شخصیت و رفتار گربه های ایرانی بر خود انها مقدم تر است.برخی صاحبان این گربه های نجیب رفتار بدی از آنها را گزارش میکنند در عوض آنها گربه هایی بی سروصدا هستند و طبیعت با وقار و متینی دارند .آنها با حضور آرام بخش خود به خانه ها ظرافت و زیبایی میبخشند و در هر فرصتی که به دست بیاورند زیبایی بینظیر خود را به نمایش میگذارند.
این گربه ها نسبت به نژادهای دیگر بیشتر تمایل به دراز کشیدن و استراحت دارند .این نژاد پارسی نژاد چابکی نیستند ولی نمیتوان گفت که آنها شخصیت منحصر به فردی ندارند . گاهی نیز دمدمی مزاج هستند و هر کاری انجام میدهند.
با وجود اینکه این گربه ها بسیار مطیع و ارام هستند میتوانند رفتار طبیعی گربه سانان دیگر را نیز از خود نشان دهند رفتاری مانند پریدن از بلندی یا مبارزه با گربه های دیگر و خراش دادن مبلمان منزل که این رفتار میتواند مالکان را از نگهداری آنها ناامید کند.شما میتوانید این رفتار اشتباه گربه ها را اصلاح کنید ، به هر حال وقتی گربه شما کوچک است میتوانید تربیتش کنید و از زندگی با فرشته کوچک خود لذت ببرید.

به من توجه کنید


رفتارهای ازار دهنده مانند پریدن روی وسایل یا میو میوهای مفرط زمانی شروع میشود که گربه شما میخواهد توجه شما را جلب کند پس بسیار مهم است که شما با روشهای مفید به گربه تان توجه کنید دکتر تری ماری کورتیس یک پزشک بالینی در کلینیکی واقع در دانشگاه دامپزشکی فلوریدا میگوید این بدان معناست که با گربه خود بازی کنید تا بتواند انرژی خود را تخلیه کند.
گربه های ایرانی به خاطر بدن گرد و پاهای کوتاهشان بیشتر روی پیشخوان گشت و گذار میکنند و دوست دارند غذایشان را زیر نور آفتاب روی پنجره بخورند اما گهگاهی روی پیشخوان رفتن و جست وخیز کردن آنها برای جلب توجه است.باید برای بازداشتن آنها ازین کار از وسایلی مثل یک اسپری آب استفاده کرد دکتر کورتیس میگوید میتوان روی پیشخوان یک نوار دو طرفه یا یک حس گر که به حرکت حساس است نصب کرد. دکتر کاترین ای هوپت استاد دانشگاه دامپزشکی ایتاکا در نیو یورک پیشنهاد میکند که یک جعبه پر از آب روی کانتر قرار دهید یا یک دستگاه هوای فشرده روی پیشخوان نصب کنید ، زمانی که گربه روی آن میپرد سوت میکشد تا گربه بفهمد که نباید این کار را انجام دهد.
او میگوید من سنسورهای حرکتی را بیشتر دوست دارم زیرا به گربه صدمه نمیزند اما به نظر میرسد که گربه را میترساند.
هرچند آنها موجوداتی بی سروصدا هستند وقتی یک پرشین در شب یا صبح میو میو میکند یعنی مقداری غذا میخواهد اما اگر ظرف غذایش پر است و میو میو میکند یعنی میخواهد جلب توجه کند و شما آن را نادیده بگیرید تا گربه یاد بگیرد که بیخودی در هیچ مکانی میو میو نکند.
مهمترین چیز در نادیده گرفتن میو میو گربتان این است که شما مطمین شوید که همه چیز درست است و اگر گربه مشکلی نداشت به او توجه نکنید دکتر کورتیس میگوید در غیر اینصورت شما به گربه می آموزید که ازین راه برای جلب توجه شما استفاده کند گربه ها در این راه بسیار باهوشند.ممکن است مقاومت در مقابل میو میو کردن گربتان کمی سخت باشد و شما وسوسه شوید هر بار به او غذا بدهید ولی مهمترین چیز این است که به او پاسخی ندهید ، دکتر هوپت میگوید اگر گربه شما 20 بار میو میو کرد و هر بار شما به او پاسخ دادید دفعه بعد او 50 بار اینکار را میکند.

