یکی از عجیب ترین انواع فنچ ها برای ما انسان ها فنچی است که به خاطر خوراکش دانشمندان را شگفت زده می کند. نام این فنچ, فنچ وامپیر است.


این فنچ ساکن جزایر گالاپاگس است. این جزیره اصلا چشمه ای ندارد و پرندگان ساکن ان از اب باران می نوشند.


تغذیه این فنچ بر عکس انچه در تصور دوستان و همین طور پخش شده در تلویزیون است مانند همه فنچ ها دانه و کرم ها علف هاست.

نر این فنچ کاملا مشکی و ماده آن مشکی با حاشیه پر های قهوه ای است

در سال 3 مرتبه تخم گذاری می کند که در هر مرتبه بین 2 تا 5 تخم می گذارد. لانه را از برگ ها و علف های خشک شده پر می کند. جوجه بعد از 13 تا 15 روز به دنیا می ایند و به مدت 20 روز داخل لانه تغذیه می شوند. جوجه ها برای مستقل شدن 20 تا 30 روز همراه پدر زمان لازم دارند

واقعا این سوال از کجا امده است که این فنچ خونخوار است؟

جزایر گالاپاگس نهر یا چشمه یا جوی ابی ندارد بنابراین پرندگان ساکن آن فقط می توانند از اب باران استفاده کنند تا عطش خود را مهار کنند. پرندگان ساکن اکثرا دریایی هستند و در مقابل تشنگی بسیار مقاوم هستند. ولی فنچ وامپیر توان صبر برای اب باران ندارد و برای تامین اب بدن خود راه های مختلفی را انتخاب می کند از جمله:

شکستن تخم های پرندگان و نوشیدن سفیده تخم ها

نوشیدن اب میان فضله های پرندگان دیگر

خشک کردن تا حد امکان مدفوع در داخل بدن

آب بدن جوجه ها و پرندگان مرده در جزیره

و در صورتی که پرنده زخمی ای ببیند خون در حال خروج از بدنش را می نوشد

به اشتباه گفته شده است که این پرنده برای تغذیه خود که خود است دیگر پرندگان را می کشد که واقعا این برداشت اشتباه و مقایر با واقعیت است. در ضمن تا زمانی که اب باران و قطره ای اب وجود داشته باشد این فنچ مبادرت به این کار نمی کند پس بهتر است بگوییم فنچ با هوش زیرا با این کار ها زندگی خود را بیمه می کند.

منبع:وبلاگ دنیای فنچ