چرا سگها علف می خورند ؟ا

این یک روش غریزی برای تامین آن دسته ازویتامینها ومواد معدنی است که معمولا دررژیم غذایی وجود ندارند . دلیل انجام این کار توسط حیوان آن است که در غذایی که به حیوان می دهید ، تعدادی از ویتامین ها و مواد معدنی و به خصوص فیبر به میزان کمی وجود داشته است .

چرا آنها بعضی اوقات پس ازخوردن علف استفراغ می کنند ؟

سگها بسادگی استفراغ می کنند لبه های تیزعلف باعث ایجاد واکنش خارش درعقب دهان یا گلو می شود . به علاوه ممکن است بعضب از گیاهان خورده شده توسط سگ ، باعث مسمومیت حیوان شود .

آیا می توان سگهای ماده را به طورمصنوعی تلقیح کرد ؟

بله . روش آن بسیارساده است و تا حدود زیادی با موفقیت همراه می باشد .

سگ ماده "مخفیانه" با سگ نرجفتگیری کرده است ، آیا می توان کاری کرد ؟

بله . شما 24 تا 36 ساعت فرصت دارید تا سگ ماده را نزد دکتردامپزشک ببرید . او مقدار زیادی هورمون جنس ماده (معمولا دارویی به نام دلوسترون) را تزریق خواهد کرد که از آبستنی جلوگیری می نماید . همچنین او ممکن است یک دوره قرص استیل بسترول را تجویز کند .


آیا سگها هم سقط می کنند ؟

سقط جنین در سگ متداول نیست ؛ ولی می تواند در اثر عفونت مثلا ً هرپس و ویروس تورم کبد روی دهد . سقط جنینهای ساده نیز رخ می دهند و گاهی نیز مرگ و بازجذب توله های کوچک اتفاق می افتد .

آیا سگها دچار جفت ماندگی می شوند ؟

بسیاربندرت ، اگر هم چنین شود تقریبا ً همیشه یک جفت می ماند که متعلق به آخرین توله است و باید بی درنگ مراقبتهای دقیق دامپزشکی را اعمال نمود .


آیا داروهای ضد بارداری برای سگها در دسترس می باشد ؟

قرصهای هورمونی ویژه ای را می توان در طول دوره فحلی هر روز تجویزنمود . بنا به تجربه ، اگر هم جفتگیری انجام شود این قرصها ازآبستنی سگ جلوگیری خواهند کرد . البته سازندگان این داروها اعلام می کنند که تاثیر اصلی اینها ، در از بین بردن فحلی است . می توان این دارو را تزریق کرد و یا این که می توان یک بار تزریق هورمون را یک ماه پیش از آغاز فصل جفتگیری تجویز نمود . این کار از فحل شدن سگ جلوگیری می کند و می توان تزریقات را در طول زندگی سگ ، سالی دو بار ادامه داد . هر دوی این داروهای ضد آبستنی نسبتا ً بی خطر هستند و بعضی از صاحبان سگ استفاده از آنها را به برداشتن تخمدانها ترجیح می دهند . تنها مانع استفاده از این داروها ، احتمال بروز عفونت ادراری است . محلولهای بسیار بدبوی موجود که روی اندام تناسلی سگ ماده مالیده می شوند ، هیچ فایده ای ندارند و هرگزنباید به آنها دل خوش کرد .

چرا سگ ماده جفت خود را می خورد و آیا می توان اجازه چنین کاری را به سگ داد ؟

جفت محتوی مایعات هورمونی است که به تولید شیر کمک می کند . هرگز نباید سگ را از این عادت غریزی منع کرد .

