همسترها موجودات کوچولو و با نمکی هستند و همین انها را به حیوانات خانگی تبدیل کرده است که بسیاری از کودکان و حتی بزرگسالن در هر سنی راغب به نگهداری از انها شده اند.
برای کودکان نگهداری از همستر یعنی یاد دادن مسوولیت به انها البته نباید آنها را در این کار به خود واگذاشت. توجه کنید که نگهداری از یک حیوان خانگی بر عهده تمام خانواده است حتی اگر متعلق به کودک خانواده باشد.
به دلایل زیادی والدین باید در این امر پیچیده به کودک خود کمک کنند این کمک شامل این میشود که مثلا به طور منظم همستر را چکاپ کنند.این چکاپ به کسی که همستر دارد کمک میکند تا آن را از نظر غده یا برجستگی یا هر صدمه دیگری بررسی کند.اگر یک برجستگی غیر عادی وجود داشت ممکن است تومور باشد. شما باید بفهمید که این غده خوش خیم است یا بد خیم و برای اینکار باید همستر را برای بافت برداری نزد دامپزشک ببرید.

توضیح راجع به تومورهای خوش خیم یا بد خیم

اگر دامپزشک تشخیص داد که تومور خوش خیم است خبر خوشیست زیرا دیگر گسترش پیدا نمیکند ، خبر خوش دیگر این است که اکثر تومورها در همستر خوش خیمند و فقط 4 در صد انها بد خیم هستند ، بدترین خبر بدخیم بودن تومور است زیرا کل سیتسم بدن همستر را فرا میگیرد و پیش بینی میشود که هرگز خوب نشود.
همستر ها بیشتربه تومورهای خوش خیمی در غدد ادرنال دچار میشوند که این غدد در نزدیکیه کلیه ها قرار گرفته است. با این حال همسترهای مسن به بیماری شناخته شده ای با عنوان لنفوم دچار میشوند که در این بیماری تومور در غدد لنفاوی تشکیل میشود. نوع دیگری از تومور وجود دارد که با نام لنفوم تی سلول شناخته شده است و در ان به پوست همستر حمله میشود وممکن است در اکثر همسترهای بالغ اتفاق بیافتد.
تومور های دیگری نیز وجود دارند که ممکن است در رحم همستر ماده ایجاد شوند ، اما امکان دارد در روده ها ، فولیکول های مو ،مغز یا چشم ها و جاها ی دیگر بدن هردو جنس نر و ماده ایجاد شوند و در کل بدن انها گسترش یابد.

پیش بینی و درمان

درمان تومور بستگی به این دارد که خیلی زود متوجه تومور شد و محلی را که تومور تشکیل شده به خوبی درمان کرد. در سرطانها و اکثر بیماریها اگر درمان زودتر اغاز شود همستر شانس بیشتری دارد تا زندگی راحتتری داشته باشد. بر طبق این گفته ها اگر شما متوجه شدید که همسترتان اشتهایش را از دست داده یا دچار اسهال شده یا به وضوح میبینید که شکم درد دارد باید برای معاینه حیوان را به دامپزشک ببرید زیرا همه این علایم نشان دهنده یک مشکل داخلی هستند.

عوامل ایجاد کننده تومور

در بیشتر سرطانها نمیتوان تشخیص داد که علت بد خیم با خوش خیم شدن تومور ها چیست ، با این حال عوامی مثل ژنتیک و عوامل محیطی نقش کلیدی در ایجاد تومور بازی میکنند.همانطور که قبلا گفته شد تومور تکثیر غیر عادی سلولهاست که در اثر عوامل زیادی از جمله ضربه ایجاد میشود.

تشخیص زود هنگام بسیار مهم است

بردن همستر به یک دامپزشک با تجربه زمانی که شما متوجه شدید مشکلی دارد یا در بدنش برامدگی وجود دارد چیزی است که ما روی ان بسیار تاکید داریم.سپس دامپزشک تشخیص میدهد که تومور خوش خیم یا بدخیم است و با توجه به آن دارو تجویز میکند .

چه درمان هایی در دسترس هستند؟

دامپزشک شما ممکن است جراحی و برداشتن تومور از بدن همسترتان را پیشنهاد کند تا تومور به مناطق دیگر بدن گسترش نیابد.اگر تومور از بدن حیوان خیلی زود برداشته شود همستر شانس بیشتری برای بهبودی دارد ولی اگر دیر تشخیص داده شود ممکن است تومور به مناطق دیگر بدن حیوان انتشار یابد و دیگر عمل جراحی نیز مفید واقع نمیشود.

نتیجه

گرفتن همستر برای کودکان یک راه عالی برای معرفیه حیوانات به انهاست و همچنین کودکان اهمیت مسوولیت پذیری را یاد میگیرند.
با این حال برای مراقبت از این موجودات دوست داشتنی نباید بچه ها را تنها بگذارید ، والدین باید مراقب باشند که همستر کودکشان مشکلی نداشته باشد وهمیشه بدن حیوان را بررسی کنند تا هیچ غده و برامدگی نداشته باشد ، اگر معلوم شود که غده وجود دارد فقط دامپزشک قادر است تشخیص دهد که خوش خیم یا بدخیم است و میتواند برای درمان آن دارو تجویز کند.مترجم الهام نعمتی

منبع
Recognising Cancers and Tumours in Hamsters | Pets4Homes