به دلیل فاکتورهای زیاد متاسفانه هیچ روش علمی دقیقی برای تخمین سن یک سگ فقط با ديدن ظاهر و فيزيکش وجود ندارد. ولی با استفاده از نشانه ها و بعضی فاکتورهای خارجی مثل رژیم غذایی , فعالیت , بیماری های ژنیتیکی و عقیم بودن ، با تجربه و مهارت میتوان حدود سنی را حدس زد.

دندانها:

سگها هم مانند انسانها دندانهای شیری دارند, و در ۱۸ هفتگی شروع به افتادن میکنند که در سگهای کوچکتر ممکن است یک یا دو هفته زودتر اتفاق بیفتد. در ۶ ماهگی تمام دندانهای اصلی کامل خواهند بود. با این حال سگ ممکن است تا یک سالگی که دندان ها در لثه ها محکم و نشده اند و خارش دارند ، نیاز به جویدن اسباب بازی هایش داشته باشد. جرم دندانها هم نشانه خوبی برای تخمين سن درسگ ها است. در بیشتر سگها جرم از دندانهای عقبی از تقریبا ۲۰ ماهگی تا ۲ سالگی شروع و در ۵ سالگی کاملا در دندانهای پایینی مشخص میشود . در یک سالگی دندانها سفید هستند ، از ۳ تا ۵ سال زردی روی تمام دندانها ديده میشود. وقتی سگها وارد میان سالی میشوند از بین رفتن رویه دندانهای جلوئی آنها کاملا مشهود است. در ۱۰ سالگی به بالا احتمال بیماری های دندان و لثه هم به نشانه های بالا اضافه خواهد شد.

همانطور که گفته شد هیچ مبنای علمی برای تخمين سن یک سگ وجود ندارد و رژیم غذایي و حتا اسب بازی های که می جوند در از بین رفتن رویه دندانها موثر است. اگر غذای سگ , غذای نرم باشد , مانند کنسرو و یا غذاهای دیگر, دندانها جرم بیشتری به نسبت غذای خشک میگیرند . با مسواک زدن هم میشود جرم دندان ها را کمتر کرد و یا غذای خام جرم کمتر ایجاد میکند و مشکلات کمتری به نسبت بقیه غذاها برای لثه و دندان بوجود میاورد و از طرف دیگر رویه دندان ها را زودتر میبرد.

چشمها :

در بیشتر سگها بین سن ۶ تا ۸ سال بسته به اندازه و نژاد ، دچار بیماری چشمی lenticular sclerosis می شوند که بسیار در ظاهر شبیه بیماری آب مروارید است، مردمک چشمان طوسی و یا سفید یا کمی نزدیک ابی میشود و در دیدشان تاثیری نمیگذرد مگر در زمان پیری.

بطور عمومی:

علائم بیماری های مثل آرتروز , بی اختیاری ادرار و مدفوع , اضافه وزن و یا خواب زیاد , کم تحرکی در اواخر میان سالگی در سگ ظاهر میشوند. بوی بدی که با شستن هم بر طرف نشود نشانه ورود به دوران پیری است. اگر به سختی از جای میپرد و از ماشین سوار یا خارج میشود همه نشانه های دوران پیری است . همونطور که گفته شد فاکتورهای زیادی در تخمین سن سگ موثر هستند که به تعدادی د اینجا اشاره شد.


سن سگ ها در مقیاس انسانی :

اطلاعات و داستانهای زیادی درباره سگها در بین مردم ردوبدل میشود که بیشتر آنها درست نیست , یکی از آنها در باره مقایسه سن سگ با انسان هاست که گفته شده هر ۷ سال در زندگی سگ برابر با ۱ سال از زندگی انسان هاست. این محاسبه کاملا اشتباه است. رفتارسگ يک ساله به هیچ عنوان شبيه کودک ۷ ساله نیست, بلکه بیشتر شبيه یک نوجوان است, سگ در این سن بیشتر شبهه نوجوانیست که شیطنت های سن خود را دارد. این محاسبه به این صورت است که بطور تقریبی سال اول زندگی سگ معادل با ۱۵ سال و از سال دوم هر سال معادل ۴ سال محاسبه میشود , مثلا یک سگ ۱۶ ساله با محاسبه اول معادل ۱۱۲ سال یک انسان ولی با روش دوم ۸۱ ساله میشود که منطقی تر بنظر میرسد.

مولف: امير آزادپور

پناهگاه حيوانات رها