببیند از آنها حفاظت و صیانت کردند.

وی اظهار کرد: نوروز امسال زنده گیری چند مورد شامل کبک، تیهو، بره و کره اتفاق افتاده بود که یا از طریق خود اظهاری یا شناسایی آنها خوشبختانه اتفاق خاصی برای این گونه ها روی نداد.

وی با تاکید بر اینکه تک تک مردم باید برای حفاظت از حیات وحش پای کار باشند، افزود: همیاران و محیط بانان دل در گرو حفاظت محیط زیست دارند.


مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کرمان گفت: کودکان را از حیات وحش نترسانیم زیرا این ترس در بزرگسالی موجب می شود به حیوانات صدمه بزنند.


وی تصریح کرد: ترس از حیوانات در دوران کودکی در روحیه آنها باقی می ماند و در برخی موارد در بزرگسالی ممکن است با همین ترس اقدام به نابودی حیوانات کنند.


وی گفت: اگر کودکانمان را آموزش دهیم و به آنها بگوییم حیوانات جزئی از طبیعت و حیات وحش هستند و باید باشند تا نقش خود را در این محیط ایفا کنند خطرات وارده به این حیوانات کمتر خواهد شد.صفرزاده افزود: رسانه ها نقش مهمی در اطلاع رسانی و آگاهی دادن مردم در زمینه حفاظت از حیات وحش و طبیعت بر عهده دارند.

وی گفت: دامداران باید بدانند پلنگ کاری به گله آنها ندارد و نباید چوپان با دیدن یک پلنگ هراسان شود و اقدام به کشتن حیوان کند.

وی بیان کرد: همچنین همه باید بدانند یوزپلنگ حیوانی ترسو، خجالتی و نجیب است و کاری به انسان ندارد و یکی از همکاران ما مدتی پیش از یک یوزپلنگ به همراه توله هایش از فاصله دو متری عکس گرفت.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کرمان افزود: یوزپلنگ کاری به انسان ندارد مگر اینکه این حیوان احساس کند می خواهند به او آسیب برسانند که ممکن است در قبال آن واکنش نشان دهد.

وی تصریح کرد: حیوانات هم دشمن طبیعی دارند و هم حیوانات دیگر را شکار می کنند و این اتفاق باید وجود داشته باشد تا تعادل اکولوژیست برقرار باشد.

مرکز شهرستان بردسیر در فاصله 61 کیلومتری کرمان است.


منبع:ایرنا