جیره غذائی سالم و متعادل عبارت است از تركیب یكسری مواد غذایی با منشاء پروتئینی مثل گوشت قرمز یا سفید ،چربی های گیاهی یا حیوانی و (كربوهیدرات كربی ) مناسب سگ ها كه بصورت مخلوط با هم فراوری شده اند و نیاز انرژی سگ را تامین كرده و موادمغذی و ویتامین های ضروری سگ رادر اختیار حیوان قراردهد.بطوریكه هضم آن آسان باشد و عوارض گوارشی برای سگ ایجاد ننماید.امروزه صاحبان سگ از جیره های غذائی آماده كه بصورت پلیت است استفاده می نمایند .این جیره ها از تركیب مواد غذائی مختلف در كارخانجات داخل و یا خارج كشور ساخته شده و بصورت كنسروی یا خشك (بدون رطوبت)به بازار عرضه می شوند.مهمترین عیب این غذا ها یكنواخت بودن آن است كه باید از مصرف طولانی مدت و مداوم آن پرهیز نمود.بسیاری از صاحبان و مالكین سگهای خانگی علاقه ای به استفاده از جیره های آماده ندارند و در عوض از غذاهای خانگی برای سگ خود استفاده می نمایند. این كار هزینه نگهداری سگ را كاهش می دهد.مصرف مواد غذایی خانگی اشكالی ندارد در صورتیكه در آن ادویه بصورت كم استفاده شود استفاده از غذاهایی مثل سوسیس و كالباس و پتیزا برای سگ ها مناسب نیست.سگ ها به كباب كوبیده علاقه ای نشان نمی دهند و مصرف آن نیز غیر مجاز است در عوض وجود سبزیجات پخته همراه گوشت و سیب زمینی آب پز یا تخم مرغ مانعی ندارد.
مواد غذایی ممنوع را برای سگ بگوئید؟


سگ ها چون میزبان واسط برخی انگل هاهستند لازم است مواد غذایی مورد استفاده سگ آب پز و پخته باشد مخصوصاً این موضوع در مورد گوشت و تخم مرغ ضروری و لازم است.مصرف انگور،كشمش،آلو،هلو،خرمالو ،سیر و پیاز برای سگ مجاز نیست.مواد غذایی كه اجزای تشكیل دهنده آن جگر سفید و قرمز گوسفند و یا قلوه باشد حتی درصورت پخته بودن مناسب سگ نمی باشد مصرف پای مرغ بصورت افراطی و یاپوست و چربی مرغ جای اشكال دارد.


