صاحب یه گربه بودن به این معنیه که همه نقاط ضعف کوچیکشو یاد بگیریم که تماشای بعضیاشون شگفت انگیزه در حالیکه درک بعضی کارهای دیگشون یکم سخت تره.
اگر شما صاحب یه گربه جدید هستید ممکن از بعضی کارای گربتون وقتی که شما کنارش هستید شگفت زده بشید یا حتی وقتی که شما اون اطراف نیستید هم انجام بده.

پایین لیست 5 تا از کارهاییه که دوستان گربه سان ما انجام میدن و صاحباشونو سردرگم میکنن.

گربه هایی که جویدن و خوردن کاغذ رو دوست دارن

شما ممکن متوجه شده باشین که گربتون کاغذ میجوه و میخوره حتی زمانی که شما اون کاغذو میخونید و تعجب کرده باشید که چرا گربه چنین کاریو انجام میدن.اولا دوستان گربه سان ما به طور طبیعی موجودات بازیگوشی هستن و همچنین اونا دوست دارن مرکز توجه باشن بنابراین زمانی که شما یه مقاله میخونین هیچ چیزی وجود نداره که بیشتر از بازی کردنه با اون دوست داشته باشن تا توجه کامل شمارو بدست بیارن.
بعضی گربه ها یاد میگرن که خرد کردن کاغذ کارخیلی با حالیه و نمیتونن در برابرش مقاومت کنن و میتونن خودشونو با این کار سرگرم کنن هروقت که چیزی براشون خسته کننده شده باشه.
گربه هایی که به پاره کردن کاغذ عادت میکنن یکم بیشتر باید تو زندگیشون تحریک بشن و این بدین معنیه که باید براشون اسباب بازیهای بیشتری براش در نظر گرفته بشه.
طبق این گفته تا زمانی که گربه شما با بازی کردن با کاغذ و جعبه های مقوایی خوشحاله اسیب جدی در این رفتار گربه وجود نداره مگر اینکه شروع به خوردن روزنامه کنه که واقعا خطرناکه چون جوهر روزنامه سمیه.

بعضی گربه ها لیسیدن خاکستر شومینرو دوست دارن

اگر شما یه اجاق رو باز دارید ممکن در یابید که گربه شما دوست داره خاکستر تولید شده ازونو لیس بزنه. که این یک نوع رفتار طبیعی از گربه سانان است اما نه بیشتر از یک بار.این چیزیه که بهش عادت کردن و چند تا دلیل میتونه داشته باشه و یک مشکل رفتاریه که از عنوانی به نام پیکا نشات گرفته ...با این حال فقط به خاطر اینکه گربه شما اینکارو انجام میده لزوما به این معنی نیست که سلامتیش دچار یک مشکل اساسی شده.بر طبق این گفته دلیل این نوع از پیکا ممکنه به خاطر کمبودهای غذایی باشه ..دامپزشکان اغلب حدس میزنند که انجام چینن کاری به خاطر کمبود مواد مغذی در رژیم غذایی گربهاست.در این صورت دوستان گربه سان کوچولوی ما این مواد مغذی رو از منابع دیگری که اغلب غیر خوراکین مثل خاکستر بدست میارن.
گربه هایی که دچار کم خونی اند خاک بستر خود را میخورند ..اما دلایل دیگری مثل خستگی و استرس میتونه باعث بروز چنین رفتاری بشه و این روشیه که گربه برای تسکین هردو انجام میده.

بعضی گربه ها عاشق جویدن کاموا هستند

بعضی نژادها شرقی اغلب دوست دارن هر چیزی که از پشم ساخته شده بجون .این یه نوع دیگه از رفتارهای پیکا هست که اغلب در ساختار ژنتیکیه یک گونه یافت میشود.
با این حال اگه گربه های مسن تر ناگهان شروع به خوردن وجویدن چیزهای عجیب غریب کنه زمانیه که باید پیش دامپزشک برده بشن زیرا ممکن دچار یک مشکل اصولی در سلامتیشون شده باشن که نیاز به درمان و تشخیص داشته باشن قبل اینکه دیر بشه.

بعضی از گربه ها دوست دارن اسبا بازیاشونو به اطراف حمل کنن.

بعضی از دوستان گربه سان ما عاشق اینن که اسباب بازیاشونو اینو اونور ببرن و با صدای بلند میو میو کنن وقتی اینکارو انجام میدن.
رفتار شناسان گربه بر این باورند که دوتا دلیل برای این کار بعضی گربه ها وجود داره.یک دلیل اینه که این گربه ها هنوز خیلی شبیه هم نوعان وحشیه خود هستن به این ترتیب انها اسباب بازیهای خود را به اطراف خونه انتقال میدن انگاری دارن طعمه خودشونو به اطراف حمل میکنن و این کارشون ممکن خیلی سرگرم کننده و عجیب غریب به نظر برسه .
دلیل دوم اینه که اغلب مادرهای پرستار بچه هاشونو در مواقعی که نیاز به جابجایی دارن از یک مکان به مکان امن تری منتقل میکنن .در محیط خانه گربه این رفتارو با اسباب بازیاش انجام میده و اونها رو از چشمهای کنجکاو پنهان میکنن و باعث شگفتیه زیاد صاحباشون میشن.
رفتار شناسان گربه چنین رفتاریو مشکل نمیدونن اما این یک صفت ساخته شده در گربه هاست که نمیتونه کمکی به اونا بکنه تا زمانی که در محیط خانه زندگی میکنند.

بعضی گربه ها نمیتونن در مقابل خراش دادن پرده ها مقاومت کنن

اگر شما صاحب گربه ای هستید که عاشق ایستادن روی پاهای عقبشه و پرده های شمارو چنگ میزنه امکان داره شما علاقه مند باشید که بفهمید چطوری اونو از این خرابکاری منع کنید.رفتارشناسان گربه حدس میزنن که دوستان کوچولوی ما چنگ میندازن روی پرده ها به خاطر اینکه میخوان نگاهی به دنیای بیرون بیندازن به ویژه گربه هایی که داخل خانه نگهداری میشن.اونها خراش میندازن به پرده ها تا بتونن یه راهی پیدا کنن که واضحتر دنیای بیرونو ببینن و بدونن بیرون چه خبره .
شما ممکن نیاز داشته باشین محیط زندگی اونا رو با اسباب بازیهای کمک کنده کامل تر کنید و مکانهایی رو برای گربه تان تعبیه کنید تا بالا بره و اینجوری اون میتونه هر وقت که نیاز داشت دنیای بیرون که ممکن یه باغ یا خیابون شلوغ باشه ببینه .
توقف یک گربه از پاره کردن و چنگ زدن روی پرده ها ممکن یک چالش باشه به خصوص وقتی که این تبدیل به عادت اونا شده باشه ..بعضی مالکان گربه ترجیح میدن که گربه هاشون یبه طور واضح منظره ای از پنجره داشته باشن بنابراین اونا نیازی به چنگ انداختن به پرده ندارن.

مترجم elio tala

http://www.pets4homes.co.uk/pet-advice/5-odd-things-cats-often-do.html

منبع