چگونه زبان بدن سگ را بفهمیم ؟


رفتار سگ اغلب باعث سردرگمی صاحبش می شود. جویدن تخریبی، کندن حفره، پارس کردن، و زوزه کشیدن، در دنیای سگ ها رفتارهای طبیعی هستند، اما بدون فهمیدن رفتار و زبان بدن سگ بسیار دشوار است که متوجه شویم چرا سگ ها این کارها را انجام می دهند. کارشناسان تربیت رفتاری سگ، به عنوان یک حرفه زبان بدن سگ را مطالعه کرده اند و می توانند در مورد رفتارهای به ظاهر عجیب، توضیحاتی را به صاحبان سردرگم ارائه دهند.
مطالعه زبان بدن سگ به صاحبان کمک می کند که بدون نیاز به داشتن ملاقات پرهزینه با یک رفتارشناس بتوانند سگ هایشان را درک کنند.
۱٫ استیسی براسلو- اشنک ، مربی تربیت سگ، می گوید: چهره سگتان را نگاه کنید تا نشانه های رفتاری او را ببینید که نشان می دهند که او مضطرب یا ترسان است. به نفس نفس زدن، فرار از برقراری تماس چشمی، خمیازه کشیدن، گوشهای رو به پشت و لیس زدن لبها و بینی توجه کنید. تمام اینها علامت هایی ست که یک سگ ارسال می کند تا نشان دهد که حالت تهاجمی دارد. یک سگ خوشحال و مطمئن سری صاف، گوش هایی به سمت بالا و آرام، و دهانی تقریبا باز دارد.
۲٫ به حالت سگتان نگاه کنید. طبق گفته انجمن انسانی سیلیکون ولی، حالت بدنی افتاده، لرزان و دمی افتاده نشان دهنده ناراحتی، ترس یا استرس است. حالت ایستاده و دم آرام و در حال حرکت نشانه های یک سگ خوشحال است. گوش های به سمت جلو و موهای سیخ شده سگ، یک اخطار است.
۳٫ رفتار سگ تان را همراه با زبان بدن او در نظر بگیرید. طبق انجمن انسانی آریزونا ممکن است یک سگ در موقعیت پرواز قرارگیرد و حالت تهاجمی از خود نشان دهد در حالیکه شما چاره ای جز پرواز برای سفر ندارید. یک سگ مضطرب به طرز نامناسبی شروع به جویدن می کند تا استرسش را تسکین دهد. یک سگ گوش به زنگ ممکن است پارس کند تا حضور یک غریبه را اطلاع دهد. اگر حیوان یا انسان دیگری بیش از انتظار به قلمروی مورد نظر، استخوان او، اسباب بازی یا صاحبش نزدیک شود، یک سگ محافظ ممکن است علامت هایی از آماده باش بودن و تهاجمی بودن نشان دهد.
۴٫ برای رفتارهای افراطی مانند اضطراب جدایی ، با یک رفتارشناس حرفه ای حیوانات مشاوره کنید. سگی که اضطراب جدایی دارد ممکن است زمانی که صاحبش آماده ترک محل است، حالت ترس و لرز داشته باشد، زوزه بکشد و سر و دمشان را پایین نگه دارد. هنگامی که تنها می ماند و یا هنگامی که بیش از حد از بازگشت صاحبش هیجان زده می شود، امکان دارد آب دهانش بریزد، و شروع به جویدن یا حفر کردن کند. در صورت تکرار حالات تهاجمی نیاز به کمک رفتارشناس می باشد، چرا که این رفتار ممکن است منجر به این شود که حیوان گاز بگیرد. در مورد رفتارهای نگهبانی بیش از حد با رفتارشناس مشورت کنید، چرا که ممکن است هنگامی که صاحب حیوان سعی دارد اجناس مورد نظرش را تحویل بگیرد منجر به غرش یا پرخاش کردن حیوان شود. اگر درمورد رفتار و زبان بدن سگتان تردید دارید، سعی کنید تنها یک جلسه با یک رفتارشناس ملاقات کنید تا پاسخ ها و توصیه هایی دریافت کنید. می توانید از طریق مراجعین قبلی مطمئن شوید که رفتارشناس مناسب و باکفایتی انتخاب کرده اید.
• توصیه ها و اخطارها
– به سگی که رفتار تهاجمی نشان می دهد، نزدیک نشوید. ممکن است به خاطر دفاع از خود گاز بگیرد.
– اگر سگتان ترسیده است او را تنبیه نکنید و سرش داد نکشید، زیرا این کار ترس او را افزایش داده و شرایط را بدتر می کند.


منبع: ehow.com