استخوان مرغ، گوسفند و هر استخوانی که سگ شما قادر به خوردن آن باشد نباید به حیوان داده شود. این موضوع شاید کمی عجیب به نظر بیاید و بر خلاف شنیده‌های گذشته شما باشد، ولی رعایت این امر بخصوص در نژاد‌های کوچک حائز اهمیت است. خوردن استخوان، خطر آسیب رساندن به بافتهای مخاطی دهان، مری، معده و سایر اندام‌های گوارشی را دارد و از آنجا که سگ‌ها اصولا عادت به جویدن غذایشان ندارند و فقط چند بار آنرا گاز زده و بعد می‌بلعند، در صورت خوردن استخوان و شکستن آن توسط دندانها، لبه‌ها تیز شده و ممکن است علاوه بر آزردن بافت نرم دهان و لثه‌ها، باعث جراحت و حتی پارگی مری و نیز ایجاد زخم معده شود و دفع آن نیز برای حیوان مشکل و دردناک خواهد بود. یبوست دائمی از دیگر عوارض شایع در سگ‌هایی است که استخوان می‌خورند. (مدفوع سفت و سفید رنگ است...نویسنده) ممکن است سگ شما علاقه زیادی به خوردن استخوان نشان دهد و یا با افرادی برخورد کنید که مدتهاست به سگ خود استخوان می‌دهند و تا کنون هم هیچ عارضه‌ای را مشاهده نکرده‌اند. توجه داشته باشید که احتمال خطر در اثر خوردن استخوان همیشه وجود دارد و اگر برای سگی پیش نیامده هیچ تضمینی وجود ندارد که برای سگ شما هم خطری نداشته باشد. استفاده از پای مرغ برای تغذیه سگ اصلا توصیه نمی‌شود. پای مرغ علاوه بر خطرات ذکر شده در رابطه با خوردن استخوان تقریبا هیچ ماده مغذی قابل جذبی برای حیوان نداشته و استخوان‌های کوچک موجود در آن می‌تواند برای حیوان مشکل‌ساز باشد. استفاده از اسکلت مرغ برای تغذیه سگ‌های بزرگ در صورتی که کاملا پخته و نرم شده و ترجیحا کوبیده شده و با حجم مناسبی از سایر افزودنیها مثل هویج و کدو و نان و سبزیجات مخلوط شده باشد به شرط آنکه استفاده از آن دائمی نباشد، خطر کمتری دارد. توجه داشته باشید که این غذاها برای سگ‌های کوچک به هیچ وجه مناسب نبوده و برای سگ‌های بزرگ نیز بصورت دائمی توصیه نمی‌شود. از استخوان بال و گردن نباید در غذای سگ‌ها استفاده شود. این استخوان‌ها نیز می‌تواند باعث انسداد دستگاه گوارش شده و به مخاط آن آسیب وارد کند.
علاوه بر استخوان، تمامی غذاهایی که برای انسان کنسرو شده نیز نباید به حیوان داده شود. این قبیل غذاها دارای مواد نگهدارنده شیمیای بوده و با وجود اینکه ظاهرا برای ما بی‌خطر است ولی مصرف آنها برای حیوانات مضر بوده و در جذب ویتامین‌های گروه ب ایجاد اختلال کرده، بعد از مدتی بافت شبکیه چشم حیوان دچار آشیب شده و بینایی او را ضعیف می‌کند...سوسیس و کالباس نیز از جمله این غذاهاست و نباید به عنوان وعده غذایی در نظر گرفته شود. وقوع اسهال و استفراغ در سگ‌های که برای تغذیه آنها از سوسیس و کالباس استفاده می‌شود، به وفور دیده شده است. استفاده از جگر سیاه و ریه و یا جگر سفید گوسفند و گاو نیز به دلیل شیوع آلودگی انگلی در دامهای ایران، می‌تواند ناقل آلودگی انگلی بوده و خطر ساز باشد. بخصوص ریه یا جگر سفید با توجه به این که تقریبا هیچ ماده غذایی مفید و قابل جذبی برای حیوان ندارد، استفاده از آن به عنوان غذای سگ صرفا مشکل‌ساز و به کلی ممنوع است. جگر سیاه یا کبد نیز به‌دلیل اینکه محل تجمع و متابولیزه شدن اکثر داروهای مصرفی بخصوص آنتی بیوتیک‌هاست، حتی اگر از نظر انگلی هم پاک باشد، مصرف زیاد آن می‌تواند باعث ایجاد مقاومت آنتی بیوتیکی در سگ شود. در این صورت اگر در آینده حیوان به یک بیماری عفونی مبتلا شود، مصرف بسیاری از داروها برای درمان او بی‌اثر بوده و باید از داروهای قوی‌تر استفاده کرد و این موضوع باعث بروز عوارض ناشی از مصرف آنتی بیوتیک‌های قوی خواهد بود. مصرف شیرینی نیز برای سگ‌ها مناسب نیست و باعث چاقی و فساد دندانهای آنها خواهد شد. اگر قسمتی از غذای خودتان را به سگتان می‌دهید باید توجه کنید که در آن از ادویه تند و معطر مثل فلفل و کاری استفاده نکرده باشید، زیرا این مواد مخاط بویایی و دهان حیوان را آزرده کرده و ممکن است باعث بروز آلرژی شود. غذاهای حاوی سس زیاد و غلیظ نیز به دلیل مشابه و غذاهای حاوی روغن زیاد به دلیل دشواری هضم توسط حیوان بهتر است مصرف نشود. اضافه کردن نمک به غذای سگ توصیه نمی‌شود زیرا به مرور زمان کلیه‌های حیوان را دچار مشکل خواهد کرد. بنابراین از دادن غذاهای شور و پر نمک به سگتان خودداری کنید.
بجز موارد ذکر شده مابقی هر آنچه خودتان می‌خورید می‌تواند غذای سگ شما نیز باشد. توجه داشته باشید که سگ‌ها بر خلاف تصور همگان همه چیز خوار هستند ونه گوشتخوار، بنابراین همانند خود ما به مجموعه کاملی از همه مواد غذایی نیاز دارند.


شیر غذای اصلی توله ها تا ۴ هفتگی است .

