فروش غذا و لوازم حیوانات خانگی و طوطی سانان

دانلود APP پارسی پت برای گوشی های Android و Apple

واگذاری بچه گربه ۶ ماهه فوری

تشکر تشکر:  36
لایک لایک:  31
مخالفت مخالفت:  0
صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 12

موضوع: سرنوشت ماهی قرمز ...

 1. #1
  مدیر کل میهن پت shivid آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Sep 2012
  شماره عضویت
  3748
  میانگین پست در روز
  1.78
  نوشته ها
  2,689

  سرنوشت ماهی قرمز ...

  یکی دو سال است گروه ها و انجمن های حمایت از جیوانات و محیط زیست در ایران کمی پر رنگ تر شده اند و فضایی برای جولان و گفتگو پیدا کرده اند...که البته گاهی فقط گفتگوست و هیچ کاری انجام نمیشود ولی همین را هم باید قدر دانست و به امید روزی بود که حرف ها عملی شوند...مدتی است که برای "نخریدن" ماهی قرمز تبلیغ میشود و تراکت پخش میشود و یا بین اقوام و فامیل این صحبت ها دهان به دهان میچرخد که ماهی سنت ایران نیست "نخرید "ماهی از چین آمده و ....
  تحقیقات چندتا از دوستان رو مطالعه کردم و دیدم ماهی پیشینه ی قدیمی دارد در ایران....ولی باز هم دلیل محکمی برای خریدن و نابود کردن این "جان" وجود ندارد ...جانی که موقع فروش پرورش دهنده شاید 100 -200 تومان بیشتر ارزش نداشته باشد و موقعی که به دست من و شما میرسد هم نهایت 1000-2000 تومان باشد....ماهی حتی اگر نماد زندگی و زایندگی در سفره هفت سین ایرانی باشد باز هم به خاطر سرنوشتش بیشتر به نظر میرسد نماد مرگ را بر سر سفره هفت سین میگذاریم....مدتهاس که خیلی از مردم سیر و سیب و تخم مرغ های پلاستیکی و سفالی رو بر سر سفره هاشون پذیرفتن و فقط به شکل نماد از انها استفاده میکنند ولی به چه دلیل حاضر نیستن ماهی سفالی و مصنوعی رو جایگزین کنند هنوز برای من جای سوال دارد....گذشته سبزه نماد سبزی و ریشه خانواده بود و باید در خانه سبز میشد و ریشه میداد سال ها گذشت و خرید سبزه آماده جای ان را گرفت....یعنی رسم و سنت کمی تغییر داده شد!در مورد ماهی هم میتوان این کار را کرد حتی اگر نماد زندگیست به شکل نمادین بر سر سفره ها باشد نه به شکل واقعی....
  به قول یکی از دوستان ماهی قرمز کوچولو برای خوشگل شدن هفت سین وارد تنگی میشود که به سلیقه خانم خانه باشد و اندازه اش اصلا مهم نیست و بعد از تمام شدن عید اگر هنوز نمرده باشد انقدر برایشان دست و پاگیر است که هر روز ارزوی مردنش را میکنند یا تا جوی ابی میبنند ماهی نگون بخت را مثلا رها سازی میکنند...کاش ماهی قرمز ها انقدر زیبا بودند که در آکواریوم ها جایی داشتند و آنقدر ارزان نبودند که زیر دست و پا و ازحام شب عید زیر پاهای مردم بمانند....

  بر آن شدم که در این تاپیک سرنوشت ماهی قرمز از پرورش تا سفره هفت سین و بعد از آن را به شما نشان دهم و همچنین گزیده ای از مقالات و گزارش هایی در این زمینه را در اینجا قرار دهم....


  بخشی از گزارشی از مرگ بی‌صدای ماهی‌ها در هیاهوی سال نو
  سرنوشت سیاه ماهی قرمز
  سحر نیکو عقیده (jeem.ir) :


  || هر کس عقیده‌ای دارد!
  هنوز در چگونگی انجام این گزارش مردد بودم که یکی از دوستانم از من خواست برای فروش لوازم عیدی که خودش ساخته بود همراه او به یک بازارچه خیریه بروم. من هم با خودم گفتم برای انجام گزارشم، چه جایی بهتر از اینجا؟! این گونه گزارشم تکمیل می‌شود، خیری به دوستم می‌رسد و خیری به خیریه و یا شاید ماهی‌های زبان بسته. اول صبح به آن بازارچه رفتیم و بساط دوستم را چیدیم و من در جهت گرفتنِ مچ مشتریان، چند شیشه کوچک که حاوی رنگِ مخصوصِ تنگ ماهی بودند هم لا به لای وسایل قرار دادم.

