فروش غذا و لوازم حیوانات خانگی و طوطی سانان

دانلود APP پارسی پت برای گوشی های Android و Apple

تشکر تشکر:  3
لایک لایک:  1
مخالفت مخالفت:  0
نمایش نتایج: از 1 به 2 از 2

موضوع: 13 فروردین روز آشتی با طبیعت نه تخریب آن

 1. #1
  تیم مدیریت کل سایت RAMIN آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Jun 2012
  شماره عضویت
  2499
  میانگین پست در روز
  4.41
  نوشته ها
  7,455

  Icon19 13 فروردین روز آشتی با طبیعت نه تخریب آن

  تهران- ایرنا-حضور مردم در روز 13 فروردین در طبیعت، چند سالی است با یک سری مخاطرات زیست محیطی جبران ناپذیر همراه شده است، به طوری که نه تنها پیامد خوشایندی برای طبیعت ندارد بلکه آسیب های بسیاری نیز بر آن وارد می کند.


  سیزدهم فروردین که به عنوان روز ملی طبیعت نامگذاری شده است، ایرانیان باستان پس از 12 روز جشن که یادآور دوازده ماه سال است، روز سیزدهم را پایان جشن بزرگ نوروز می دانستند.

  در این روز ایرانیان از بامداد روز سیزده فروردین یا به اصطلاح سیزده بدر سبزه ها را با خود برداشته و به دشت، بیابان و کشتزار­ها می برند و به آب روان می سپارند که نشانه احترام و پیشکش دادن به طبیعت و آب است.

  متاسفانه چند سالی است احترام به طبیعت جایش را به آسیب به محیط زیست داده است، شکستن شاخه درختان و کندن بوته برای بر پا کردن آتش به عادت تبدیل شده است در حالی که به فرموده پیامبر گرامی اسلامی 'شکستن شاخه درختان مانند شکستن بال فرشتگان است '.

  به اعتقاد کارشناسان شکستن یک شاخه در برخی موارد موجب از بین رفتن کامل یک درخت می شود به این معنا که شکسته شدن شاخه راه را برای ورود انواع آفت به درون درخت هموار می کند.

  از سوی دیگر تولید زباله در روز طبیعت نیز به معضلی زیست محیطی تبدیل شده است به طوری که بعد از پایان یافتن این روز در گوشه و کنار طبیعت با انبوهی از زباله مواجه می شویم.

  آمارها نشان می دهد، سرانه تولید پسماند در استان های مازندران ۱۰۰۰، گیلان ۹۰۰ و گلستان ۵۹۰ گرم به ازای هر نفر در روز است و استان مازندران با تولید ۲۵۴۱ تن پسماند روزانه در بین استان های حاشیه خزر در رتبه نخست، بعد از آن گیلان با ۱۹۵۰ تن و گلستان ٩٠٠ تن به ترتیب در رده های بعدی تولید پسماند قرار دارند.

  بنا به گفته سعید متصدی معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست، بیش از یک چهارم پسماندهای کشور در هفت استان ساحلی شمالی و جنوبی تولید می شود.

  به اعتقاد کارشناسان تولید زباله در روزهای تعطیل بویژه سیزده بدر بسیار بیشتر می شود و گاهی تا چند درصد نیز افزایش می یابد.

  سرهنگ حمید رضا خیلدار فرمانده یگان حفاظت سازمان محیط زیست در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا گفت: امروزه برگزاری جشن در روز ملی طبیعت یک سری مخاطرات زیست محیطی به همراه دارد که در برخی موارد جبران ناپذیر است.

  وی افزود: به نظر می رسد ریشه این مخاطرات به عدم آموزش صحیح شهروندان در استفاده از طبیعت بر می گردد که بر این اساس بخش آموزش سازمان حفاظت محیط زیست در شورایاری ها و برخی مدارس در سراسر کشور اقدام به برگزاری دوره های آموزشی کرده است.