غذاهای پروتئینی که غذای اصلی محسوب می شوند باید بصورت پخته مصرف شوند .
۱- گوشت :
بیشتر نیازهای غذایی سگ را تأمین می کند ولی به تنهایی کافی و اقتصادی نبوده و برای کامل کردن آن می توان سیب زمینی ، ماکارونی ، هویج و سبزیجات به گوشت اضافه و با هم آنها را پخت .
۲- جگر :
غنی از ویتامین های A و B و فسفر می باشد . در صورت نیاز جگر باید بصورت محدود و حتماً بصورت پخته باشد زیرا در کشورمان مشکل انگلی در کبد دامها زیاد است و همچنین بقایای دارویی در جگر زیاد وجود دارد .
۳- مرغ :
هضم آن آسان است ولی کالری آن نسبت به گوشت کمتر است . استنخوانهای مرغ را باید جدا نمود زیرا ممکن است در دستگاه گوارش سگ ایجاد مشکل نماید .
۴- پای مرغ :
پای مرغ را نباید به تنهایی بعنوان وعده غذایی به سگ داد زیرا از ارزش غذایی پائینی برخوردار بوده و ایجاد یبوست می کند . در صورت امکان به ۱ الی ۲ وعده در هفته محدود شود .
۵- ماهی :
حتماً استخوان های آن را خارج کنید . نباید ماهی کیلکا به میزان زیاد به سگ داده شود . زیرا در جذب برخی ویتامین ها ایجاد اختلال می کند .
۶- برنج :
برنج پخته غذایی سهل الهضم بوده و به همراه مرغ غذایی مناسب می باشد . مصرف کته با ماست بعنوان غذایی سبک به سگهای دچار مشکل گوارشی مناسب است .
۷- تخم مرغ پخته :
برای توله ها و سگهایی که دوره نقاهت بیماری را طی می کنند غذایی بسیار مناسب است .
۸- سبزیجات :
سبزیجات و میوه ها منابع مناسب ویتامینی هستند . سگها قادرند پروتئین و چربی موجود در سبزیجات را به مواد غذایی مورد نیاز خود نبدیل کنند . هویج ، کلم و سیب زمینی پخته برای جیره غذایی سگ مناسب است .
۹- غذاهای آماده :
بصورت کنسرو و یا غذای خشک و نیمه خشک در دسترس می باشد . این غذاها از ارزش غذایی مناسبی برخوردار بوده و متعادل می باشد و مصرف آنها طبق دستورالعمل کارخانه بسیار مفید است . غذای خشک باید به همراه میزان فراوانی آب داده شود .


نکاتی درباره غذا دادن به سگ ها :
۱- توله ها باید تا ۸ هفتگی در کنار مادر باشند . در این مدت فقط از شیر مادر استفاده می کنند .
۲- از ۴ هفتگی به بعد می توان غذای نرم جامد را (به همراه شیر مادر) شروع کرد .
۳- در صورتی که توله ۲-۱ ماهه از مادر جدا شده می توان به ان ۵ وعده غذا در شبانه روز داد . که ۳ وعده آن باید شیر گاو ولرم همراه نان یا بیسکویت باشد و ۲ وعده دیگر غذای گوشتی همراه آب آن داده شود . حجم هر وعده باید کم باشد .
۴- در بین ۴-۲ ماهگی رشد توله سریع بوده و نیاز به ۴ وعده غذا در شبانه روز دارد ( ۲ وعده شیر ولرم + بیسکویت و نان و دو وعده هم غذای گوشتی ) .
در این سن وجود چربی در جیره و اضافه کردن ویتامین های گروه B و مکمل های معدنی بسیار مفید است .
دراین سن از دادن استخوان مرغ یا دنده مرغ باید خودداری کرد . ولی دادن استخوان مصنوعی یا قلم جهت تأمین کلسیم و تقویت فکها و تمیز کردن دندان ها مناسب می باشد .
۵- در ۴ ماهگی یک وعده شیر را می توان حذف کرد ( ۳ وعده غذا در شبانه روز )
۶- در ۶ ماهگی ۲ وعده غذا در شبانه روز کافی است (صبح و غروب)
۷- پس از بلوغ توله ها (در یک سالگی) می توان ۱ وعده غذا داد (بویژه برای سگهای بزرگ)
۸- باید توجه داشت که با کاهش تعداد وعده ها میزان غذا در یک وعده باید افزایش یابد .
۹-غذا بهتر است هنگام غزوب داده شود .
۱۰- به سگهای بالغ نژاد کوچک می توان ۲ وعده غذا در روز داد ( یک وعده با شیر و بیسکویت در صبح و غذای اصلی در غروب ) زیرا نژادهای کوچک معده کم حجم دارند .