گاز نگرفتن و مبارزه نکردن

انسانها از بازی کردن با پرشبن خود لذت میبرند و این بازی اغلب اوقات تبدیل به جنگ با دستان میشود.دکتر کورتیس میگوید این نوع بازی فقط آنها را تشویق میکند به چنگ زدن و گاز گرفتن زمانی که آنها بزرگ میشوند.
او میگوید این فکر خوبی نیست که با دست یا پا با گربه ها بازی کرد ، این نوع بازی تا زمانی که گربه کوچک است به نظر جالب است اما این خراشها و گاز گرفتن ها زمانی که گربه بزرگ میشود و دارای مجموعه کاملی از دندانهاست بسیار وحشتناک میشود و گربه نمیفهمد چرا بازی تغییر کرده است.
دکتر هوپت میگوید به جای دست باید از اسباب بازی برای بازی گربه استفاده کرد و این بسیار خوب است که گربه با اسباب بازی خود بجنگد تا با دست شما ، اگر گربه شروع کرد به گاز گرفتن و چنگ انداختن دست شما بازی را قطع کنید وبه عنوان تنبیه برای 5 دقیقه اصلا به او توجه نکنید، به این میگویند تقویت منفی و اینگونه دیگر کاری نکرده اید که گربتان از شما بترسد.
زمانی که پرشین شما بچه است باید یاد بگیرد که مطیع سرپرست خود شود ، همچنین آنها نیاز به نظافت روزانه دارند و زمانی که آنها را شانه میکنید نباید با دستان شما مبارزه کنند.
اموزش دراز کشیدن به پرشین زمانی که میخواهید قسمتهای زیرین او را تمیز کنید بسیار مهم است ، نیاز است که در سنین پایین مثلا 4 یا 5 هفتگی شروع کنید به حمام کردن آنها و همچنین شانه زدن قسمت زیرین بدن آنها.
این طبیعت پرشین است که با دست صاحبش مانند شکار برخورد کند اما اجازه دهید که او یاد بگیرد زمان نظافت زمان بازی کردن نیست ، بهترین راه این است که با انگشت خود یک ضربه اهسته و سریع به دماغ یا دهان او بزنید نه طوری که آنها یاد بگیرند.آنها نیاز دارند که بفهمند کارشان قابل قبول نیست و اگر گربه شما سعی کرد به اطراف فرار کند یک ضربه دیگر به او بزنید و خیلی محکم بگویید نه .
بچه گربه ها اغلب کمین میکنند ، آنها پشت صندلی پنهان میشوند و زمانی که صاحبشان راه میرود میپرند و پایش را میگیرند این کار به خاطر انگیزه شکار آنهاست.دکتر کورتیس میگوید گربه تمایل دارد به کمین کردن و قاپیدن شکار خود وقتی که شکار در حال حرکت است.
ممکن است مالکان گربه وحشت کنند و فکر کنند گربه از آنها متنفر است اما اینطور نیست و حقیقت این است که صاحب تنها چیز جالب اطراف بچه گربه است ، دکتر هوپت میگوید با در اختیار گذاشتن اسباب بازیهای درست این رفتار گربه نیز اصلاح میشود.او میگوید این بازی خشن گربه است که در جایی پنهان میشود و ناگهان پای شما را با چنگالش میگیرد .این شرایطی است که شما میتوانید با تولید یک صدای بلند بچه گربه را بترسانید تا اصلاح شود.و همچنین در خانه اسباب بازیهایی شبیه شکار داشته باشید مثل یک قلاب ماهیگیری که دارای یک پر است.
انسانها با استفاده از اسباب بازی به گربه یاد میدهند که رفتار درست را یاد بگیرد ، صاحبان پرشین باید با او بازی کنند و به او یاد بدهند که چه موقع وقت بازیست و چه موقع زمان آن نیست.

