آیا میدانید یکی از احساساتی ترین موجودات طبیعت خوکچه هندی است ؟

خوکچه ها بشدت احساساتی می باشند ، آنها دارای شعور بسیار بالاتری نسبت به هم گونه های خود می باشند و تمامی رفتارها و حتی صحبتهای شما را به خوبی درک کرده و تکرار می نمایند . آنها حتی احساس و نوع رابطه شما و حتی لحن صحبتهای شما را به خوبی درک کرده و واکنش نشان می دهند .
آیا میدانید خوکچه ها استخوان های بسیار ظریفی دارند ؟

سیستم استخوان بندی بدنی خوکچه ها بسیار ظریف می باشد ، اگر از راه نادرست و یا با فشار آنها را گرفته و یا در دست نگه داریم منجر به شکن استخوان می شود . حساس ترین نقطه استخوان بندی یک خوکچه در دست ها و پاها می باشد .
آیا میدانید خوردن شکلات باعث مرگ سریع خوکچه هندی می شود ؟

بدن خوکچه ها قادر به دفع شکلات و تجزیه اجزای شکلات در بدن نمی باشد ، لذا همین عامل باعث می شود تا با حضم نشدن صحیح غذا و عفونت معده باعث مرگ سریع خوکچه شود .

آیا میدانید پوشاندن البسه برای خوکچه بسیار مضر و خطرناک است ؟

عده ای از افراد سعی می کنند با پوشاندن لباسهای رنگی جذابیت خوکچه خود را بالا ببرند اما غافل از این موضوع که با این کار دمای بدن خوکچه بشدت بالا رفته و موجب بی حال شدن خوکچه و نهایتا تب در این حیوان می شود و این یعنی اعلام خطر مرگ برای حیوان شما .

آیا میدانید عجله و شدت در گرفتن خوکچه هندی باعث تشدید ترس و اضطراب و تخریب رابطه شما با خوکچه هندی می شود ؟

اگر زمان و حوصله کافی برای کنار آمدن در لمس خوکچه هندی ندارید ، توصیه می شود بشدت از لمس کردن آن خود داری کنید .
لمس کردن و گرفتن خوکچه هندی باید با صبر و حوصله و بسیار آرام انجام شود و اگر در طول این حرکت باعث شد خوکچه هندی از دست شما فرار کند اسرار و شدت کار را زیاد نکنید بلکه بر حوصله خود بیافزایید ، شدت دادن به این عمل و به زور وادار کردن آن برای در دست گرفتن باعث می شود تمامی تلاشهای قبلی شما برای ارتباط سالم با این حیوان تخریب شده و حیوان از شما بترسد ، این بدان معنی است که شما باید از اول تممی مراحل را برای جلب اعتماد خوکچه خود طی کنید .
آیا میدانید خوکچه ها علاقه زیادی به مخفی شدن دارند ؟

خوکچه هندی علاقه وافری به مخفی شدن در لانه ، تونل و جاهای تاریک دارد ، لذت استفاده از لانه ، تونل و فضااهایی که بتواند در لابه لای آنها نیز مخفی شود بزرگترین کمک برای آرامش و بیشترین سود برای لذت بردن را به آن می دهد .
آیا میدانید در طول مدت زایمان تا 7 روز بعد نباید کودکان خوکچه خود را لمس کنید ؟

خوکچه ماده حیوان بسیار حساسی می باشد ، لذا لمس کودکان خوکچه تا زمان 1 هفتگی که به خودکفایی نسبی برسند عاملی برای مرگ قطعی آنها خواهد بود . لمس کودکان و انتشار بوی دست شما به کودک برای مادر احساس غریبگی نسبت به فرزند خود ایجاد خواهد کرد که نهایتا به مرگ کودک ختم خواهد شد
آیا میدانید راه ارتباطی خوکچه ها از طریق صوت و تولید صدا می باشد ؟

خوکچه ها نیازهای خود و ارتباط با دیگر موجودات را از طریق صوت و در ایجاد یک سری حرکات ابراز می کنند ، بطور مثال خوکچه ها در زمان نیاز به بازی و غذا صدایی همانند جیغ از خود تولید می کنند ه البته صدایی ملایم می باشد و یا در مواقعی که برای اولین بار یک ماده را رویت می کنند صداهایی از خود بروز می دهند و خود را باد می کنند

آیا میدانید خوکچه هندی شناگر بسیار قابلی است ؟

خوکچه هندی ذاتا شناگر بسیار مهاری می باشد ، اما این موضوع در قبال خوکچه های بالغ می باشد . آنها در عمقهای کم و آب های ساکن قادر به شنا می باشند و آبهای پر عمق برای آنها خطرناک می باشد . البته اگر خوکچه شما قابلیت این کار را نداشت تنها به این دلیل است که او پرسه ای به عنوان حیوان خانگی را طی کرده و از اول نتوانسته این موضوع را به خوبی درک و کنترل کند لذا در این مواقع نمی توان آن را مجبور به انجام این کار کرد .

