چیزهایی که درباره ی نوزاد همستر باید بدونیم..
در هر بارداری تعداد نوزادان از 2 تا 16 عدد متغییره..همسترهای نوزاد در ابتدای تولد دندان دارن،و به فاصله ی یک هفته بعد از تولد شروع به خوردن عذای جامد میکنن.در ابتدای تولد بدون مو هستن و چشم و گوش نوزادان بسته است.بسته به نژادهمستر چشم ها در روز 4-15 روزگی باز میشند.
نکته ی مهم درین باره اینه که چون همسترهای نژاد بدن بدون مو دارند در صورت نبودن مادر به سرعت دمای بدنشون رو از دست میدن و تلف میشن.بنابراین هیچوقت نباید همستر مادر رو از بچه ها دور کرد.از روزهای 5-6 بعد از تولد موهای ریزی روی بدن بچه همستر ها شروع به رشد میکنه..بین روزهای 6-7 نوزادان قادر به شنیدن صدا میشن..و از روزهای 10-11 میتونن چند سانتیمتر از لونه دور بشن..گرچه توانایی حفظ تعادل رو ندارن و اغلب توسط مادر گرفته میشن و به لانه برگردونده میشن..از روز 15-16 به بعد بچه ها از لانه خارج میشن و چون درین زمان چشم هاشون باز شده خودشون اقدام به تغذیه میکنند.
باید نوزادان رو 10 روز بعد از توانا شدن در تغذیه به تنهایی از مادر جدا کرد.اگر بیشتر بمونند مادر ممکنه برای دور کردن اونها از خودش اقدام به گاز گرفتن اونها کنه..
هنگام حداسازی نر ها رو در یک قفس و ماده هارو در یک قفس جداگانه ی دیگه قرار بدین.این کار از ازدواج های ناخواسته و خویشاوندی که منجر به بروز بیماری های ژنتیکی میشه جلوگیری میکنه.

http://mihanpet.ir/thread22251.html
http://mihanpet.ir/thread22259.html
http://mihanpet.ir/thread22357.html

باید برای همستر های جوان خانه های مناسبی تهیه کرد،چون در غیر این صورت برای تصاحب لانه ی موجود شروع به نزاع میکنن..نزاع بین همستر هایی که در فضای کوچک نگهداری میشن،گوش های پاره شده،صورت های زخمی،چشم های پاره شده و حتی مرگ و همنوع خواری از پیامدهای نگهداری همستر ها بدون اختصاص دادن فصای کافیه.