علامت گذاری اشتباه

یک فعالیت طبیعی دیگر گربه ها چنگ زدن است که ربطی به سن ندارد و گربه ها این کار را برای نظافت پنجه های خود و یا ارتباط با گربه های دیگر انجام میدهند ، این قسمتی از نظافت گربه هاست آنها با این کار قسمتهای قدیمیه ناخن خود را میکنند و ناخن خود را تیز میکنند .دکتر کورتیس میگوید این کار همچنین نشانه گذاری گربه هاست ، با این کار آنها بوی خود را برای گربه های دیگر به جای میگذارند.
شما میتوانید با کوتاه کردن ناخن های گربه تان او را ازین کار بازدارید.دکتر کورتیس میگوید مهمترین کار برای باز داشتن گربه از چنگ انداختن این است که ناخن های آنها را کوتاه نگه داشت. گزینه های دیگری نیز وجود دارد مثل پوشاندن دست های گربه با کلاه مخصوص.اما او کشیدن ناخن های گربه را اصلا توصیه نمیکند در این کار غیر انسانی تمام استخوان های هر پنجه برداشته میشود.شما همچنین میتوانید سطوحی را برای پنجول کشیدن پرشین خود در نظر بگیرید و به او اموزش دهید تا فقط روی همان پنجه بکشد .هم دکتر کورتیس و هم دکتر هوپت توصیه میکند تا از اسکرچرهای عمودی یا افقی برای گربه های منزل استفاده شود و صاحبان گربه سطوح مختلفی را امتحان ککند تا بفهمند گربه آنها کذام را ترجیح میدهد.
هر اسکرچری مطلوب همه گربه ها نیست بنابراین پیدا کردن یک سطح باب میل گربه ممکن است زمان بر باشد .دکتر کورتیس میگوید از سطوح عمودی مانند خانه های گربه ،تنه های درخت واقعی، چوب لباسیهایی که به درها وصلند یا درختان مصنوعی میتوان استفاده کرد همچنین سطوح افقی مثل جعبه های شیار دار یا راه راه و فرشهای بافتنی هم گزینه های خوبی هستند.مهمترین چیز این است که این سطوح در جایی قرار داره شوند که گربه زمان زیادی را انجا صرف میکند.
اگر گربه شما از چنگ انداختن روی اسکرچر امتناع کرد برای او یک تکه قالیچه یا تکه از مبل در نظر بگیرید ، دکتر کورتیس میگوید تکه از فرشی کهنه را بکنید و آن را دور مبلی که پرشین آن را چنگ میاندازد محکم بپیچید تا روی آن چنگ بزند.
دلایل چنگ انداختن بچه گربه ها و بزرگسالان متفاوت است .دکتر کورتیس میگوید گربه های بالغ روی وسایل چنگ می اندازند برای نشانه گذاری و اینگونه قلمرو خود را مشخص میکنند اما بچه گربه ها برای بازی کردن روی پرده ها و مبلمان چنگ میاندازند این رفتار انسانها را دیوانه میکند اما به هر حال همیشگیست و ادامه دارد.
برای گربه پرشین خود یک خانه گربه عمودی قرار دهید تا از آن بالا برود تا به جای آن از پرده و روتختی بالا برود .اسباب بازیها نیز آنها را مشغول میکند و حواسشان را برای مدت زمانی پرت میکند تا از مناطق ممنوعه دور شوند .گربه ها نمیتوانند تعداد زیادی اسباب بازی داشته باشند .دکتر هوپت میگوید خانه های عمودی گربه بهترین ایده هستند تا گربه ها از مجازات در امان بمانند.
شما میتوانید کارهایی روی سطوح خانه انجام دهید تا دیگر گربه نتواند روی انها چنگ بیندازد ، دکتر کورتیس میگوید شما میتوانید روی پایه های مبلتان را با نوار یا فویل های الومینیومی بپوشانید یا اینکه سنسورهایی که به حرکت حساسند در مکانهای که میخواهید قرار دهید تا به محض اینکه گربه به آن مکان نزدیک شد به صدا درآید و شما متوجه شوید.

یک عمر با رفتار خوب

قسمت کردن زندگی با یک پرشین میتواند یک تجربه ارزشمند باشد حتی اگر گربه شما مثل یک فرشته کوچک رفتار نکند .با وارد شدن هر حیوان خانگی چالش هایی به وجود می آید و شما میتوانید با صبر و تحمل با آنها روبرو شوید .
رفتار خوب گربتان را تشویق کنید.دکتر کورتیس میگوید وقتی پرشین شما با اسباب بازیهایش بازی کرد به او پاداش بدهید . زمانی که او روی اسکرچر مخصوصش چنگ انداخت به او تشویقی بدهید.گربتان را برای بدست اوردن موفقیت تربیت کنید .همیشه بهتر این است که به گربه پاداش بدهید زمانی که یک رفتار خوب از خود نشان میدهد به جای اینکه اورا تنبیه کنید زمانی که نمیخواهید کاری را انجام دهد یا رفتار بدی از خود نشان میدهد.

مترجم الهام نعمتی

منبع Behavior Tips for Persian Cats