آیا میدانید انگل زدایی خوکچه شما طول عمر آن را بالا خواهد برد ؟

انگل زدایی امریست که در اکثریت پت های خانگی انجام می شود ، با این عمل تمامی سموم و میکروب های بدن حیوان دفع شده و باعث می شود تا او زندگی سالمتری را سپری کند که نتیجتا عامل برای طول عمر خوکچه هندی شما خواهد بود . لازم به ذکر است که این کار کاملا تخصصی بوده و حتما باید طبق نظر دامپزشک انجام شود .

آیا میدانید هندوانه یک خوراک محبوب برای خوکچه هندی است ؟

خوکچه هندی علاقه زیادی به هندوانه دارد ، این میوه در تمامی خوکچه ها عمومیت دارد اما این بدان معنی نیست که تمامی خوکچه های هندی می بایست این میوه را صرف نمایند ، چرا که خوکچه هندی حیوانی با شخصیت و سلایق فردی هست و اوست که در نهایت تصمیم میگیرد هندوانه را بخورد یا خیر ...

آیا میدانید عدم رسیدگی مناسب به فضای زندگی خوکچه موجب ناراحتی پوستی برای حیوان خواهد شد ؟

عدم رسیدگی مناسب و تمیز نمودن با برنامه فضای زندگی خوکچه هندی باعث ایجاد ناراحتیهای پوستی و ریزش شدید موی شدید خواهد شد ، لذا توجه ویژه به فضای زندگی خوکچه ، استفاده از بستر مناسب و تمیز نمودن مرتب لوازمات بازی حیوان موجب سلامتی بیش از پیش و رضایت روحی آن خواهد شد .
آیا میدانید خوکچه هندی از نظر وفاداری جزو 10 حیوان برتر می باشد ؟

خوکچه هندی حیوانی با درجه وفاداری بسیار بالا می باشد ، عده ای بر این باور هستند که خوکچه هندی به دلیل عدم حضور در کنار صاحب و یا فرار کردن در ماه های اولیه زندگی حیوانی ترسو و غیر قابل اطمینان می باشد ، اما آزمایشگاه دانشکده حیوان شناسی برلین در آزمایشات متعدد به اثبات رساند که خوکچه هندی جزو 10 حیوان وفادار برتر میباشد . این موضوع نه تنها در مورد ارتباط با انسانها بلکه در رابطه با خانواده خود حیوان نیز صدق می کند .
آیا میدانید استفاده از بستر نامناسب برای خوکچه هندی موجب مشکلات تنفسی می شود ؟

یکی از مهمترین دغدغه های همیشگی صاحبان خوکچه های هندی استفاده از بستر مناسب می باشد ، اهمیت استفاده از بستر مناسب نه تنها باعث عدم فشارهای مالی و کاهش هزینه ها می شود بلکه تاثیر بسزایی در سلامتی خوکچه هندی شما خواهد داشت . به طور قطع عمومیت استفاده از پوشال چوب به عنوان بستر گزینه اول می باشد اما این بدین معنا نیست که به لحاظ کیفی برای خوکچه شما نیز در سطح کیفی مناسبی می باشد ، چرا که ذرات ریز چوپ باعث مشکلات تنفسی و تناسلی در حیوان خواهد شد ، لذا همواره بحث های متفاوتی در مورد بستر مناسب از دیدگاه های مختلف می شود که هر کدام جای بحث دارد .

آیا میدانید طول مدت بارداری در خوکچه هندی 63 روز می باشد ؟

خوکچه هندی ماده به مدت 63 روز کودکان خود را درون بدن خود حمل می کند ، البته گاها تا 75 روز نیز ممکن است که وابسته به شرایط خواص طول بکشد اما از این زمان فراتر رفتن یعنی اعلام خطر و رعایت نکات پزشکی که قطعا باید توسط یک دامپزشک متخصص بررسی شود .


آیا میدانید سن دقیقی برای بلوغ در خوکچه نر وجود ندارد ؟

خوکچه هندی نر سن دقیقی برای بلوغ ندارد ، او در سن 30 تا 40 روزگی واکنشهای جنسی خود مانند تولید صدا ، رقص بدن و هجوم به سمت ماده را از خود بروز می دهد ، اما این بدان معنا نیست که او به بلوغ جنسی رسیده و یا آمادگی لازم را دارد . در اکثریت نرها سن بلوغ بین 90 تا 120 روزگی می باشد .

