گیاهی که در این بخش به معرفی آن خواهیم پرداخت گیاهی است که تقریبا” ۲ تا ۳ سال است که به ایران وارد شده است و با استقبال خوبی در میان علاقه مندان به گل و گیاه برخوردار شده است.
لیکوآلا گیاهی است با نام لاتین Licuala grandis که از خانواده پالم ها می باشد که دارای برگ های بادبزنی شکل می باشد که این برگ ها دارای چین های منظمی است که یکی از عوامل زیبایی لیکوآلا همین برگ های چین دار می باشد .
همچنین لیکوآلا دارای یک ساقه اصلی است که برگها توسط دمبرگ های بلندی که دارای تیغ های ریزی می باشند ، از ان منشعب می شود این برگ ها رنگ سبز بسیار ملایمی دارند که در زمان اولیه رویش سبز کم رنگ می باشد و کم کم به رنگ سبز سیر متمایل می شود .
لیکوآلا از گیاهانی بسیار مقاومی است که بومی جزایر سلیمان و مناطق استوایی می باشد ودر این مناطق به صورت درخت زیبایی که در بعضی فصول سال میوه دهی می کند که در ادامه مطلب تصاویر زیبایی از این گیاه در این مناطق می بینید.
لیکوآلا گیاه بسیار جذابی می باشد که به حدود ۲٫۵ متر ارتفاعش می رسد. لیکوآلا به مکانی نیم سایه احتیاج دارد و در محیط های مرطوب از رشد بسیار خوبی برخوردار می باشد ،این شرایط مربوط به زادگاه لیکوآلا می باشد اما شرایط مطلوب برای این گیاه در آپارتمان ها به این صورت می باشد که بهترین مکان محیطی با نور غیر مستقیم بدور از تابش مستقیم خورشید می باشد زیرا این تابش مستقیم باعث سوختگی برگ های لیکوآلا می شود .
آبیاری لیکوآلا در هفته ۲ تا ۳ نوبت می باشد که باید به صورت کامل انجام شود (سیراب) البته هرچه محیط مرطوب تر باشد لیکوآلا از رشد بهتری برخوردار است از این رو پاسیو های آپارتمان ها یکی از محیط های ایده ال لیکوآلا می باشد.
کوددهی لیکوآلا ماهیانه یکبار می باشد که بهترین کود کریستالون ۱۸ درصد یا همان کریستالون مخصوص می باشد که به میزان ۲ گرم در یک لیتر اب محلول می شود و به لیکوآلا داده می شود.
شایع ترین عارضه ایی که در لیکوآلا دیده می شود سوختگی نوک برگ های لیکوآلا می باشد که دارای دو علت عمده می باشد ،یکی قرار دادن لیکوآلا در معرض تابش مستقیم نور خورشید و دیگری عدم ابیاری صحیح لیکوآلا می باشد که این عارضه با دقت در نحوه ابیاری و همچنین دقت در محل قرار دادن لیکوآلا مرتفع می شود .
همانطور که در اول این مطلب گفته شد لیکوآلا از خانواده پالم ها می باشد و با تهیه لیکوآلا می توانید از زیبایی این پالم زینتی لذت ببرید زیرا همیشه پالم ها و نخل ها از زیبایی منحصر بفردی برخوردار می باشند ولی بدلیل اینکه باید این گیاهان در معرض تابش نور خورشید باشند نمی توانستیم از گیاهان در اپارتمان استفاده کنیم اما با ورود لیکوآلا می توانیم از پرورش این نخل رینتی زیبا لذت ببریم.
در ادامه تصاویر زیبایی از لیکوآلا در زادگاه و همچنین در واحد های پرورش این گیاه خواهید دید.
| |
| |
منبع موسسه گل و گیاه صبا