برجستگی کوچکی روی ناف توله ایجاد شده است ، آیا باید کاری برای آن انجام داد ؟

این معمولا ً یک پارگی کوچک (فتق) است . این حالت یک ناهنجاری متداول مادرزادی است که اغلب توسط سگ نر منتقل می شود و فتق نافی نام دارد . این توده ها در اکثر قریب به اتفاق موارد ، تنها محتوی یک تکه کوچک چربی یا روده بند هستند و بهترین کار این است که آنها را کاملا ً به حال خود رها کنید . اگربرآمدگی بزرگ است و حاوی روده می باشد ، پس از آنکه توله به سن مناسبی رسید دکتر دامپزشک آن را عمل خواهد کرد .

تنها یک بیضه وجود دارد چه باید کرد ؟

چنین سگی به عنوان تک بیضه یا نهان بیضه شناخته می شود . بیضه ناپیدا در حفره شکم باقی مانده است و باید آن را به روش جراحی خارج نمود ؛ در غیر این صورت ممکن است در ادامه زندگی سرطانی شود . اگر این عارضه در یک سگ ویژه تولید مثل روی دهد ، باید حتما ً توصیه دامپزشکی (جراحی) را بکار بست . ممکن است کاشتن تستوسترون ضرورت داشته باشد .

آیا می توان کاری در مورد بیماری ماشین گرفتگی انجام داد ؟

آرام بخشهای جدید که توسط دکتر دامپزشک شما تجویز می شوند ، این مشکل را بطور کامل کنترل می کنند .


سگ بدون دلیل آشکاری می لرزد ، آیا می توان کاری برای آن انجام داد ؟

اگرسگ شما از نژاد پودل است و در فصل زمستان موهای آن را کوتاه کرده اید ، آنگاه جای تعجب نیست که حیوان می لرزد . از کوتاه کردن موها در زمستان پرهیز کنید . با این وجود بعضی از سگها ، بویژه سگهای نژاد تریر ، بدون دلیل آشکاری می لرزند . باید هیچ توجهی به این عادت نکرد ؛ مگر اینکه سگ دست از غذا بکشد و شروع به استفراغ کند .


شوک در چه هنگامی روی می دهد و بهترین راه درمان آن چگونه است ؟

شوک حالتی است که ما به آن آنافیلاکسی می گوییم . این حالت پس از سوانح رانندگی یا تصادفات دیگر روی می دهد . همچنین در صورتی که سگ به داروی ویژه ای (مثل بعضی از آنتی سرمها یا آنتی بیوتیکها) حساسیت داشته باشد ، این حالت می تواند پس از تزریق این داروها رخ دهد . همیشه بهترین کاربرای درمان آن ، مراجعه به دکتردامپزشک است . او دارویی از خانواده آنتی هیستامین ها را تزریق خواهد کرد .


از چه داروهای بیهوش کننده ای به هنگام عمل جراحی استفاده می شود ؟ آیا بیهوشی خطری را به همراه ندارد ؟

امروزه دامپزشکی نوین از همان طیف داروهای بیهوش کننده کاملا ً بی خطری بهره می برد که در سال های گذشته از آنها استفاده می شد .

می توان تزریق سرم و انتقال خون از روش داخل وریدی را در سگها تجویز کرد ؟

اغلب این کار انجام می شود . ظاهرا ً تعیین گروه خون چندان دشوار نیست و در بعضی از بیمارستانهای خارج از کشور ، بانکهای خون در دسترس قرار دارند .

بهترین روش برای جلوگیری از گاز گرفتن بخیه ها توسط سگ پس از اعمال جراحی چیست ؟

رضایت بخش ترین روش در حال حاضر ، قراردادن گردنبند کلار روی سر سگ است . این گردنبند در خوردن و خوابیدن حیوان مزاحمتی ایجاد نمی کند ، ولی از گاز گرفتن بخیه ها جلوگیری می کند و زخمهای جراحی پیرامون چشمها و گوشها را به طور کامل محافظت می نماید . این گردنبند به دور گردن بسته می شود .

لنگش لانه ای چیست ؟

از این اصطلاح در توصیف لنگش ناشی از کمبود در رژیم غذایی استفاده می شود که به دلیل تغذیه طولانی با بیسکویتهای سگ ایجاد می شود . این بیماری را می توان با افزودن گوشت و سبزیجات تازه به رژیم غذایی بسرعت معالجه کرد .


