بازمانده‌ای از عصر دایناسورها که بیش از 100 سال عمر می‌کند / گزارش تصویری

ماهی کوئلاکانث که تصور می‌شد 65میلیون سال پیش منقرض شده باشد، در سال 1938 / 1317 دوباره مشاهده شد. اکنون دانشمندان فهمیده‌اند که این ماهی عجیب بیش از 100 سال عمر می‌کند!


کوئلاکانث‌ها و لکه‌های سفید
بعد از 95 ساعت غواصی، لارنت بالستا، عکاس، و گروهش در کل موفق شدند 81 دقیقه را همراه با 4 کوئلاکانث شنا کنند. این ماهی به خاطر لکه‌های سفیدی که روی بدنش دارد، به راحتی قابل شناسایی است.در جستجوی موجودات شب‌فعال
تیم اعزامی در عرض 4 هفته ماموریتشان، 21 غواصی در اعماق 92 تا 122 متری خلیج سودوانا در آفریقا انجام دادند و در نهایت تنها 6 بار موفق به رویت کوئلاکانث‌ها شدند. این موجودات شب‌فعال روزها در غارهای زیر آب پنهان می‌شوند و شب‌ها بیرون می‌آیند و از ماهی‌های کوچک، سرپاوران (ماهی‌های یک‌بازویی) و اختاپوس‌ها تغذیه می‌کنند.چراغ راه!
وجود یک لایه شفاف و کریستالی پشت شبکیه کوئلاکانث باعث بازتابش نور مانند آینه است، که در تاریکی آب‌های اقیانوس یک نعمت به حساب می‌آید.یک مزیت بی‌نظیر
اولین بالچه پشتی کوئلاکانث که بادبان‌مانند است، باعث ثبات ماهی حین شنا کردن می‌شود. یک قطعه دم اضافی، که صرفا در کوئلاکانث‌ها وجود دارد و بی‌نظیر است، نه تنها در گونه‌های امروزی این آبزی دیده شده، که در فسیل‌های به جا مانده از میلیون‌ها سال پیش نیز وجود داشته است.نامی یونانی
نام «کوئلاکانث» که در قرن 19 توسط یک طبیعت‌شناس انتخاب شده، از واژه‌ای یونانی به معنی «بی‌مهره» گرفته شده است که به ساختار قسمت دم این ماهی اشاره دارد.حرکتی منحصر به‌فرد
حرکت آرام و مطبوع کوئلاکانث شبیه هیچ ماهی دیگری نیست. این ماهی به سمت چپ سینه‌ای و راست بالچه لگنی حرکت می‌کند و بعد، راست سینه‌ای و چپ لگنی- درست مثل گام‌های متقاطع چهارپایان. وقتی تیم اعزامی این ماهی‌ها را در سال 2010 مشاهده کردند، تمام کوئلاکانث‌ها انسان‌ها را نادیده گرفتند و به راه خود ادامه دادند؛ اما به گفته بالستا، فقط همین یکی در کادر دوربین باقی ماند: «در این لحظه او سعی داشت به من لبخند بزند!»

ستاره سمائی: پژوهشگران معتقدند کوئلاکانث، ماهی باستانی بازمانده از عصر دایناسورها می‌تواند تا 100 سال و حتی بیشتر، عمر کند.
به گزارش نشنال‌جئوگرافیک، تا پیش از سال 1938/ 1317 که نمونه‌های کوئلاکانث در سواحل آفریقا مشاهده شد، دانشمندان تصور می‌کردند نسل این موجود آبزی 65 میلیون سال پیش منقرض شده است. البته بعد از کشف مجدد این گونه در بخش‌های غربی اقیانوس‌های هند و آرام، وجود ارتباط بین این جمعیت‌ها هنوز نامعلوم است. همچنین تعداد این موجودات، زندگی گروهی یا انفرادی آن‌ها در بخش‌های مختلف اقیانوس و ... مشخص نبود.
به همین علت، هانس فریک، متخصص رفتارشناسی حیوانات و همکارانش یک دوره 21 روزه در نظر گرفتند تا بر روی جمعیت کوئلاکانث‌هایی که در نزدیکی کومور، مجمع‌الجزایری بین سی‌چلس و ماداگاسکار زندگی می‌کردند، تحقیقات بیشتری انجام دهند.
از آن‌جاکه این ماهی در اعماق 160 تا 200 متری زندگی می‌کند، اعزام غواص‌ها برای مشاهده این ماهی چندان عاقلانه به نظر نمی‌رسید. در عوض، گروه فریک برای عکاسی، فیلم‌برداری و مطالعه این ماهی از تجهیزات زیرآبی استفاده کرد و طی صدها گردش زیر‌آبی توانست 140 قطعه ماهی کوئلاکانث را شناسایی کند.
البته این گروه در بین جمعیت 300- 400 تایی کوئلاکانث‌ها، نتوانست ماهی جوانی بیابد. همچنین بر اساس نوشته‌های فریک، هنوز اطلاعات زیادی از نحوه تولد این ماهی‌ها به دست نیامده است: «ما توسط نوعی ردیاب، یک ماهی ماده باردار را دنبال کردیم که به اعماق آب می‌رفت، بنابراین فکر می‌کنیم احتمالا مادرها برای زایمان، به اعماق اقیانوس می‌روند.»
عجیب‌تر این‌که به نظر می‌رسد هر سال فقط 3 یا 4 کوئلاکانث می‌میرد و 3- 4 کوئلاکانث جدید و بالغ که به طرز مرموزی معلوم نیست از کجا آمده‌اند، جایشان را پر می‌کنند!
از آن‌جا که به‌طور کلی 4.4 درصد جمعیت معینی از کوئلاکانث‌ها هر ساله از بین می‌روند- کمترین میزان مشاهده شده مرگ و میر در بین ماهیان- فریک تخمین می‌زند که کوئلاکانث‌ها طول عمری حدود 103 سال دارند. نوعی دیگری از ماهی‌ها، مثل گونه‌ای از ماهیان صخره‌زی، میزان تلفات مشابهی داشته و حدود صد سال عمر می‌کنند.
با توجه به میزان کم مرگ و تعداد اندک جایگزینی در جمعیت کوئلاکانث‌ها، فریک معتقد است که چنین چرخه‌ای نشان از طول عمر بسیار زیاد این ماهی‌ها دارد. همچنین این موجودات، آثار گذر زمان را نشان نمی‌دهند و همین امر، تخمین زدن سن‌شان را سخت‌تر می‌کند.
در ضمن، به کار گیری روش‌های معمول اندازه‌گیری سن ماهی‌ها، مثل سنجش دایره رشد روی پولک‌ها، در مورد کوئلاکانث‌ها صادق نیست. چراکه پولک‌های آن‌ها در طول زمان تغییر نمی‌کند.
فریک می‌گوید: «ما از تعدادی کوئلاکانث بالغ که در سال 1989/ 1368 وارد کلونی شدند، عکس گرفته‌ایم و آن‌ها تا امروز هیچ رشدی نداشته‌اند. هیچ‌کس نمی‌تواند با نگاه کردن به یک کوئلاکانث سنش را حدس بزند!»