کوردلین گیاهی است از انواع دراسنا و بیشتر با نام کوردلین نامیده می شود ،نام علمی این گیاه cordylinefruticosa می باشد و در حدود ۲۰ گونه را شامل می شود که بیشتر تفاوتشان در رنگ برگ ها می باشد و از خانواده لیلیاسه ها می باشد .
کوردلین غرب افریقا، آمریکای مرکزی و جزایر اقیانوس هند می باشد و از درختان علفی می باشد و در این نواحی بدلیل تابش خوب خورشید شاهد رنگ های زیبای برگ های کوردلین که از سبز روشن تا سبز تیره با نوارهای قرمز، ارغوانی ، زرد و سفید دیده می شود.
برگ های کوردلین بیضوی و کشیده حول یک ساقه اصلی روییده می شود و زیبایی این برگ ها به حدی است که در گل آرایی سبد گل ها در فروشگاه های گل و گیاه در لابلای گل ها بکار می رود و رنگ زیبایی را به سبد گل می دهد.
همانطور که گفته شد هر چه نور محیط زیادتر باشد رنگ برگ های کوردلین زیباتر خواهد شد ،پس بهترین محل برای نگهداری کوردلین پنجره های جنوبی است اما در صورت کمبود نور می توان از کوردلین نیز نگهداری کرد با این تفاوت که رنگ برگ ها رو به سبز تیره می رود اما باز در صورت جابجایی به محل نورگیر رنگ برگ ها باز می گردد.
آبیاری کوردلین در تابستان ۲ تا۳ نوبت در هفته و در زمستان حداکثر ۲ نوبت می باشد و گاها” دیده می شود که نوک برگ ها شروع به سوختن و خشک شدن می کند که این عارضه در اثر آبیاری کم و بیشتر در تابستان ،بروز می کند.
خاک مناسب برای کوردلین خاک نسبتا” سنگین یعنی مخلوطی از خاکبرگ و رس می باشد که می توان از مخلوط کوکوپیت و خاکبرگ نیز استفاده کرد.
ازدیاد کوردلین هم از طریق قلمه گیری از کوردلین مادری و همچنین خواباندن سرشاخه امکان پذیر می باشد که بیشتر روش اول در واحد های تولیدی انجام می شود و با صرفه تر است.
برای تقویت کوردلین می توان از کود های مایع و جامد شیمیایی استفاده کرد یا اینکه از کود کریستالون مخصوص ۱۸ در صد به میزان ۲ گرم در لیتر استفاده کرد.
|
منبع موسسه گل و گیاه صبا