امسال با ابتکار یکی از تولید کنندگان با سابقه ایرانی گل و گیاه ،می توانیم بجای دیدن گیاه سیکلمه ( سیکلامن ) فقط در فصل زمستان ، از همین حالا از دیدن و نگهداری این گیاه لذت ببریم.
البته نا گفته نماند در کشورهای با سابقه در امر تولید گیاهان زینتی ،این گیاه به صورت چهار فصل تولید می شود که در ایران ما این امر محدود به ماههای پایانی سال بود ولی با ابتکار و تلاش همراه با تخصص همکارانمان امروز در اوایل فصل پاییز شاهد حضور سیکلمه ( سیکلامن ) در بازار می باشیم.
گیاه سیکلمه ( سیکلامن ) در رنگها و طرح های مختلفی وجود دارد و از این گیاه می توان در محیط های با نور کم و لزوما” برای شادابی بیشتر سیکلمه ( سیکلامن ) مکان های خنک استفاده کرد اما باید به خاطر داشته باشیم سیکلمه ( سیکلامن ) باید در مکانی دور از تابش مستقیم نور خورشید و همین ریزش باران و برف باشد .
در محیط های امروزی زندگی ما بهترین محل برای نگهداری سیکلمه ( سیکلامن ) پنجره رو به شمال و خنک می باشد از این رو بهترین درجه حرارت ۱۰تا ۱۶ درجه است و آبیاری از انتهای ریشه و بوسیله ظرف آبی که دارای آب ۳۰ درجهمی باشد، انجام شود.
علت زردی برگها در صورت سالم بودن تاج سیکلمه ( سیکلامن ) خشکی وگرمی هوای محیط ویا کم آبی و تشنگی سیکلمه ( سیکلامن ) می باشد ، سیکلمه ( سیکلامن ) گیاهی زمستان گل می باشد و به دوره ایی در حدود ۱۸ ماه از کاشت بذر تا گل دهی نیاز دارد البته سیکلمه ( سیکلامن ) گیاهی وسیع الرشد باگلهای فراوان می باشد و ارزش زحمت برای نگهداری را دارد .
سیکلمه ( سیکلامن ) دارای انواع مختلفی است که عبارتند از :۱-سیکلمه ( سیکلامن ) ایرانی ۲-سیکلمه ( سیکلامن ) پرورشی ۳-سیکلمه ( سیکلامن ) یات پنت (گلدانی)
البته سیکلمه ( سیکلامن ) ها دارای انواع مینیاتور نیز می باشند که دلیل این نام گذاری ریز بودن برگها نسبت به نوع اصلی می باشد ولی طریقه نگهداری و شرایط محیطی آن همانند دیگر سیکلمه ( سیکلامن ) ها می باشد
نیاز های سیکلمه ( سیکلامن ) از جهت بهتر نگهداری عبارتند از :
- مکانی دور از تابش مستقیم نور خورشید و لزوما” خنک
- آبیاری به صورت مستمر در زمان گلدهی به صورت هر روز و در زمان های دیگر هر دو روز یکبار
- خاک شرشار از مواد معدنی با زه کشی مناسب که بهترین خاک برای سیکلمه ( سیکلامن ) خاک پیت ماس می باشد
- کودهی در دوره قبل و حین گلدهی که همانطور که در مبحث کود ها گفته شد بهترین کود کریستالون قرمز (Red kristalon ) با در صد ترکیبی ۱۲+۱۲+۱۲+۳۶+۱ می باشد که هر هفته البته به میزان کم میتوان استفاده کرد.

البته در آینده مفصل به شرح و توضیح در مورد این گیاه ، نام علمی ، بومی چه مناطقی ، کاشت و تکثیر ، نگهداری سیکلمه ( سیکلامن )خواهیم پرداخت.
در ادامه میتوانید عکس های زیبایی از سیکلمه ( سیکلامن ) را ببینید.
| |
| |
منبع موسسه گل و گیاه صبا