  چندی نگذشت که سر و کله اولین سوژه در حالی که یک پلاستیک کوچک ماهی در دست داشت، پیدا شد. دختر جوان شیشه‌های رنگی را برانداز و دست در کیفش کرد تا برای پرداخت پول آماده شود. من هم خودم را برای اولین مصاحبه آماده کردم.

  بعد از معرفی خود و مطرح کردن موضوع گزارش، می‌پرسم که آیا بابت خریدن ماهی و نگهداری آن در تنگ، عذاب وجدان نمی‌گیرد؟ انگار که برای اولین بار چنین حرفی را شنیده باشد، چند لحظه‌ای می‌کند و بعد با قیافه‌ای حق به جانب می‌گوید: «من که نمی‌خواهم بروم ماهی‌ها را بکشم!» می‌گویم لازم نیست آن‌ها را بکشید! به پلاستیکی که ماهی در آن به سختی می‌تواند تکان بخورد اشاره می‌کنم و ادامه می‌دهم: همین که برای تمام عمر آن‌ها را در چند وجب جا زندانی می‌کنید، کافی نیست؟!

  می‌گوید: چه حرف‌هایی می زنید شما! این ماهی‌ها برای همین تنگ‌ها هستند دیگر! در ضمن به نظر من اصالت یک سفره ایرانی به ماهی آن است.

  در حالی که به وضوح از سوال‌های من خسته و کلافه شده است، حرفم را نصفه و نیمه قطع می‌کند و می‌گوید: ای بابا! هرکس عقیده‌ای دارد! خب شما نخر... من دوست دارم بخرم! این را می‌گوید و می‌رود.  || ماهی برای پسر گلم!

  در حالی که چشم‌هایش از دیدن این همه رنگ‌های جور واجور برق می‌زنند با صدای بلند به پدرش که از او و شور و اشتیاق کودکانه‌اش، عقب افتاده است می‌گوید: بابا بیا این‌جا! چقدر آروم راه میری! بعد از رسیدن پدر، با انگشت اشاره یکی یکی تخم مرغ‌های رنگی و عروسک‌های حاجی فیروز و... را نشان می‌دهد و پدر هم فقط منتظر اشاره است تا دست در جیبش ببرد و برای گل پسرش کل مغازه را بار بزند. بعد از کلی خرید، پسرک چشمش به شیشه‌های رنگی می‌افتد و می‌پرسد: اینا چیه؟! بعد از توضیحات من، رو به پدرش می‌گوید: «ماهی‌هامون خوشحال می‌شن که براشون از این رنگ‌ها بخریم.» پدر هم «باشه پسرمی» می‌گوید و دست در جیبش می‌کند. بعد از خرید تصمیم می‌گیرم با پدر گفت و گویی داشته باشم.

  + شما هر سال ماهی می‌خرید؟

  - بله

  + هیچ فکر کرده‌اید که تنگ جای مناسبی برای زندگی یک موجود زنده نیست؟


  - نه!

  + خب حالا اگر بروید به این موضوع فکر کنید، ممکن است از سال بعد دیگر ماهی نخرید؟

  - من برای پسرم ماهی می‌خرم. بچه‌ها دلشان به همین چیزها خوش است.

  + خب چرا برای پسرتان توضیح نمی‌دهید که این کار درست نیست؟

  - بچه‌ها به حرف پدر و مادرشان گوش نمی‌کنند. این جور چیزها را باید توی مدرسه به بچه‌ها آموزش بدهند.

