به طور طبیعی موی گربه ها میریزه و این ریزش قسمتی از فرایند نوسازی سلولای پوستی گربه ها و اماده سازی پوست اونا برای تغییر فصول است.
این نوع ریزش یه امر طبیعیه و جای نگرانی نیست.در هر صورت ریزش بیش از حد موی گربه منجر به کچلی میشه و کنده شدن یک دسته مو هنگام شونه کشیدن اصلا طبیعی نیست و ممکنه نشان دهنده یک مشکل اساسی باشه.ایا شما نگران مقدار ریزش موی گربه خود هستید؟یا اگر گربه شما دچار کچلی موضعی شده یا قسمتی از موهای گربتون کم شده.این مقالرو که راجب طاسی گربه هاست بخونید.

شناسایی طاسی گربه ها


طاسی اصطلاحی است که اشاره به ریزش مو و پشم حیوانات داره و ممکن به دلایل مختلف اتفاق بیفته.ریزش موی گربه ها بیشتر در فصول بهار و پاییز اتفاق میفته تا پوشش بدن اونا با فصل هماهنگ بشه و پوشش مناسبی داشته باشن و البته موی گربه های مو بلند بیشتر از گربه های مو کوتاه میریزه.اگه شما حس میکنید موی گربه شما بیش از حد میریزه بعضی وقتا نظافت موی اونا میتونه به راحتی به شما کمک کنه.با این حال که گربه ها در نظافت سختگیرن و ایین خاص خود را در نظافت دارن اما بعضی گربه ها به کمک اضافی نیاز دارن و شما با برس کشیدن گربه هاتون موهای کنده شده اونارو جمع میکنید و اینطوری موهای سالم شروع به رشد میکنن و به طور کلی برس کشیدن گربه هارو در شرایط خوبی نگه میداره و به شما این فرصت رو میده که همیشه پوست موی گربتونو چک کنید.
اگه شما متوجه شدید که گربه شما در یک ناحیه دچار کچلی شده ،به طور خاصی موهاش کم شده ،یا بدنش شوره داره ،یا به نظر میرسه که پوستش میسوزه یا درد داره ،گربه شما احتمالا مشکل اساسی داره و شما نیاز به مهارت بیشتری دارید.

شایع ترین علل ریزش مو در گربه ها


بیشتر از صد تا دلیل برای ریزش بیش از حد گربه شما وجود داره و دامپزشک اون ممکن یک نمونه از پوست اونو از نظر میکروسکوپی ارزیابی کنه تا به طور ریشه ای به دلیل اون پی ببره.
بعضی از دلایل ریزش موی گربه ها:

الودگی به کک


الودگی شدید به کک باعث ریزش مو در گربه ها میشه ،نیش کک میتواند باعث التهاب پوست و پس از ان ریزش مو بشن ..به عنوان اولین کار شما خونه و گربتونو بررسی کنید تا مملو از کک نباشه.

الرژی پوست


همچنین واکنشهای الرژیکی وجود داره که ممکن علتش نیش کک باشه ، بعضی چیزای دیگه هم ممکن باعث حساسیت پوستی و همینطور الرژی در گربه بشه ، این الرژی میتواند از مواد افزودنی موجود در غذایی باشه که شما به گربتون میدید. و یا الرژی به مواد تمیز کننده در محیط خانه و یا حتی الرژی به انواع گیاهان و گرده های گل ، شناسایی علت اصلیه الرژی میتونه یک چالش اساسی باشه و اگه شما خودتون نتونید سرنخی از علت الرژی گربتون به دست بیارید دامپزشک شما ممکن مایل به اجرای تستهای غربالگری الرژی برای شناسایی علت هرگونه حساسیت خاصی باشه.

پرکاری تیرویید


پر کاری تیرویید و مشکلات دیگه تیرویید منجر به ریزش موی گربه میشه که برای تشخیص اون نیاز به تست خون هست .دامپزشک میتونه با تجویز دارو پرکاری تیرویید رو کنترل کنه و یک بار که سطح هورمون تیرویید گربه شما کنترل بشه ریزش موی گربه شما به طور خودکار تصحیح میشه.

عفونت قارچی


عفونت قارچی یک نوع بیماریست که منجر میشه مو به صورت تکه ای بریزه و ظاهرش شبیه یک دایره بی مو میشه .عفونت قارچی معمولا خیلی اسون شناسایی میشه و با داروهای ضد قارچی که دامپزشک در نظر میگیره خوب میشه .

درماتیت(اماس پوست) روانی


درماتیت یک اصطلاحه که اشاره به مشکلات پوستی داره و میتونه منجر به ریزش مو میشه ، اصطلاح درماتیت روانی اشاره به درماتیتی داره که منجر به نظافت بیش از حد ، لیسیدن یا خاراندن قسمتی از پوست توسط گربه میشه و نتیجش ریختن موی اون ناحیه میشه.
این نوع دراماتیت باعث مشکل اساسی در پوست نمیشه ، اما ممکن منجر به مشکلات روانی بشه و ناراحتی برای گربه به وجود بیاره و گربه به نظافت بیش از حد بپردازه .
فاکتورهای محیطی و استرس های دیگه ای مثل تغییر خونه ، از دست دادن صاحب ،اذیت شدن توسط یه پت دیگه یا دیگر تغییرات قابل توجه در محیط خانه ممکن ذهن گربتونو ناراحت کنه و منجر به درماتیت روانی اون بشه.

کنه ها و انگل ها


انواع مختلف کرم های انگلی میتواند به ریزش مو و تحریک پوست در گربه منجر بشه و سوزش و خارش ناشی از ان باعث میشه که گربه ها پوستشو چنگ بزنن .دامپزشک گربه شما به سرعت میتونه از پوست گربه نمونه برداره و با یه ازمایش ساده حضور کنه هارو تشخیص بده و پس از ان یک داروی ضد انگلی مناسب برای درمان ان تجویز کند.


همانطور که گفته شد برای صاحب گربه خیلی دشواراست که بفهمه علت اصلیه ریزش موی گربش چیه و شرایط بالا فقط چند تا از دلایل معمول ریزش موی گربه هاست.حتی اگر شما از علت ریزش موی گربه خود اطمینان دارید بازهم مشورت با دامپزشک خیلی عقلانی تر است و نگرانی شما برطرف میشود و در این صورت شما میتوانید به یک درمان قطعی برسید و مشکل رو حل کنید.

منبع : Hair loss in cats - Feline alopecia | Pets4Homes مترجم الهام نعمتی