۱۱- سگهای ماده آبستن تا ۵۰% بیش از میزان طبیعی خود نیاز به غذا دارند ( بویژه در آبستنی ماه دوم)
۱۲- به سگهای بیمار نیز باید غذای مطبوع با حجم کم و در وعده های بیشتر داده شود .
۱۳- آب تازه باید همیشه در دسترس باشد زیرا سگ در طول شبانه روز از راه ادرار ، مدفوع و له له زدن آب از دست می دهد .
۱۴- غذا باید سر یک ساعت مقرر جلوی سگ گذاشته شود و ۲۰-۱۵ دقیقه بعد برداشته شود تا سگ عادت کند .
۱۵- ظرف غذا و آب باید از جنس استیل باشد و د هر روز شسته شود .
۱۶- به سگ بالغ حدود یک بیستم وزنش در روز غذا بدهید .
۱۷- از مکمل های ویتامینه و مواد معدنی در جیره غذایی سگ خود استفاده نمائید .
۱۸- در مواقع بیماری ، جیره عذایی بر اساس نظر دامپزشک تهیه شود .


* توله ها باید تا 8 هفتگی در کنار مادر باشند . در این مدت فقط از شیر مادر استفاده می کنند .


* از 4 هفتگی به بعد می توان غذای نرم جامد را (به همراه شیر مادر) شروع کرد .


* در صورتی که توله 2-1 ماهه از مادر جدا شده می توان به ان 5 وعده غذا در شبانه روز داد . که 3 وعده آن باید شیر گاو ولرم همراه نان یا بیسکویت باشد و 2 وعده دیگر غذای گوشتی همراه آب آن داده شود . حجم هر وعده باید کم باشد .


* در بین 4-2 ماهگی رشد توله سریع بوده و نیاز به 4 وعده غذا در شبانه روز دارد ( 2 وعده شیر ولرم + بیسکویت و نان و دو وعده هم غذای گوشتی ) .


در این سن وجود چربی در جیره و اضافه کردن ویتامین های گروه B و مکمل های معدنی بسیار مفید است .


دراین سن از دادن استخوان مرغ یا دنده مرغ باید خودداری کرد . ولی دادن استخوان مصنوعی یا قلم جهت تأمین کلسیم و تقویت فکها و تمیز کردن دندان ها مناسب می باشد .


* در 4 ماهگی یک وعده شیر را می توان حذف کرد ( 3 وعده غذا در شبانه روز )


* در 6 ماهگی 2 وعده غذا در شبانه روز کافی است (صبح و غروب)


* پس از بلوغ توله ها (در یک سالگی) می توان 1 وعده غذا داد (بویژه برای سگهای بزرگ)


* باید توجه داشت که با کاهش تعداد وعده ها میزان غذا در یک وعده باید افزایش یابد .


* غذا بهتر است هنگام غزوب داده شود .


* به سگهای بالغ نژاد کوچک می توان 2 وعده غذا در روز داد ( یک وعده با شیر و بیسکویت در صبح و غذای اصلی در غروب ) زیرا نژادهای کوچک معده کم حجم دارند .


* سگهای ماده آبستن تا 50% بیش از میزان طبیعی خود نیاز به غذا دارند ( بویژه در آبستنی ماه دوم)


* به سگهای بیمار نیز باید غذای مطبوع با حجم کم و در وعده های بیشتر داده شود .


* آب تازه باید همیشه در دسترس باشد زیرا سگ در طول شبانه روز از راه ادرار ، مدفوع و له له زدن آب از دست می دهد .


* غذا باید سر یک ساعت مقرر جلوی سگ گذاشته شود و 20-15 دقیقه بعد برداشته شود تا سگ عادت کند .


* ظرف غذا و آب باید از جنس استیل باشد و د هر روز شسته شود .


* به سگ بالغ حدود یک بیستم وزنش در روز غذا بدهید .


* از مکمل های ویتامینه و مواد معدنی در جیره غذایی سگ خود استفاده نمائید .


* در مواقع بیماری ، جیره عذایی بر اساس نظر دامپزشک تهیه شود .


​گردآورنده: برتی بانی