آیا غذاهای کنسرو شده هیچ خطری در پی ندارند ؟

چنانچه این غذاها حاوی ویتامینها و مواد معدنی اضافی باشند خیر ؛ ولی اگر سگ تنها با کنسرو گوشت و بدون افزودن این مواد تغذیه شود می تواند برای حیوان مشکل ایجاد شود . در صورت فقدان مواد افزودنی ، ممکن است کمبود شدید ویتامین B1 ایجاد شود که می تواند باعث نارسایی قلبی و مرگ حیوان شود . بنابراین به عنوان یک احتیاط کلی ، پیشنهاد می شود که وقتی کنسرو تنها منبع گوشت است ، رژیم غذایی سگ خود را کم کنید یا تغییردهید .

چه چیزی باعث "بی جلا شدن" پوشش سگ می شود ؟

دلیل آن می تواند پیچیده باشد . اما یک عامل زمینه ساز ساده ، فقدان چربی در رژیم غذایی است . برای رفع این مشکل ، روزانه تکه کوچکی نان و کره یا یک قاشق چایخوری روغن زیتون به سگی که دچار این مشکل شده است بخورانید .

آیا سگها هم به کزاز (قفل شدن فکها) مبتلا می شوند ؟

بسیاربندرت . به هر حال زمانی که چنین اتفاقی روی دهد ، معمولا کشنده خواهد بود . بنابراین شاید بی خطرترین کار ، تجویز یک واکسن تلقیحی حفاظتی بویژه پس از سوانح رانندگی باشد .

آیا سگها "زرد زخم" می گیرند ؟

بلی . زرد زخم به ناحیه ای از تاولهای چرکی سطح پوست اطلاق می شود که ظاهرا ً فاقد درد است و هرگاه سیستم ایمنی بدن حیوان تضعیف شود ، ، احتمال رخداد آن وجود دارد . برای مثال این عارضه در توله ها و درخلال درآوردن دندان ، بویژه هنگامی که آنها بشدت آلوده به انگل های کرم گرد هستند دیده می شود . این عارضه دربیماری دیستمپر نیز اتفاق می افتد . عامل ایجاد کننده این مشکل آن یک میکروکوک است و معمولا ً به محض آنکه سگ به وضعیت طبیعی خود بازمی گردد خود بخود از بین می رود .

آیا سگها به کنه آلوده می شوند ؟

بله . در مواردی یک یا چند کنه می توانند خود را به پوست سگ چسبانده و درست مثل زگیلهای خاکستری برجسته ای به بدن حیوان چسبیده بمانند . دکتردامپزشک کنه ها را با بی حس کردن آنها جدا خواهد نمود . سعی نکنید که کنه را به زور از سگ جدا کنید ؛ زیرا ممکن است سر انگل در پوست باقی بماند و باعث بروز آبسه شود .

آبسه چیست ؟

آبسه به انباشته شدن چرک که معمولا در زیر پوست اتفاق می افتد اطلاق می شود و توسط باکتریهایی ایجاد می شود که از طریق خراش یا زخم وارد می شوند و شروع به تکثیر می کنند . باکتریها بافت را منهدم می کنند و همین بافت مرده است که تبدیل به چرک می شود . اکثر آبسه ها در عرض شش یا هفت روز شکل می گیرند و در حدود روز دهم آماده نیشتر زدن هستند . درمان را بایستی همیشه به دکتردامپزشک واگذار کرد .


گاهی برجستگیهای کوچکی در ریشه موهای سگ دیده می شود ، آیا آنها آبسه هستند ؟

این برجستگی ها می توانند کیستهای ساده چربی باشند ؛ ولی دکتر دامپزشک شما را راهنمایی خواهد کرد و برای تشخیص قطعی بایستی به وی مراجعه کنید .


منبع: کلینیک دامپزشکی پرشین **********clinic.com