در بین دسته های پر جمعیت خرگوش ها همیشه شاهد روابط اجتماعی و صلح جویانه آنان با هم بودیم به طوری که امروزه شاهد آن هستیم که در تمامی مقالات و جز رفتارهای بارز خرگوش اجتماعی بودن این حیوان را معرفی مینمایند . در صورتی که برخی از صاحبان خانگی این حیوان از بروز دعواها و زد و خورد هایی در بین دو یا سه خرگوش خود در خانه شکایت میکنند .
خرگوش جز حیوانات صلح جو و اجتماعی است که در طبیعت و محیط های باز و وسیع به راحتی در دسته های پر جمعیت زندگی آرام و شیرینی را تجربه میکنند اما از زمانی که خرگوشها یا بصورت انفرادی یا دو تایی در خانه ها بعنوان پت نگهداری میشوند شاهد آنیم که بعضا بیشتر ساعات با یکدیگر دعوا میکنند ... علت چیست ؟ ما با بررسی رفتار این حیوان ، سوالات شما را پاسخ میدهیم ...

چرا بین خرگوشها دعوا و نزاع اتفاق میافتد ؟ و چه باید کرد ؟

علل مختلفی باعث بروز این امر میشود
۱) بطور مثال خرگوشهایی که سلطه طلب هستند و قلمرو خود را در تهدید میبینند با خرگوش تازه وارد دشمنی کرده و میخواهند او را از سرزمین خود بیرون کنند ...
راه حل چیست : اگر قصد آوردن یک خرگوش تازه وارد را دارید حتما طی فرآیند یک هفته ای با خرگوش خود آشنایش کنید و مطلقا سریع آنها را در قفسی و پیش هم نگذارید که باعث درگیریهای خونینی میشود ، بگذارید به محیط و شرایط جدید خو بگیرد و میزبان نیز این موضوع را بفهمد که برایش دوستی آورده شده که قصد تصاحب صاحب او را ندارد .

۲) در بین دو ماده و یک نر نزاع ممکن است بر سر انتخاب جفت صورت پذیرد و اینکه کدام همسر مناسب هستند و بر سر تصاحب نر نزاع های شدیدی صورت گیرد ...
راه حل : اگر در فضایی محدود و فقط در محیط خانه خود خرگوشتان را نگه میدارید مطمئنا نگه داری تنها یک جفت راه درست و مناسبی است آنهم در صورت رعایت اصول بعدی که در موراد بعد اشاره میشود .

۳) گاه چون فضای کافی در اختیار نیست خرگوشها درگیر شده و در پی فضای بیشتری هستند ...
راه حل : به تعداد خرگوشی که دارید فضای مورد نیازش را برای بازی و پریدن و هرنوع مساله دیگری آماده کنید و بعد اقدام به اضافه کردن پت دیگری کنید ...

۴) شاید شده که اغلب موارد شما خواسته اید تنها باشید و حتی هیچ کسی هم در کنار شما نباشد تا بتوانید انرژی از دست رفته خودتان را در طی چند روز بدست بیاورید ، این رفتار در خرگوشها نیز وجود دارد ، شاید برایتان جای تعجب باشد اما زمانی که صاحب حیوان با او بازی نکند وسایل بازی برایش فراهم نکند و او را تنها در قفسی با یک هم نوع دیگر حبس نماید ، خشونت های فراوانی نسبت به یکدیگر آغاز میگردد که بسیار خطرناک است .
راه حل : خرگوش حیوان بازیگوشی و در عین حال کم توقعی است پس با فراهم آوردن محیط بازی و سرگرمی مناسب با ساده ترین وسایل حتی لوله دستمال توالت هم میتوان او را سرگرم کرد ، ساعاتی از روز صاحب حیوان باید برایش وقت جداگانه گذاشته و او را اژ نوازش های خود بی بهره نگذارد تا حیوان دچار افسردگی نشود .

۵) خرگوشهای بالغ که به سن بلوغ رسیده اند باید عمل جفت گیری را انجام دهند و طی این فرآیند حتما ماده باردار شود ، هر نوع خللی در این فرآیند باعث اختلالات روانی و جسمی در حیوان میشود و عصبانیت و پرخاشگری مداوم او را در بر دارد
برای شفاف سازی این قضیه مثالی آورده میشود : دو خرگوش ماده در کنار هم و به سن بلوغ رسیده اند و هر دو غریزه جنسی شان باعث شده که آماده باروری شوند ولی قطب مخالف و جنس نر وجود ندارد ، هورمون های داخل بدن ماده ترشح و پیغام این میل و غریزه حیوانی او را مدام به مغز میفرستد و در کمال تعجب صاحب حیوان میبیند که دو حیوان ماده با هم عمل جفت گیری را انجام میدهند و در پی آن خشونت های ناشی از عدم بارداری ..
حتی در خرگوش نر عقیم شده یا بالعکس با جفت عقیم نشده اش نیز این رفتار صدق میکند ..
راه حل : تنها زمانی که شما خانه ای وسیع و مزرعه کوچکی دارید یا محیطی بزرگ و همیشگی در دسترس دارید میتوان گفت که نگران ازدیاد و تولد بچه های جدید نمیتوان بود ، اما اگر در فضای خانه و محیط محدودی هستید هم برای سلامتی خرگوش خود از انواع سرطان پستان ، رحم و در کنارش بی خانمان شدن بچه های تازه متولد شده حیوان خود را عقیم کنید تا در بهترین شرایط و برای زندگی خوب و همیشگی در کنار شما باشد .
تجربه نشان داده در اغلب موارد ماده ها در کنار هم رفتار مطلوب تری را نشان میدهند و نر ها تهاجمی تر ، اما موارد استثنایی هم وجود دارد و دیده شده که دو جفت ماده به دلیل ترشح هورمون های جنسی در درون بدن و آمادگی کامل برای باردار شدن و نبود جنس نر ، پرخاش های شدیدی را نسبت به هم نشان میدهند.

۶) از دیر باز نزاع و دعواهای خرگوش بزرگتر نسبت به کوچکتر ها دیده شده و در بین تمام حیوانات شایع است ، معمولا بزرگتر ها همیشه توان تحمل کنجکاویهای کوچکترها را نداشته و آنها را موجودات اضافی و مزاحم تلقی میکنند و نسبت به آنها رفتار تند و خطرناکی از خود نشان میدهند. شاید شما خلاف این موضوع را نیز تجربه کرده اید که حتی خرگوش بزرگتر نقش مادر برای کوچکتر از خود داشته و مهربانانه رفتار کرده ، که کاملا درست است هر حیوانی با شرایط خاص هم وجود دارد .
راه حل : از قرار دادن دو خرگوش با فاصله سنی زیاد در کنار هم جدا بپرهیزید و اگر قرار است خرگوشی دیگر به منزل شما بیاید سعی بر این باشد که هم سن و سال باشند در غیر اینصورت تا حاصل شدن اطمینان از اینکه به هم آسیبی نمیزنند ،‌به صورت جداگانه نگهداری شوند .


در خاتمه ذکر این نکته الزامی ست هر نوع حرکت تند و هیجانی خرگوش نشانه بروز رفتار های خشونت آمیز نسبت به یکدیگر نیست بلکه گاها نشانه شعف و خوشحالی و بازی های کودکانه در بین آنهاست .
همیشه مورد های استثنا نیز وجود دارد که خلاف موارد بالا باشد پس ذکر موارد فوق تنها برای شناخت بیشتر رفتار های ناگهانی حیوان است که در مقابل صاحب خود را نگران و متعجب میسازد .نویسنده: sisil
( مقاله اختصاصی میهن پت )