آیا میدانید یکی از بالاترین لذت ها برای خوکچه هندی فضای گرم و نرم برای لم دادن است ؟

خوکچه ها هندی نــر به نسبت ماده ها با بالا رفتن سن بشدت تنبل تر خواهند شد و یکی از بالاترین علایق آنها لم دادن در طول روز خواهد بود ، اگر بستر مناسبی برای خوکچه خود انتخاب نکرده اید بدین معناست که او در تمام طول زندگی خود همواره از محروم بودن چنین لذتی رنج خواهد بود . شما باید در بخشی از قفس از مبلمان های نرم و کوچک مخصوص خوکچه هندی یا پارچه هایی ملایم و تجمع یافته و یا هر جسم نرمی استفاده نمایید تا او در طول روز بر روی آن استراحت نماید .

آیا میدانید خوکچه هندی به حیوانات دیگر حسادت می ورزد ؟

خوکچه هندی ذاتا حیوانی با خوی اخلاقی حسادت می باشد ، این حیوان به ندرت می تواند وجود حیوانات دیگر در منزل را تحمل کند ، اگر حیوان دیگری در منزل دارید می بایست رسیدگی شما به خوکچه هندی خود 2 برابر بیشتر از حالت عادی باشد . اگر کیفیت دوستی شما با خوکچه هندی از حد طبیعی پایین تر باشد او دچار افسردگی شده و ابزرا ناراحتی خود را با تولید صداهایی از خود نشان می دهد .


آیا میدانید خوکچه هندی مادر قادر به شناسی فرزند در اولین برخورد بعد از سالها ندیدن او در اولین برخورد است ؟

دانشمندان بعد از آزمایشات فراوان در یافتند که بدن خوکچه هندی نوعی بو می دهد که مادر قادر است تا با مشام آن بو ، حتی بعد از سالها جدایی آن را شناسایی کند ، این بود در زمان زایمان همراه با ترشحات جذب پوست خوکچه هندی شده و تا ابد بر بدن آن باقی خواهد ماند . لازم به ذکر است که خوکچه نر قادر به شناسایی و تفاوت آن نخواهد بود .

آیا میدانید خوکچه هندی مریضی های خود را بروز نمیدهد ؟

خوکچه هندی با خلق و خویی بسیار آرام و اهلی ماننده می باشد ، این پت خانگی هرگز ناراحتی های خود چه روحی و چه جسمی را بصورت مستقیم بروز نمیدهد خیلی سخت می توان متوجه این مشکلات شد ، خوکچه هندی به سرعت مریضی ها را جذب کرده و به همان سرعت نیز از پای در خواهد آمد . لذا توجه ویژه به این موجود یکی از اساسی ترین بخش ها در انتخاب این حیوان به عنوان پت خانگی می باشد .

آیا میدانید خوکچه هندی توانایی پرش تا ارتفاغ بیش از نیم متر را دارد ؟

خوکچه هندی بسته به وزن قابلیت پرش تا ارتفعی بیش از نیم متر دارد ، اما آنها ذاتا حیواناتی ترسو و آرام هستند لذا شما در اکثریت مواقع مشاهده می کنید با آنکه قابلیت فرار را دارند اما هرگز دست به چنین کاری نمی زنند ، این موضوع در زمانی پررنگتر خواهد شد که خوکچه هندی به شما وابسته شده باشد و شما در زمان رهایی آن مشاهده خواهید کرد که خیلی از شما دور نخواهد شد و در زمان فرار سعی می کند در زیر دست و پای صاحب خود پنهان شود .

آیا میدانید نحوه غلط در دست گرفتن خوکچه هندی ممکن است به مرگ حیوان منتهی شود ؟

برای در دست گرفتن خوکچه هندی روشهای متفاوتی وجود دارد . اما همگی این روشها از قاعده خواصی و در موقعیتها و سنین مختلف بصورت جئداگانه استفاده می شود . این موضوع از این جهت مهم و ضروری می باشد که خوکچه هندی دارای استخوان بندی بسیار نرم و ظریف می باشد ، گاها یک روش غلط برای در دست گرفتن موجب شکستن یکی از مهر های ستون فقرات و یا شکسته شدن دنده ها می شود که به مرور به مرگ قطعی حیوان ختم می شود .منبع: https://www.facebook.com/GuineaPigTeh