دلیلهای زیادی برای میو میو کردن گربه ها وجود دارد.


1. احوالپرسی با صاحب:گربه شما ممکن میو میو کنه وقتی شما از بیرون میاید یا زمانی که با شما تو حیاط روبرو شه یا وقتی که باهاش صحبت کنید.

2. درخواست توجه:گربه از رابطه اجتماعی با مردم لذت میبرن و بعضی اوقات سر وصدا میکنن برای اینکه بهشون توجه بشه (گربه ای که دلش نوازش یا بازی یا هم صحبتی میخواد)و گربه ای که برای مدت طولانی تو خونه تنها بمونه برای جلب توجه بیشتر میو میو میکنه.
3. درخواست غذا:بیشتر گربه ها عاشق غذان و خواستار غذاشونن در زمان وعده های غذاییشون.بعضی گربه ها یاد میگیرن میو میو کنن وقتی یک نفر وارد اشپزخونه میشه فقط برای اینکه شاید غذایی دریافت کنن.و بعضی وقتام میو میو میکنن که صاحبشونو بیدار کنن تا بهشون غذا بده...بعضی گربه هام یاد میگرن تا رای غذا به ادمای دیگه التماس کنن.
4. درخواست بیرون رفتن یا داخل شدت:میو کردن گربه اولین روشیه که گربه داره تا شما بفهمید چه خواسته ای داره.وقتی یه گربه بخواد بیرون بره پشت در وایمیسته و میو میو میکنه و همچنین اگه بخواد بیاد داخل دوباره میو میو میکنه تا بهش اجازه بدید.
اگه شما میخواید گربه ای که فقط تو خونه زندگی کرده رو به بیرون انتقال بدید(عادتش بدید به بیرون خونه هم رفتن) باید منتظر میو میو های پی در پی و طولانی پشت درتون باشید.این یک تغییر بزرگ برای گربتونه و ممکن هفته ها یا ماه ها طول بکشه تا این صداهای گربه متوقف بشه.
5. گربه های مسن ممکن دچار یک اختلال ذهنی واختلال شناختی بشن و ممکن میو میو کنن در زمان گیجی و این نشانه بیماری الزایمر میتونه باشه.
6. یافتن همسر:گربه هایی که اصلا جفت گیری نکرده اند ممکن ناله وشیون بکنن.گربه های ماده ناله و شیون میکنن که یجور تبلیغه در بدست اوردن جفت نر و گربه های نر هم اینکارو انجام میدن برای رسیدن به همسر

کمک به گربتون برای ایجاد سر وصدای کمتر1. اگر گربه شما برای سلام دادن میو میو میکند بعید است که شما بتوانید تغییرات زیادی انجام دهید شما دارید یه صدای خاص از گربتونو دریافت میکنید که میخواد به شما بگه چقدر از دیدنتون خوشحاله

2. اگر میو میو میکنه برای جلب توجه شما بهش یاد بدید که وقتی بهش توجه میکنید که ساکت باشه در برابر سرو صداش مقاومت کنید و هیچ توجهی بهش نشون ندید حتی توجهی از روی عصبانیت بجاش صبور باشید و منتظر یه لحظه سکوتش بمونید و بلافاصله بهش توجه نشون بدید اگه شروع کرد به میو میو کردن چند قدم عقب برید و فقط زمانی برگردید که ساکت شد.اگه شما در این اموزش استوار باشید اموزش میبینه.
3. اگر شما به این معتقدید که این ناله وشیون گربتون به خاطر اینه که شما ساعتها خونه نیستسد و اون تنها میمونه بهتر یه پت سیتر براش در نظر بگیرید که در طول روز بیاد و باهاش بازی کنه.یا یه همبازی براش بیارید.
4. اگر گربه شما میو میو میکنه برای غذا بهش خوراکی ندید وقتی ناله میکنه.و غذاشو در زمان های معینی بهش بدید طوری که اون یاد میگره در زمان های دیگه بیخودی داره التماس میکنه.
5. اگر شما به تازگی برای گربه تان یک رژیم غذایی قرار داده اید با دامپزشکش مشورت کنید و غذاهایی با فیبر زیاد در رژیمش قرار دهید تا گربتون از کاهش غذاش احساس بدی نداشته باشه
6. اگر گربه شما سر و صدا میکنه که بهش اجازه بدید بیرون بره براش یه در یا پنجره مخصوص گربه در نظر بگیرید در این صورت لازم نیست که شما در خدمت اون یا ناظرش باشید البته توصیه میکنیم گربه ها همیشه داخل خونه بمونن تا از خطرها و مریضیها در امان باشن.
7. اگر گربه ماده شما عقیم نشده و مدام میو میو میکنه ممکن در زمان هیت (فحل)باشه.گربه های ماده در زمان فحل محبتشون خیلی زیاد میشه و خودشو بیشتر به شما میماله خر خر میکنه و کف اتاق غلط میزنه و میو میو کردنش زیاد میشه و این زمان 4 تا 10 روز طول میکشه و گربه ای که جفت گیری نکنه هر 18 تا24 روز وارد دوره هیت میشه.بهترین راه برای کاهشسرو صدای گربتون اینه که عقیمش کنید.
8. اگر گربه نر شما مدام در حال میو میو کردنه ممکن بوی یک گربه ماده فحل رو احساس کرده باشه.اون بطور خستگی ناپذیری قدم میزنه و میو میو میکنه تا زمانی که گربه ماده اون اطراف باشه.مگر اینکه شما بودن گربه مادرو تشخیص بدید و از بودنش در اون مکان جلوگیری کنید و باز هم بهترین راه برای کاهش سرو صدای گربه شما عقیم کردن اوست.
9. اگر گربه شما مسن است و شروع کرده به میو میو کردنها پی در پی اورا نزد دامپزشک ببرید . از نظر اختلال حواس بررسیش کنید.دامپزشک با تجویز دارو مشکلشو کم کمیکنه.

نکات مهم
:هیچوقت گربتان را موقع میو میو کردن نادیده نگیرید شاید شما اطمینان دارید که مهم نیست اما اشتباه باشد مثلا ممکن به بستر خاکش دسترسی نداشته باشه یا ظرف ابش خالی شده باشه و اون با میو میو کردنش میتونه به شما بفهمونه.
گربتونو به خاطر سرو صدای طولانی سرزنش نکنید یا کتکش نزنید شاید اون به این تنبیه شما بار اول پاسخ بده و کتک اثر بزاره اما برای همیشه تغییری در رفتارش ایجاد نمیکنه و فقط باعث میشه که از شما بترسه.


منبع :ASPCA | Official Site for the American Society for the Prevention of Cruelty to Animals

مترجم الهام نعمتی