  از جواب‌ها و رفتار بی‌تفاوت پدر خسته می‌شوم و تصمیم می‌گیرم با پسرش کمی صحبت کنم. اما هرچه با نگاهم اطراف را می‌کاوم پسر را نمی‌بینم. ناگهان صدایش را از چند مغازه آن طرف‌تر می‌شنوم که با صدای بلند می‌گوید: بابا بیا اینجا!
  || گفت و گو با یک فروشنده ماهی

  بعد از این‌که کار دوستم را حسابی کساد می‌کنم، به درخواست او تصمیم می‌گیرم که با ماهی فروشی که در گوشه‌ای از بازارچه در یک آکواریوم ماهی‌های قرمز را نگهداری می‌کند، گفت و گویی داشته باشم. آقای ماهی فروش با تور مخصوصش یکی یکی ماهی‌ها را به انتخاب مشتریان می‌گیرد و در یک پلاستیک کوچک می‌اندازد. بعد از پرسیدن قیمت ماهی‌ها و ابراز نگرانی برای مردن ماهی، فروشنده به من اطمینان می‌دهد که اگر در آب سرد و در جایی که نورگیر باشد نگهداری شود تا عید حتما زنده می‌ماند. البته این را هم می‌گوید که ماهی قرمز‌ها عمر کوتاهی دارند و زود می‌میرند.

  با سوال‌هایم و از لابه لای حرف‌هایش، متوجه می‌شوم که این ماهی‌ها را از کاشان که مرکز پرورش ماهی قرمز است، می‌آورند و در راه خیلی از این ماهی‌ها می‌میرند و به مشهد نمی‌رسند. درمورد فروش هم آمار دقیقی نمی‌دهد اما می‌گوید که این یک شغل فصلی محسوب می‌شود، در یک بازه زمانی کوتاه از این طریق می‌توان پول خوبی به جیب زد، چون اکثر مردم، برای سفره هفت سین‌شان ماهی می‌خرند.

  خودم را معرفی می‌کنم و می‌گویم تا به حال از بعد انسانی به نگهداری و خرید و فروش ماهی نگاه کرده‌اید؟ با تعجب می‌پرسد «چطور مگه»؟ می‌گویم نگهداری یک موجود زنده در چند وجب چا کار درستی نیست دیگر! خنده‌اش می‌گیرد و می‌گوید: الان دارید در مورد ماهی حرف می‌زنید؟! ماهی قرمز کلا عمر کوتاهی دارد! همه می‌دانند که آخرش می‌میرد!

  + خب ما انسان‌ها هم آخرش می‌میریم ولی این خوب است که همین عمرمان را هم زندانی باشیم؟

  - خب من چه تقصیری دارم؟ آن‌هایی که این ماهی‌ها را پرورش می‌دهند مقصرند. شما اگر یک سر به کاشان و مرکز پرورش ماهی آن بزنید، می‌بینید که آن‌جا خیلی بدتر با این ماهی‌ها رفتار می‌شود. آن جا تورهای خیلی بزرگی دارند و با هر توری که ماهی‌ها را از استخرهای می‌کشند بیرون، حداقل بیست، سی ماهی می‌میرند.

  توضیح‌های من فایده‌ای ندارد و فروشنده حرف خودش را می‌زند. در آخر هم می‌گوید که خودم را زیاد از این بابت اذیت نکنم، چون این ماهی‌ها برای این پرورش پیدا می‌کنند که دو هفته بعد بمیرند!  گزارشی از sarabravansar.ir
  ......
  با توجه به اینکه ماهیهای قرمز امکان زندگی طولانی و چندین ساله را دارند، به خاطر شرایط بد نگهداری، بی اطلاعی خریداران و فروشندگان از نحوه صحیح مراقبت و همچنین بیماری های قارچی و انگلی، سرنوشتی سیاه و عمری کوتاه برای این موجودات دریایی زیبا رقم می خورد.

  ذکر این نکته ضروری است که؛ اين ماهي‌ها تا 20سال ممكن است عمر كنند و بايد در رهاسازي آنها در هر بركه يا رودخانه خودداري شود، ‌ماهي قرمز مي‌تواند آلوده باشد و از هر نوع مواد غذايي استفاده كند.

  اندکی تأمل شاید نگاه و دید ما را نسبت به این موضوع عوض کند اگر حدود ۱۰ ميليون خانوار ايراني تصميم به خريد ماهي قرمز بگيرند و به طور میانگین هر خانواده دو تا ماهي بخرد، حدود چند ده ميليارد تومان پول جهت خريد ماهي قرمز توسط مردم در سال هزينه مي‌شود. و بعد از گذشت کمتر از ده روز سرنوشتی سیاه در انتظارشان می باشد......

