غاز پیشانی سفید کوچک از گونه های پرندگان مهاجر نادر و در حال انقراض، در تالاب بین المللی 'گندمان' چهارمحال و بختیاری شناسایی شد.مدیرکل حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری گفت: این پرنده 59 سانتیمتر طول دارد و کوچکترین غاز از نوع غازهای خاکستری است.

به گزارش روابط عمومی محیط زیست استان چهارمحال و بختیاری، شهرام ** افزود: این پرنده شبیه غاز پیشانی سفید است با این تفاوت که سفیدی پیشانی و بالای منقارش بیشتر است و این سفیدی تا تاج سر ادامه دارد .

وی ادامه داد: منقار این غاز کوچکتر از غاز پیشانی سفید است و بدلیل تغذیه سریعتر، متمایز از سایر غازهای پیشانی سفید است.

شهرام ** بیان کرد: تعداد این پرنده در سطح جهان کاهش چشمگیری داشته به نحوی که در زمره پرندگان در خطر انقراض قرار گرفته است .

وی گفت: تاکنون۹۴ گونه جانوری از انواع پرندگان، پستانداران، ماهی ها و خزندگان در چهارمحال و بختیاری شناسایی شده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری اظهار کرد: بر اساس سرشماری پارسال حیات وحش، سه و هفت دهم درصد گونه های زیستی این استان بعنوان در خط انقراض و تحت حمایت محیط زیست معرفی شده و در لیست قرمز سازمان جهانی منابع طبیعی قرار گرفته اند.

وی افزود: در مقایسه با پستانداران شناسایی شده در کشور، سهم این استان ۳۷ درصد از مجموع پستانداران ایران و ۳۳ درصد از پرندگان ایران است.

تالاب گندمان در فهرست 10 تالاب برتر پرنده نگری در ایران قرار دارد که در دفتر بین المللی تحقیقات پرندگان آبزی لندن ثبت شده است.

وسعت این تالاب که در جنوب غربی گندمان واقع شده، 980 هکتار است و ارتفاع آن از سطح دریا دو هزار و 219 متر است.

منابع تامین کننده آب تالاب گندمان علاوه بر باران و برف، چشمه ها(چشمه های حاشیه تالاب چون گل کوچک، گل بزرگ، مرادان و نصیرآباد) و رودخانه آقبلاغ است.

این تالاب در بخش گندمان بروجن در 75 کیلومتری شهرکرد مرکز استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد.منبع:ایرنا