بیش از ۳۰ هزار قطعه انواع پرندگان مهاجر آبزی و کنار آبزی وارد تالاب های شهرستان ماکو شدند.

به گزارش زیست آنلاین به نقل از ایرنا رییس اداره حفاظت محیط زیست ماکو روز پنج شنبه به ایرنا گفت: این شهرستان بیش از 12 تالاب دایمی و فصلی دارد که این تالاب ها در فصل زمستان پذیرای هزاران نوع پرنده مهاجر است.

حسن تقی زاده تالاب های مهم ماکو را آغ گول، تالاب گنی گول، تالاب یاریم قیه و تالاب های حاشیه رود ارس و دریاچه پشت سد ارس عنوان کرد و افزود: انواع پرندگان آبزی و کنار آبزی با سرد شدن هوا از مناطق مختلف همچون روسیه و به ویژه منطقه سیبری برای زمستان گذرانی، مهمان تالاب های این شهرستان هستند.

وی ادامه داد: با توجه به ممنوعیت شکار در این فصل از سال و کنترل و نظارت شبانه روزی محیط بانان، تالاب های ماکو از امنیت بسیار مناسبی برخوردار هستند که این موضوع سبب شده امسال انواع مختلف پرندگان برای زمستان گذرانی به این تالاب ها مهاجرت کنند.

تقی زاده، پرندگان مهاجر به تالاب های ماکو را شامل غاز خاکستری، غاز خاکستری پیشانی سفید بزرگ و کوچک، فلامیگو، پلیکان، آنقوت و گشیم ها نام برد و گفت: تالاب های این شهرستان به دلیل مرزی بودن و امنیت بالا و داشتن غذای کافی و همچنین دیر یخ بستن آب آنها همه ساله در فصل های زمستان و بهار پذیرای هزاران قطعه از پرندگان مهاجر است.

شهرستان ماکو با بیش از 100 هزار نفر جمعیت در 285 کیلومتری شمال مرکز آذربایجان غربی واقع است.


منبع:ایرنا