  بخشی از گزارش تصویری .tabnak.ir
  .......
  گاراژِی در کرمان که تمام سال شاهد تراش سنگ قبر است، در یک ماه مانده به عید به یاد بهار، تبدیل به فروشگاه ماهی قرمز می شود.....

  گزارشی ازvista.ir:
  ......
  .سالانه بیش از ۲۵میلیون قطعه ماهی قرمز برای مراسم نوروز در سطح كشور پرورش داده می شود.از این رقم بین چهار تا پنج میلیون قطعه آنها از اواسط اسفند تا پایان تعطیلات نوروزی جان خود را از دست می دهند.
  مهرناز عطری دارای دكترای محیط زیست از دانشگاه لندن و مدیر گروه غیردولتی مهرایران كه سالها درباره آبزیان از جمله ماهی قرمز، لاك پشت، مارماهی و... تحقیق كرده است در این باره برای مان توضیح داد: هر سال وقتی به ماه پایانی سال نزدیك می شویم فعالیت جدی پرورش دهندگان ماهی قرمز در حوضچه ها و استخرهای خاكی و غیر استاندارد، غیربهداشتی و با آب های آلوده آغاز می شود. با نزدیك تر شدن به نوروز زمان انتقال ماهی ها از اطراف شهرهای بزرگ به محل توزیع اصلی آنها در شهرها فرا می رسد. این حیوانات از محیط خود با استفاده از كیسه ها، جعبه ها و دبه های آلوده به كود یا سم و وانت هایی كه پشت آنها با استفاده از نایلون به صورت حوضچه درآمده به شهر منتقل می شوند.
  ماهی ها به دلیل شرایط نادرست پرورش و نقل و انتقال و تكان های شدید اغلب سكته كرده و بیمار می شوند. تعداد قابل توجهی از آنها در راه می میرند. ماهی های باقیمانده نیز هنگامی كه به محل های توزیع می رسند از پشت وانت ها تخلیه شده و افرادی با سرعت اقدام به جداسازی آنها براساس رنگ و اندازه می كنند. رفتار ناخوشایند اغلب فروشندگان و توزیع كنندگان با ماهی ها در مرحله دوم باعث مرگ تعداد دیگری از ماهی های قرمز می شود.
  رعایت نكردن شرایط بهداشتی در زمان پرورش، انتقال و عرضه نادرست، تحمیل استرس به ماهی، تعویض نكردن به موقع آب و... از عواملی هستند كه باعث زخمی و بیمار شدن یا سكته و مرگ ماهی های قرمز می شوند.
  در مرحله سوم ماهی های بیمار و سكته كرده و تعداد معدود دیگری كه خوش شانس بوده و آسیبی ندیده اند به خانه های مشتریان می رسند. ماهی های قرمز بیمار و سكته كرده در روزهای نخستین حضورشان در منزل مشتریان جان خود را از دست می دهند. ماهی های سالم نیز سرنوشت چندان متفاوتی ندارند. برخی از ماهی ها اسیر خانواده هایی می شوند كه رفتار مناسبی با آنها نداشته و مرگ را برای آنها به ارمغان می آورند.
  ماهی های خوشبختی كه تعدادشان نیز بسیار كم است به دست خانواده های مهربان و مسئولیت پذیری می افتند كه از آنها به خوبی نگهداری می كنند. این ماهی ها اغلب می توانند از نعمت عمر بیشتری برخوردار شوند ولی آمار نه چندان دقیق نشان می دهد كه این ماهی ها به طور میانگین بیش از یك سال عمر نخواهند كرد. دلیل آن نیز می تواند دستكاری های ژنتیكی، دور بودن از محل طبیعی زندگی، استرس داشتن ماهی حتی هنگام شنیدن صدای بلند، آگاهی كامل نداشتن خریداران از شرایط درست نگهداری و... باشد.
  .........................
  و در آخر تعدادی از تصاویر موجود در سایت های خبری از "ماهی قرمز"  میهن پت
 2. #2
  کاربر فعال maryam123 آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Dec 2014
  شماره عضویت
  11343
  میانگین پست در روز
  0.34
  نوشته ها
  234
  فقط میشه گفت باید تاسف خورد...همین. وقتی بهمون میگن جهان سومی بهمون بر میخوره....ملتی که به خاطر پول دست به هر جنایتی علیه موجودات بی زبون خدا میزنه چهان صدمی هم زیادشه....

