عصرایران: عکاسی که به خاطر مشکل کپی‌رایت عکس کلیک سلفی یک میمون با ویکی‌پدیا درگیر است، می‌گوید که در دو سال گذشته بیش از ۱۰ هزار پوند درآمد را از دست داده است.

دیوید اسلاتر می‌گوید که این دانشنامه آنلاین بارها تقاضای حذف این عکس را از سایت خود رد کرده است.

او می‌افزاید از زمانی که "مالکیت عمومی" برای این عکس سلفی اعلام شده، دیگر کسی به خریدنش تمایل نداشته است.

سلفی (Selfie) عکس‌هایی است که مردم با وب‌کم یا گوشی‌های موبایل از خود می‌گیرند و در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌کنند.

ویکی‌پدیا به اسلاتر گفته است که طبق قوانین کپی‌رایت او هیچ حقی برای این عکس ندارد چرا که عکاس در واقع یک میمون است.

اسلاتر به بی‌بی‌سی گفته که هزینه زندگی خود را از عکاسی به دست می‌آورد.
او می‌گوید: "من در همان سال نخست از این عکس دو هزار پوند درآمد داشتم. پس از آن که روی ویکی‌پدیا منتشر شد، علاقه به خرید آن از میان رفت."

وی افزود: "بسیار سخت است که میزان دقیقش را بگویم اما ۱۰ هزار پوند درآمد یا بیشتر را از دست داده‌ام. این جریان کسب‌وکار مرا نابود می‌کند."

اسلاتر گفته که سال ۲۰۱۱ سه روز در اندونزی به دنبال کردن میمون‌ها پرداخته است.

'دکمه دادن به میمون'

اسلاتر ادعا می‌کند: "من به عنوان بخشی از گروه آنها پذیرفته شده بودم، آنها من را لمس می‌کردند و می‌جوریدند... با خود فکر کردم که می‌توانند عکس خودشان را بگیرند. دوربینم را روی سه‌پایه گذاشتم، کادر را بستم و نور را تنظیم کردم... حالا همه کاری که شما باید انجام دهید این است که دکمه را به میمون بدهید تا بفشارد و تمام! شما عکس گرفته‌اید."

مجموعه‌ای از عکس‌های او که به مجلات و وب‌سایت‌ها فروخته و منتشر شده‌، لبخند را به لب جهانیان آورده‌ است.

اما با قرار گرفتن این عکس در دانشنامه آنلاین و در صفحه معرفی گونه در حال انقراض کلیک ماکاک نیگرا (میمون سیاه کاکل‌دار) اوضاع برگشت.

اسلاتر می‌گوید که از ویکی‌پدیا درخواست کرده بود که یا هزینه استفاده از آن عکس را بپردازند یا آن را حذف کنند اما هیچ‌کدام اتفاق نیفتاد.

بحث درباره این تصویر روز چهارشنبه گذشته و هم‌زمان با انتشار نخستین گزارش فرانمایی (شفافیت) بنیاد ویکی‌مدیا دوباره داغ شد.

پس از آن بود که صفحه حاوی این عکس تحت "کپی‌رایت دیوید اسلاتر" و به علت "نمایش غیرقانونی توسط ویکی‌مدیا"، "کلیک نامزد حذف" شد.

منبع : برترین ها