واندا ویتلسی جِروم، کارشناس علوم اجتماعی دانشگاه ایالتی نیومکزیکو به قدرت شفابخش اسب ها پی برده و درحال تحقیق و بررسی روی این موضوع است. او اسب ها را چیزی فراتر از حیوانی برای سوارکاری یا بارکشی می داند.


از نظر واندا ویتلسی جروم اسب ها می توانند در درمان ناتوانی های جسمی و مشکلات روحی انسان موثر باشند. او که خود از کودکی ارتباطی عمیق با اسب ها داشته درحال پژوهش و جمع آوری اسناد کافی برای طرح درمان اختلالات روانی و جسمانی انسان با کمک اسب است.


او می گوید: "اسب ها مثل آیینه با انسان برخورد می کنند، بدون اینکه درمورد او و ظاهرش قضاوت کنند. آنها همانطور که هستیم با ما ارتباط برقرار می کنند و انسان در کنار آنها احساس آزادی داشته و خود واقعی اش را نشان می دهد."
واندا معتقد است اسب ها موجوداتی کنجکاو، اجتماعی و استثنایی هستند و بودن با انسان را دوست دارند. آنها دوست دارند در کارهای ما شریک شوند و سرشان شلوغ باشد، به خاطر همین از اینکه بخشی از فرایند درمانی باشند لذت می برند.واندا ویتلسی جروم مطالعات و برنامه های متعددی در زمینه درمان انسان با اسب طرح ریزی و اجرا کرده و درحال نوشتن کتابی در همین زمینه است. او می گوید: "قبل از این سالها از حیوانات اهلی مثل سگ ها برای اهداف درمانی استفاده شده است، بنابراین استفاده از اسب ها در این زمینه یک روند کاملا منطقی به نظر می رسد.


ما شبکه ای از مددکاران اجتماعی ایجاد کرده ایم که همگی از اسب برای روندهای درمانی استفاده می کنند."
این گروه تا کنون روی تاثیر اسب درمانی بر اختلالات رفتاری نوجوانی، ناتوانی های حرکتی، ضعف مهارتهای اجتماعی و رفتارهای مشکل دار اوتیسمی مطالعه کرده اند: "نتایج اولیه نشان م یدهد این درمان تاثیر مثبت دارد.در مطالعه ای که روی نوجوانان انجام شد دیدیم که روان درمانی با کمک اسب در مقایسه با روان درمانی و گفتاردرمانی معمولی تاثیر مثبت تری روی اختلالات رفتاری داشت."
مطالعاتی که روی کودکان مبتلا به اوتیسم انجام شد نشان داد اسب درمانی روی سلامت جسمی و روانی آنها تاثیر مثبتی داشته، و این کودکان در مدرسه به موفقیت بیشتری دست یافته اند.اما این پژوهشگران به این مطالعات بسنده نکرده اند. واندا ویتلسی جروم در نظر دارد طرح اسب درمانی را برای سربازان و جنگ زدگان به اجرا بگذارد تا از اثرات حضور در میادین جنگ و دوری از خانواده یا مشکلات ناشی از جنگ در آنها بکاهد.او معتقد است اسب درمانی در درمان استرس ها و اختلالات پس از سانحه، که بخصوص درمورد افراد حاضر در جنگ دیده می شود، تاثیر قابل توجهی دارد. این طرح در یک مجموعه درمانی اجرا می شود که در آن علاوه بر اسب درمانی، استفاده از موسیقی، هنر، یوگا، ماساژ، مراقبه و روش های دیگر درمانی نیز کاربرد دارد.
اسب درمانی یکی از روش های درمانی جدید است که بطور روزافزون مورد توجه کارشناسان و پژوهشگران درمانی قرار می گیرد.


امسال یکی از مراکز اسب درمانی ایالات متحده 50,000 دلار برای تحقیقات روی این پروژه اختصاص داده است. دیوید یانگ و کاترین مادرا نیز در کتاب جدیدشان با عنوان “The Listening Heart” به بررسی نظریه و کاربردهای اسب درمانی در روان درمانی پرداخته اند.منبع: اختصاصی دنیای اسب