اگر از خوکچه هندی (ماده) به عنوان حیوان خانگی نگهداری می کنید، تصمیم به جفت گیری و بارداری حیوان، بدترین تصمیم و بزرگترین خطایی است که ممکن است مرتکب شوید!
باید تا حد امکان از بارداری (برنامه ریزی شده/تصادفی) خوکچه های هندی جلوگیری کرد. براساس مطالعات انجام شده ریسک از دست رفتن خوکچه مادر در خلال زایمان ( یا به دلیل مشکلات پس از زایمان نظیر توکسمی پس از زایمان) ، بیست درصد است. به عبارت دیگر از هر پنج خوکچه مادر، یکی سرٍ زا می رود! آبستنی در خوکچه های زیر سه ماه و بالای هشت ماه خطر را به شدت افزایش می دهد، به ویژه اگر بارداری شکم اول باشد. سخت زایی ( به دلیل کوچک بودن استخوان لگن و کانال زایمان در مادر، اضاف وزن مادر، یا بزرگ بودن اندازه جنین ها ) از مشکلات متداول در بارداری خوکچه های هندی است.
به علاوه احتمال سقط، مرده زایی، و ... که همگی عوارض عموما غیر قابل جبرانی برای مادر دارند، بارداری خوکچه های هندی را به امری مخاطره آمیز تبدیل می سازد.طول دوره بارداری خوکچه ها - بسته به تعداد و اندازه جنینها- بسیار متغیراست (72-59 روز) از سوی دیگر تعیین زمان دقیق زایمان ، با هیچ روشی ( سونوگرافی، رادیولوژی و...) امکان پذیر نیست!
این واقعیت مدیریت دوران بارداری را بسیار دشوار و تقریبا غیر ممکن می سازد. توصیه ما به دارندگان خوکچه هندی این است که نخست از نگهداری حیوانات نر و ماده در کنار هم خودداری کنند.
بهتر است خواهر و برادرها بلافاصله پس از از شیر گرفته شدن (4-3هفتگی) از هم جدا شوند. دخترها می توانند در کنار مادر بمانند. عقیم سازی حیوانات (یکی از دو جنس و ترجیحا حیوان نر) به عنوان یک گزینه انسانی، همواره قابل توصیه است.
از سن چهار هفتگی (با نظر دامپزشک) امکان عقیم سازی به روش جراحی برای هر دو جنس وجود دارد.اما توصیه به علاقه مندان و خریداران خوکچه این است که تحت هیچ شرایطی ، خوکچه باردار خریداری نکنند. ممکن است فروشنده خوکچه بارداری را به قیمت به مراتب پایین تر به شما پیشنهاد دهد.
ممکن است فروش بچه ها و سودای سودآور بودن این معامله شما را وسوسه کند، اما این دامی است که بهتر است در آن نیفتید! نگهداری از خوکچه باردار بسیار دشوار ، استرس زا و با ریسک بالاست. به علاوه نگهداری از نوزادان چالش پرهزینه دیگری است که اکثر مردم از عهده آن بر نخواهند آمد.
اما اگر به هر دلیلی این توصیه ها را جدی نگرفته و از خوکچه بارداری نگهداری می کنید، حتما، لطفا! از دامپزشک اختصاصی جوندگان راهنمایی بخواهید و توصیه های وی برای آبستنی و زایمان کم خطر( و به ویژه رژیم غذایی ویژه دوران بارداری) را مو به مو اجرا کنید. پس از تولد نوزادان ضروری است که در سریع ترین زمان ممکن (نه زودتر از یک هفته!) برای معاینات اولیه و دریافت دستور غذایی مناسب به دامپزشک مراجعه کنید.


منبع: drexotic.ir دکتر میثم امانی شامکانی