  من وقتی رفتم تا اون دویست تا ماهی رو بخرم برای ازاد سازی، دیدم که فروشنده داشت وان ها رو هم تمیز میکرد و اصلا عین خیالش نبود که نزدیک 500 تا ماهی رو توی یک ظرف خیلی کوچیک ریخته بود...اونا حتی جا برای تکون خوردنم نداشتن....خیلیاشونم میپریدن بیرون و میمردن ...وقتی اعتراض کردم بهش گفت خانوم اینا دونه ای صد تومنه ارزششون....حالا چند تاشم بمیره چیزی نمیشه که.....

  انقدر سرش گرم خریدو فروش بود که تو اون ده دفیقه 50 تا ماهی پریدن بیرون و من گذاشتمون سر جاشون اما فکر کنم اگر زبون داشتن میگفتن بمیریم بهتره تا بریم تو اون ظرف کوچیک ....


  چه عکسای ناراحت کننده ای....بعد میگن چرا پولامون بی برکت شده....چون اه و ناله پشتشه.....

 3. #3
  کاربر میهن پت hanisa آواتار ها
  نام و نام خانوادگی
  هانیسا سپهر
  محل سکونت
  تهران
  علایق
  زندگی شاد......ابجیمممم.....میهن پت...حیونا....خدا
  تخصص
  درس خوندن
  حیوان خانگی
  گربه....ماهی.....جوجه2 رنگی.....
  تاریخ عضویت
  Dec 2014
  شماره عضویت
  11426
  میانگین پست در روز
  0.29
  نوشته ها
  197
  بسم الله اینام ادمن؟؟؟؟؟چنتا از اینا تلف شن تا اینا پول در بیارن.......مگه همه چیز قیمته؟؟؟؟؟یعنی ی موچود زنده قیمتش کم باشه ارزشش کمه و میشه بمیره ...وای بر جهل ما ....اینا بویی از انسانیت نبردن........یعنی واقعا ارزششو داره برا زیبا تر شدن هفت سینمون جون اینا رو به خطر بندازیم؟؟؟اگ تقاضا نباشه تولیدم نیس پس باید فرهنگسازی بشه

 4. #4
  مدیر ارشد و مدیر تالار گربه animal lover آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Mar 2015
  شماره عضویت
  11969
  میانگین پست در روز
  5.02
  نوشته ها
  3,009
  واي خداي من چقدر غم انگيز....واقعا متاسفم براي بعضي ادما،كه به خودشون أجازه ميدن ،ارزش و قيمت زندگي و بودن و نبودن هرچيزي رو بزارن رو كفه ترازو و با پول محاسبه كنن!!حتي جون زبون بسته هايي رو كه شايد اگه بيرحميِ ما انسان نماها نبود،ميتونستن سالها بي دغدغه اسارت زندگي كنن......

 5. #5
  تیم مدیریت کل سایت RAMIN آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Jun 2012
  شماره عضویت
  2499
  میانگین پست در روز
  4.50
  نوشته ها
  7,183

  همیشه و در همه حال به طبیعت احترام بگذاریم و حق زندگی برای حیوانات را هم محترم بشماریم​ 6. #6
  کاربر میهن پت hanisa آواتار ها
  نام و نام خانوادگی
  هانیسا سپهر
  محل سکونت
  تهران
  علایق
  زندگی شاد......ابجیمممم.....میهن پت...حیونا....خدا
  تخصص
  درس خوندن
  حیوان خانگی
  گربه....ماهی.....جوجه2 رنگی.....
  تاریخ عضویت
  Dec 2014
  شماره عضویت
  11426
  میانگین پست در روز
  0.29
  نوشته ها
  197
  نقل قول نوشته اصلی توسط RAMIN نمایش پست ها
  وای خدا مرگم بده زبون بسته

 7. #7
  تیم مدیریت کل سایت sisil آواتار ها
  نام و نام خانوادگی
  پرنیان
  محل سکونت
  زیر سایه خدا
  علایق
  یک کلام حیوانات
  تخصص
  حسابرس . دستیار دندانپزشک.
  حیوان خانگی
  آکواریوم . خرگوش . طوطی . قمری.همستر
  تاریخ عضویت
  Oct 2013
  شماره عضویت
  8234
  میانگین پست در روز
  1.99
  نوشته ها
  2,211
  حالم به هم میخوره از این که انسانم .... انسانم آرزوست ...

