مدیرکل دفتر تنوع زیستی و حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست گفت:فهرست سرخ گونه های جانوری در معرض تهدید در کشور تهیه می شود که اجرای آن از سال ۹۴ که اولین سال برنامه ششم توسعه است، آغاز می شود.

به گزارش زیست آنلاین به نقل از ایرنا سید مجید خرازیان مقدم اظهار کرد:انجام این کار سخت و هزینه بر است اما با توجه به تنوع زیستی و گونه های جانوری در ایران تهیه فهرستی از گونه های در خطر تهدید الزامی است.

وی افزود:در ایران حدود هزار و 140 گونه جانوری مهره دار در پنج رده پستانداران، پرندگان، دوزیستان، خزندگان و آبزیان آبهای داخلی وجود دارد که بر اساس فهرست سرخ اتحادیه جهانی حفاظت ( IUCN ) حدود 76 گونه در معرض تهدید هستند، یعنی یا به شدت در وضعیت بحرانی قرار دارند یا بسیار آسیب پذیر هستند.

خرازیان مقدم ادامه داد: بر اساس این فهرست مراقبت و تهیه برنامه عمل برای حفاظت از برخی گونه های در خطر تهدید در سازمان محیط زیست آغاز شد و در نظر داریم در برنامه ششم توسعه که از سال 94 آغازمی شود با تمرکز بیشتری آنرا دنبال کنیم.

وی اظهار کرد: فهرستی که اتحادیه جهانی حفاظت اعلام می کند جهانی است بنابراین برای اینکه به طور دقیق در چگونگی وضعیت گونه های جانوری کشور قرار گیریم باید فهرستی ملی داشته باشیم که تهیه آن در دستور کار قرار گرفته است و اجرای آن نیازمند مطالعه و انجام تحقیقات میدانی است.

مدیر کل دفتر تنوع زیستی و حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست گفت:این دفتر برنامه های مطالعاتی، تحقیقاتی و علمی را برای حفاظت از گونه های جانوری در معرض تهدید انجام می دهد.

وی اظهار کرد:دفتر تنوع زیستی اقداماتی برای حفاظت از پرندگان شکاری در معرض تهدید مانند هوبره را آغاز کرده است اما در برنامه پنج ساله ششم توسعه از سال 94 تا پایان 99 با تمرکز بیشتری پیش خواهیم رفت و برنامه های متنوعی را پیش بینی کرده ایم.

*** هوبره

هوبره از پرندگان بسیار‎ ‎زیبا و باشکوه کویر است، طول بدنش از نوک منقار تا انتهای‎‎ دم، حداکثر به 65سانتیمتر می رسد‎. نر و ماده ‎ شبیه هم هستند، ولی نرها حدود 10 درصد از ماده ها بزرگتر‎ند.

هوبره عموما پرنده ای مهاجر است که در بیابان ها و دشت های نیمه بیابانی و خشک زندگی می کند و در دو فصل بهار و پاییز به سرزمین هایی بسیار دور دست مهاجرت می کند.

هوبره یکی از پرندگان نادر و ارزشمند حیات وحش در کشور است که به عنوان گونه ای حمایت شده مورد حفاظت قرار می گیرد و در مقیاس جهانی به عنوان گونه ای آسیب پذیر در فهرست قرمز IUCN به ثبت رسیده است.

*** انواع هوبره

حدود 32 نوع هوبره در دنیا وجود دارد، نسبت بزرگ آنان در قاره آفریقا موجود است که 23 نوع را در بر می گیرد. مشهورترین آنان ' حباره عربی' با رنگ خاکی و خاکستری است، اما ' حباره آسیوی' (هوبره آسیوی) مایل به رنگ زرد و خاکی، و ' هوبره آفریقایی' مایل به سیاه رنگ است.

هوبره تک زیست و گاهی هم در مجموعه های کوچکی زندگی می کند. در شب پرواز می کند، نیاز زیادی به آب ندارند، اما در عصرها در مناطقی که آب وجود دارد مانند (آبدان ها) حوضچه های آبی به وضوح دیده می شود.

دشت های اطراف شهرستان بستک بویژه دشت ' صحرای خلوص ' در فصل بهار میزبان ' هوبره ها' هستند و مردم از نزدیک می توانند با این پرنده زیبا آشنایی بیشتری پیدا کنند.

*** زیستگاه هوبره در ایران

این پرنده زیبا در بخش های جنوبی استان یزد مانند شهرستان خاتم بسیار وجود دارد. همچنین این پرنده در جنوب و جنوب شرقی ایران در بیابان های اطراف بندرعباس، لار، خنج و شمال و جنوب و جنوب شرق سیستان و بلوچستان یعنی اطراف روستاهای شهرستان کنارک ساکن شده است.

این پرنده نادر و کمیاب در مناطق شنی، تپه ماهورها، ریگزارها و نواحی مرکزی با بوته های پراکنده، علف های کوتاه و حاشیه گندمزارها به سر می برد و این گونه آشیانه خود را بر روی زمین می سازد.منبع:ایرنا