  سرهنگ خیلدار ادامه داد: متاسفانه در روز سیزده بدر برخی مردم به مناطق تحت حفاظت سازمان محیط زیست وارد می شوند در حالی که این مناطق محل زیست گونه های گیاهی و جانوری کمیاب و گاهی در خطر انقراض است.

  وی گفت: نیروهای یگان حفاظت محیط زیست با حضور در مناطق حفاظت شده بروشورهای آموزشی را بین گردشگران پخش می کنند.

  فرمانده یگان حفاظت محیط زیست افزود: همچنین مکان هایی برای اسکان گردشگران در طبیعت در نظر گرفته می شود که نیروهای یگان حفاظت، افراد را به این مکان ها هدایت می کنند و توصیه های لازم در مورد بر پا کردن آتش و استفاده از طبیعت را نیز درقالب بروشور به آنها یادآوری می کنند.

  وی با تاکید بر اینکه اگر تخلفی صورت گیرد قطعا با آن برخورد می شود گفت:اقدامات یگان حفاظت محیط زیست با همکاری پلیس پیشگیری ناجا که جزو ضابطان عام دادگستری است، انجام می شود.

  سرهنگ خیلدار افزود: اکنون دیگر تخلفات محیط زیستی جرم است بنابراین رسیدگی به آن جزو وظایف ذاتی ناجا است و یگان حفاظت محیط زیست به عنوان ضابطان خاص دادگستری نیز در کنار آنها حضور دارند.

  وی گفت: با توجه به کمبود نیرویی که در یگان حفاظت محیط زیست وجود دارد بهتر است سایر نهادها در سراسر کشور با این یگان همکاری کنند.

  سرهنگ خیلدار افزود: همچنین در بحث قاچاق حیات وحش نیز جلساتی با فرماندهان نیروی انتظامی، پاسگاه ها و محیط بانان در سراسر کشور برگزار کردیم تا نیروی انتظامی و پاسگاه ها با گونه هایگیاهی و جانوری در خطر انقراض آشنا شوند و در صورت مشاهده، با متخلفان برخورد کنند که بر این اساس قرار است یک کارگاه زیست محیطی راه اندازی شود.  منبع:ایرنا

 2. #2
  تیم مدیریت کل سایت RAMIN آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Jun 2012
  شماره عضویت
  2499
  میانگین پست در روز
  4.41
  نوشته ها
  7,455

  Icon19

  توصیه هایی برای حفاظت از طبیعت در روز سیزده بدر


  نوروز، جشن آغاز بهار است و «سیزده به در» روز بزرگداشت طبیعت. ایرانیان در آخرین روز از روزهای نوروزی به دامن طبیعت می روند و این روز را در کنار خانواده و دوستان به شادی می گذرانند.

  سیزده به در علاوه بر آنکه بهانه ای برای شادمانی و لذت بردن از طبیعت است به عنوان یک جشن و آئین باستانی نیز مورد توجه است، چنانکه برخی سازمان های غیردولتی خواهان ثبت این روز به عنوان «کهن ترین روز گرامی داشت طبیعت در جهان» شده اند.

  با همه این شرایط در سال های گذشته شاهد بوده ایم که سیزده به در به روز آزار طبیعت تبدیل شده است و زباله های برجا مانده در طبیعت و یا آتش سوزی هایی که در اثر سهل انگاری هموطنانمان بوجود می آید ضررهای جبران ناپذیری را به طبیعت رنج دیده کشور وارد می کند.

  ما به این طبیعت نیاز داریم و باید این مواهب الهی را مانند امانت حفظ و مراقبت کنیم، بعد از ما افراد دیگر هم باید از صفا و سرسبزی طبیعت لذت ببرند، برای افرادی که قبلا در تمیزی طبیعت زحمت کشیده اند دعای خیر بنماییم و کاری کنیم دیگران هم ما را دعا کنند.
  باید توجه کنیم زباله را در طبیعت رها نکنیم و از چهره زیبا و تفرجگاهی و قشنگ طبیعت لذت بریم.


