با شناسایی پرستوی دریایی قهوه ای در جزیره شیدور یک گونه جدید به پرندگان ایران افزوده شد


دیده بان حقوق حیوانات ایران : به نقل از سبزپرس- گروه محیط طبیعی: گروهی از کارشناسان محیط زیست استان هرمزگان که به منظور بررسی سالانه زادآوری پرستوهای دریایی به پناهگاه حیات وحش شیدور رفته بودند، هفته گذشته موفق شدند یک گونه جدید از پرستوهای دریایی را دراین منطقه شناسایی کنند که بدین ترتیب شمار گونه های پرندگان ایران به ۵۲۴ گونه افزایش یافت.

میثم قاسمی، کارشناس اداره کل محیط زیست استان هرمزگان در گفتگو با سبزپرس با اعلام این مطلب گفت: هفته گذشته به همراه خانم فهیمه گودرزی و آقای باقر نظامی در قالب تیم کارشناسی اداره کل حفاظت محیط زیست هرمزگان و به منظور بررسی زادآوری پرستوهای دریایی عازم جزیره شیدور شدیم تا اینکه روز ۱۷ خرداد ماه یک گونه جدید از پرستوهای دریایی را در این منطقه رکورد کردیم.
وی افزود: Brown Noddy با نام علمی Anous stolidus که پرستوی دریایی قهوه‌ای نامگذاری شده است از تیره پرستوهای دریایی Sternidae است و تاکنون حضور ۱۴ گونه متعلق به این تیره در ایران به ثبت رسیده بود. اما این مورد اولین مشاهده گونه مذکور در ایران است که با تهیه عکس از پرنده ، مستند و ثبت گردید و به تایید کارشناسان بین المللی نیز رسانده شد.
این کارشناس خاطر نشان کرد: مشاهدات تایید نشده ای نیز در سال ۸۵ از این پرنده داشتیم ولی پس از پنج سال با ثبت تصاویر زیبایی از این گونه، اکنون رکورد مستندی بر جای مانده است.
میثم قاسمی در ادامه افزود: این پرنده دریا زی از گونه های مناطق حاره ای است که پراکنش آن در اقیانوس آرام، اطلس، هند و دریای سرخ گزارش شده است. گزارش هایی از رویت این پرنده نیز بصورت اتفاقی و سرگردان در کشورهای یمن و امارات متحده عربی وجود دارد.
جزیره شیدور در فاصله ۱۵۰۰ متری شرق جزیره لاوان و در استان هرمزگان واقع شده است.
این جزیره ۹۸ هکتاری به عنوان یکی از مناطق مهم پرنده نگری درایران محسوب می شود که در فهرست تالاب های بین المللی نیز به ثبت رسیده و با عنوان پناهگاه حیات وحش تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست قرار دارد. سالانه بیش از ۵۰ هزار جفت پرستوی دریایی در این منطقه جوجه آوری دارند.