تفاوتهای بزرگی بین زندگی کردن و درست زندگی کردن وجود دارد، واین درست زندگی کردن یعنی همان کیفیت زندگی.
این کیفیت زندگی است که آن را با ارزش میسازد و این بدین معنی است که نباید فقط زنده ماند اما چگونه باید زندگی را لذت بخش کرد؟اگر سگ شما درد شدیدی دارد ، تحرک بسیار کمی دارد ، نمیتواند به درستی غذا بخورد یا اب بیاشامد و یا در کل ناراحت است میتوانیم بگوییم که کیفیت زندگی سگ شما بسیار ضعیف است.به خصوص در مورد سگهای مسن تر یا سگهایی که مشکل دارند یا در عمل های جراحی یا روشهای دامپزشکی مهمترین عامل کیفیت زندگی است که باید به آن توجه کرد.این مقیاسی است که مالکان سگ و دامپزشکان از ان استفاده میکنند تا بفهمند که یک درمان برای یک سگ مفید واقع میشود یا دردش را بیشتر میکند یا تصمیم میگرند که سگی که سلامتیش دچار مشکل شده باید مورد مهر و نوازش بیشتری قرار گیرد.
بررسی کیفیت زندگی سگتان با پر کردن یک فرم ساده که با بله و خیر پاسخ داده میشود میسر نیست اما شما میتوانید با در نظر گرفتن تمام عوامل تصویری از کیفیت زندگی سگ خود تهیه کنید.
در این مقاله ما عوامل مختلفی را که باید در بررسی کیفیت زندگی سگتان در نظر گرفته شود عنوان میکنیم.بخوانید تا بیشتر یاد بگیرید.

درد و ناراحتی

درد یکی از مهمترین عوامل شکل دهنده کیفیت زندگی سگ شماست و در حالی که سگها میتوانند به خوبی به زندگی ادامه دهند حتی اگر درد داشته باشند و ناراحت باشند اینکه درد چقدر شدید است و چه چیزی باعث از بین رفتن آن میشود باید مورد توجه قرار گیرد.سگ شما چه مقدار درد میکشد و چقدر روی زندگیه روزانه اش تاثیر میگذارد ، چه نوع دارو و درمانی روی دردش تاثیر میگذارد و ان را کم میکند همگی عوامل مهمی است که باید به آنها توجه شود.

غذا خوردن به طور طبیعی

سگهای سالم در کل به غذا خوردن بسیار مشتاق هستند ، پس اینکه سگها قادر باشند که به طور طبیعی غذا بخورند و از غذا لذت ببرند شاخصه یک زندگیه با کیفیت است.
اگر سگ شما طبیعی غذا نمیخورد یا اشتهایش را از دست داده باید یک تغذیه تکمیلی و قوی را برای او در نظر بگیرید تا به بهبود او کمک کنید.

آب نوشیدن به طور طبیعی

قادر بودن به عمل هیدراتاسیون یکی از عوامل حیاتی برای زندگی است.اگر سگ شما نتواند بدون کمک اب بنوشد یا به نوشیدنیهای تکمیلی احتیاج داشته باشد کیفیت زندگیش تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. برخی از سگها در شرایطی قرار میگرند که باید در خانه تا مدتها به انها مایعات تکمیلی داده شود ، اما اگر سگ شما قادر نیست به تنهایی مایعات بنوشد شما باید توجه کنید که روی کیفیت زندگیه او تاثیر میگذارد.

شرایط عمومی

در حالی که سگها در تمیز کردن خود خیلی مشکل پسند نیستند و وسواس زیادی به خرج نمیدهند و حتی بعضی از سگها وقتی اشفته و ژولیده هستند خوشحالترند با این وجود برخی از شرایط عمومی و بهداشت روی کیفیت زندگیه انها تاثیر میگذارد.
اگر سگ شما قادر نیست به تنهایی و بدون مشکل توالت برود یا برای بیرون رفتن و انجام کارش تلاشی نکند و اگر پوشش ان بد بو و بد شکل است این شرایط عمومیه بد او به پایین امدن کیفیت زندگیش کمک میکند.

تحرک

در کل سن و سال و شرایط مختلف سلامتی میتوانند روی حرکت سگتان تاثیر بگذارند ، بعضی از سگها سیک زندگیاشان طوری است که بیشتر استراحت میکنند و کمتر تحرک دارند اما اطمینان دارید که سگ شما وقتی که راه میرود از جایش بلند میشود هیچ دردی ندارد؟ اگر سگتان قادر نیست بدون مشکل و بدون درد به اطراف حرکت کند کیفیت زندگیه او ضعیف است.

فهم و درک

بدیهی است که شما نمیتوانید با سگتان راجع به اتفاقاتی که در جریان است یا بیماریش صحبت کنید و به او چیزی بفهمانید ، اما در کل رابطه سگتان با شما باید همچنان خوب و حسنه باقی بماند تا کیفیت زندگیه او نیز بالا باشد . حتی اگر سگ شما از نظر فیزیکی مناسب باشد پیری مغز و زوال عقل سگ منجر به این میشود که سگتان شما را به رسمیت نشناسد ، مهارتهایش را فراموش کند و در کل استرس داشته باشد یا گیج شود که همه اینها کیفیت زندگیه او را پایین میاورد.

شادی

چگونگی واکنش هر سگ به شرایط محیط مثل درد ، بیماری ،عمل جراحی و بهبودی مورد به مورد متفاوت است . بعضی از سگها ممکن است وقتی در شرایط بدی قرار بگیرند نسبتا خوش خلق و روبه راه باقی بمانند و برخی به آسانی دچار استرس و افسردگی شوند.پس حفظ سطح شادی و خوشحالی یکی از عوامل مهم درتعیین کیفیت زندگیه سگهاست.
اگر سگ شما هنوز بشاش و سرحال است و از دیدار با شما لذت میبرد و با دیدن شما از جایش بلند میشود بهتره برای مقابله با مشکلاتی که باعث افسردگی و کج خلقیه او میشود مجهز شوید .


مترجم: الهام نعمتی


منبع How can you assess your dog’s quality of life? | Pets4Homes