  توجه به نکات ذیل برای داشتن طبیعتی زیبا و سال ضروری است:

  ۱. از اتومبیل خود زباله بیرون نریزیم! کیسه‌ای تهیه کنیم و تمامی زباله‌ها را تا آخر مقصد درون آن جمع آوری کنیم و در محل مخصوص زباله قرار دهیم.
  ۲. اگر در کنار رود و یا دریا تفریح و استراحت می‌فرمایید از ریختن زباله در آب‌ها و حاشیه آن جدا خودداری نمایید و زباله‌ها را تا اولین سطل زباله با خود حمل کنید.
  ۳. در مجاورت شما اگر هموطنی اقدام به ریختن زباله کرد، شما محبت کنید در حق محیط زیست و متذکر شوید!
  ۴. مایعات ظرفشویی و مواد آلوده را در آب‌ها و رودخانه‌ها نریزید، حتی آب ***** را، سعی کنید جایی با فاصله از آب‌های ذکر شده برای تخلیه این مواد پیدا کنید که کمترین آسیب به محیط و آبزیان را داشته باشد، زیرا جانداران و آبزی‌های این آب ها زندگیشان به سلامت آب وابسته است.
  ۵. ماهی‌های قرمز را در هیچ سد، دریا و رودخانه‌ای رها نکنید، زیرا شدیدا زندگی ماهیان بومی آن محل را تهدید می‌کنند! (به دلیل وجود نوعی انگل در ماهی قرمز)
  ۶. در میهمانی‌ها و عید دیدنی‌هایتان از حفظ محیط زیست برای کسانی که آگاهی کامل ندارند توضیح دهید و تفکیک زباله تر و خشک در منزل را متذکر شوید.
  ۷. اگر اقوامی دارید که در حاشیه رودها، دریاها و جنگل‌ها و منابع طبیعی زندگی می‌کنند، و به دیدار آنها می‌روید، تقاضا کنید تا در حفظ محیط زیست و جلوگیری از قطع درختان با ارزش کوشا باشند و آگاهی‌های لازم را برسانید.
  همچنین باید بدانید مدت زمانی که طول می کشد تا مواد در طبیعت تجزیه شوند طولانی و متفاوت است به طور مثال این مدت برای کاغذ سه ماه، پوست میوه شش ماه، روزنامه یک سال، فیلتر سیگار دو سال، آدامس پنج سال، قوطی نوشابه ده تا صد سال، پلاستیک صد تا هزار سال، کارت تلفن هزار سال و شیشه چهار هزار سال است.

  منبع:خبر گزاری پانا


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 16th March 2014, 10:41 PM
 2. نکاتی در مورد سفر در طبیعت
  توسط RAMIN در انجمن نکات/دانستنی ها
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 21st November 2013, 12:04 AM
 3. توصیه هایی برا روز طبیعت ( 13 بدر )
  توسط Pars در انجمن تالار محیط زیست
  پاسخ: 3
  آخرين نوشته: 3rd April 2013, 12:51 PM
 4. شگفتی های طبیعت
  توسط ZeyNab در انجمن تصاویر متفرقه
  پاسخ: 1
  آخرين نوشته: 20th September 2011, 12:55 PM
 5. مجسمه های درختی جالب برای عاشقان طبیعت
  توسط varona در انجمن تصاویر متفرقه
  پاسخ: 1
  آخرين نوشته: 5th May 2011, 10:07 PM

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
کشتار گنجشک ها به قصد لذت را متوقف کنید
تبلیغات متنی : کیف لپ تاپ
درود شما به صورت میهمان وارد شده اید. جهت استفاده از امکانات لازم است عضو شوید
از انجمن حامیان حقوق حیوانات میهن پت حمایت کنید