در میان مشکلات دندان بیشترین بیماری که خرگوشهای خانگی به آن دچار میشوند آبسه ها هستند .دلیل اصلی آبسه در خرگوشها هنوز مشخص نیست اما معمولا در خرگوشهای مسن بیشتر ظاهر میشود.آبسه ها که به شکل زخمهای چرکی هستند بیشتر در قسمتهای خارجی بدن مثل سطح پوست ایجاد میشوند و اگر با مشکلات دهانی و دندانی ارتباط داشته باشند در اطراف و داخل دهان نیز ظاهر میشوند.
متاسفانه گاهی اوقات آبسه ها داخل بدن نیز به وجود می ایند و تشخیص آنها بسیار سخت است ، ابسه در خرگوش درمان بسیار دشواری دارد و شما با یک درمان زود هنگام شانس زندگی دوباره به خرگوشتان میدهید.

آبسه چیست؟

نام آبسه توصیف بالینی از توده های چرکینی است که در بافت بدن (مانند پوست) ایجاد میشود که منجر به التهاب و عفونت در بدن میشود. آبسه شکلی از مکانیسم دفاعی بدن برای جلوگیری و توسعه عفونت از قسمت اصلی به قسمتهای دیگر بدن است.این زخمها بسیار ناخوشایند و دردناکند و نباید با آنها تماس پیدا کرد چون خیلی حساس هستند.

چه چیزی باعث آبسه در خرگوشها میشود؟

برای فهمیدن علت واقعی هر آبسه باید هر چیز کوچکی را با دقت بررسی کنید حتی اگر شما پی بردید که خرگوش شما در هنگام بازی در خانه یا اطراف جراحت برداشته باشد، به طور کل هم باکتری استافیلوکوکوس و هم پاستوراللا در بدن خرگوش سالم به طور خاموش یافت میشوند که اگر تحریک شوند باعث ابسه در بدن خرگوش میشوند ،به عبارت دیگر زمانی که خرگوش سالم است حضور این باکتریها بر روی سلامتی خرگوش اثری ندارد اما اگر سیستم ایمنی به هر دلیلی در خطر قرار گیرد این باکتریها به سیستم ایمنی حمله میکنند و باعث ایجاد ابسه میشوند.
ابسه های دندانی و ابسه هایی که اطراف دهان ظاهر میشوند رایج ترین نوع ابسه در خرگوش هستند که اغلب از مشکلات زمینه ای دندانها ناشی میشوند .شما همیشه باید مراقب دندانهای خرگوشتان باشید اما این مراقبت به تنهایی برای جلوگیری از ابسه دندان کافی نیست اگر دندانها یا فک خرگوش طبیعی رشد نکرده باشند یا خرگوش دارای استخوان زیرین در دهانش باشد.
گاهی اوقات چرک مربوط به ابسه از چشم خرگوش خارج میشود و همه تصور میکنند مشکل از چشم است در حالی که شاید مربوط به ابسه دهان باشد.
زمانی که علل ایجاد ابسه بررسی میشود شرایط محیطی نیز باید در نظر گرفته شوند ، محیط زندگی کثیف ، تهویه نامناسب و تغذیه ضعیف نقش زیادی را در ایجاد ابسه بازی میکنند.

آبسه چگونه درمان میشود؟


متاسفانه آبسه خیلی دشوار درمان میشود و این بدان معنی است که ابسه خرگوش شما باید چندین بار با چندین روش مختلف درمان شود تا شانسی برای زندگی دوباره به او بدهید.
گاهی اوقات از آنتی بیوتیکها به تنهایی برای از بین بردن عفونت و درمان ابسه استفاده میشود اگرچه اغلب اینکه آنتی بیوتیک به قلب ابسه برسد و آن را ریشه کن کند بسیار دشوار است.
با وجود نگرانیها راجع به اثر داروی بیهوشی روی حیوانات کوچک مثل خرگوش عمل جراحی معمولا راه مورد علاقه دامپزشکان برای برداشتن و پاکسازی ابسه در پوست خرگوش است .لایه های سطحی پوست را برش میزنند و بعد از برداشتن چرک و عفونت محل را استریلیزه و تمیز میکنند و بعد پوست را میدوزند و برای درمان قطعی آنتی بیوتیک را تجویز میکنند تا از عفونت ثانویه نیز پیشگیری کند.
آبسه دهان و دندان بیشتر ایجاد چالش میکند زیرا دسترسی به آن سختتر است و دهان خرگوش کوچک و ظریف است ، حقیقت ماجرا این است که چرک تولید شده در خرگوش شبیه به انسانها نیست خیلی مایع نیست و بیشتر تمایل به جامد دارد و تخلیه آن از طریق یک برش ساده دشوار است. بسیار مهم است که تمام عفونت تخلیه شود زیرا اگر چرک آبسه باقی بماند ممکن است دوباره عود کند و یک ابسه دیگر تولید کند.
ابسه های داخلی مثل آنهایی که داخل حفره شکمی ایجاد میشوند نیز به سختی درمان میشوند و با چشم غیر مسلح دیده نمیشوند و به همین دلیل خیلی دیر کشف میشوند.
اگر عمل جراحی به هر دلیلی دوام نداشت آبسه را باز میکنند و با یک ضماد درمانی آن را میبندند محتویات داخل ضماد در هر مورد با مورد دیگر متفاوت است ممکن است حاوی آنتی بیوتیک یا حتی مواد طبیعی مانند عسل مانوکا باشد که به یک داروی موثر در درمان عفونت و جنگ با باکتریها برای دامپزشکان تبدیل شده است این عسل در جایی که انتی بیوتیکها شکست میخورند استفاده میشود.
کلید درمان آبسه در خرگوش در اطمینان از خارج شدن تمام عفونت از آبسه است اگر بخشی از عفونت حذف شود و اثری از آن باقی بماند آبسه دوباره عود میکند.

پیش اگهی برای خرگوشهای با آبسه

موفقیت نهایی یا شکست در درمان به طیف گسترده ای از عوامل بستگی دارد و هیچ پاسخی برای این سوال که آیا خرگوشی بعد از ابتلا به آبسه درمان میشود یا نه وجود ندارد .گاهی اوقات شرایطی مثل عفونت ثانویه و شرایطی مثل سپسیس (گندیدگی) باعث میشود مشکل پیچیده تر شود.
گاهی اوقات یک آبسه ناعلاج تلقی میشود که باید با مسکن درد را آرام کرد و آبسه به طور منظم تخلیه شود و ممکن است از آنتی بیوتیکها برای ایجاد یک زندگی با کیفیت برای خرگوش استفاده کرد در حالی که پذیرفته ایم که این آبسه برای همیشه درمان نمیشود که البته این ایده آل نیست درمان با مسکنها برای چندین سال با دوام است و به خرگوش اجازه میدهد تا زندگی راحت و تقریبا سالمی داشته باشد.
درمان آبسه در خرگوش امری پیچیده و گران قیمت است با این حال گزینه های زیادی برای درمان آن وجود دارد و چون آبسه در خرگوش امر رایجی است پزشکان درباره آن تجربه زیادی دارند و اگر آبسه زود تشخیص داده شود و درمان نیز زود آغاز شود خرگوش میتواند بهبود یابد و زندگی شاد و طولانی داشته باشد.

منبع Abscesses and sores in rabbits | Pets4Homes
مترجم الهام نعمتی