امروزه به دلیل محدودیت فضای آپارتمان اکثر مردم به گیاهان کوچک و فانتزی روی آورده اند که در میان پیله آ یکی از معروف ترین این گیاهان می باشد.
پیله آ به نام علمی Pilea Cadieri از خانواده اورتیکاسه ( Urticaceae ) می باشد و در زبان انگلیسی به Alminium Plant معروف می باشد.
البته ناگفته نماند که پیله آ نیز دارای انواع مختلف می باشد از جمله پیله آ نقره ای که دارای برگ های سبز با رگه های نقره ایی رنگ می باشد، نوع دیگر آن پیله آ قرمز می باشد که دارای برگ های قرمز مایل به بنفش با رگه های نقره ای کم رنگ می باشد که میزان قرمز برگ ها بر اثر تابش نور متغییر می باشد.
پیله آ جز گیاهانی است که نیاز به نور ملایم و غیر مستقیم دارد و در صورتی که در معرض تابش نور زیاد قرار گیرد برگ هایش می سوزد و از بین می رود، حداقل دمای ۱۵ درجه و جداکثر ۲۱ درجه را نیز تحمل می کند.
پیله آ به ارتفاع ۳۰ سانتی متر نیز می رسد که می توان در اواخر زمستان یا اوایل بهار به اندازه ۸ تا ۱۲ سانتی متر از آن را قطع کرد و در خاک با دمای ۱۸ تا ۲۱ درجه برای ریشه دار شدن قرار داد که با این کار گیاه مادر نیز پر برگ و ساقه تر شود.
البته می توان در بهار با تقسیم بوته پیله آ نیز آن را تکثیر کرد. پیله آ به سرما بسیار حساس است و در صورت سرما خوردن در زمستان سریع تمام برگ ها سیاه می شود و گیاه خراب می شود، پیله آ را می توان در گلدان های مستطیل در کنار هم قرار داد و محیطی سبز رنگ را به وجود آورد و از دیدن این سبزی و طراوت لذت برد. به امید روزی که خانهد هر ایرانی تبدیل به باغ کوچک و سرسبزی شود.
|
منبع: موسسه گل و گیاه صبا