  سهم من دور ریزه های توست لقمه از دهانم مگیر

  ای اشرف مخلوقات

 8. #8
  کاربر فعال
  تخصص
  تکثیر مرغ عشق
  حیوان خانگی
  کبوتر.مرغ عشق.طوطی. گلد فیش
  تاریخ عضویت
  Jul 2014
  شماره عضویت
  10310
  میانگین پست در روز
  0.48
  نوشته ها
  392


  امیدوارم این فرهنگ زودتر برداشته بشه .
  من ماهیا چند سال پیشم زندن و براشون اکواریوم گرفتم
  امسالم رفتم 4 تا ماهی خریدم ولی فرداش مردن ی روزم نشد
  کاش بشه دگه پرورش ندن بیچارها

 9. #9
  کاربر میهن پت abolfazl.3226 آواتار ها
  نام و نام خانوادگی
  abolfazl
  محل سکونت
  کرج
  علایق
  همه حیوانات مخصوصا سگ
  تخصص
  ازاد
  حیوان خانگی
  فعلا هیچی
  تاریخ عضویت
  Jan 2015
  شماره عضویت
  11645
  میانگین پست در روز
  0.14
  نوشته ها
  88
  ۸۰ سال پیش به همراه ورود چای به ایران ماهی قرمز نیز که سمبل عید چینی است به سفره های هفت سین مراسم عید نوروز ما وارد شد غافل از اینکه در عید چینی ماهی قرمز را رها میکنند تا زندگی جریان یابد و ما ماهی قرمز را اسیر تنگ بلورین میکنیم تا همزمان با رشد سبزه های سفره هایمان و باروری زمین هر روز او را به مرگ نزدیک و نزدیک تر کنیم .


  جالب است بدانید در هیچ کدام از مراسم سنتی مان در مورد نوروز ماهی قرمز جایگاهی ندارد در میان رسوم زرتشتی در سفره عید انار به نشانه باروری و عشق و یا سیب سرخ درون ظرف آب مقدس رها میشود تا عشق و باروری همچنان پاینده بماند. اگر ایرانی ها می دانستند که ماهی قرمز هیچ ریشه تاریخی در سفره هفت سین ندارد به جای پرداخت برای خرید و قتل ماهی های قرمز به بهانه عید، سیب قرمز یا انار را در آب رهامیکردند که ریشه در تاریخ این دیار دارد .


  هر سال ایام عید ۵ میلیون قطعه ماهی میمیرند. ۵ میلیون قطعه ماهی قرمز به خاطر رنگ و لعاب سفره هفت سین، به خاطر هیچ و عجیب نیست اگر بدانیم در صورتیکه ایرانی ها از خرید ماهی قرمز منصرف شوند این تجارت سیاه روزی پایان خواهد یافت. عجیب نیست اگر باور کنیم سیب سرخ یا انار همان سرخی هفت سین ایرانی ست که ریشه در تاریخ چند هزار ساله سنت ما دارد .
  اگر تابلوی معروف هفت سین کمال الملک را در کاخ گلستان به تماشا بنشینیم و ببینیم که او نیز ماهی قرمز را میان سفره هفت سینش طراحی و نقاشی نکرده است .  ماهی قرمز در سفره هفت سین ایرانی جایی ندارد به نظر من که باید از صدا و سیما شروع کرد...توی همه برنامه های نوروز خواهید دید ماهی قرمز در تمام هفت سین های موجود در برنامه ها هست

  برکت خانه ای که حیوانی از ان نان بخورد، زیاد میشود.  abolfazl.sarshaban@facebook.com

  abolfazl.3226@hotmail.com

 10. #10
  مدیر کل میهن پت shivid آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Sep 2012
  شماره عضویت
  3748
  میانگین پست در روز
  1.78
  نوشته ها
  2,689  پایان عید و پایان ماهی قرمز........امیدوارم سال دیگه ماهی نخری دوسته من.......

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
کشتار گنجشک ها به قصد لذت را متوقف کنید
تبلیغات متنی : کیف لپ تاپ
درود شما به صورت میهمان وارد شده اید. جهت استفاده از امکانات لازم است عضو شوید
از انجمن حامیان حقوق حیوانات میهن پت حمایت کنید