اشنایی با گربه ایرانی
واژه پرشین معمولا همه جور انواع گربه هایی با موهای بلند را در بر میگرفت.تا سال 1980 که مشخص شد پرشین ها میتونن دارای موهای کوتاه هم باشند.
آنها گربه هایی به همان رنگ بودند اما مثل کت کوتاه مخملی بودند.که به انها میگفتند ایرانیان در کت کوتاه.
پرشیا به نام سرزمینی در ایران برمیگردد که در به نظر میرسد جایگاه اصلی این گونه از گربه ها بوده است.این نژاد از گربه در سالهای اخیر به علت فراوانی نژادهای ختلف تا حدودی از محبوبیتش کاسته شده است.اما با این وجود هر جا که نام گربه و بحث از نژادش پیش میاید ذهنها به سمت گربه پرشین یا ایرانی می رود.
طبق تاریخچه موجود در سال 1620
فردیه به نام پیترو اولین نسل از این گربه ها را وارد ایتالیا کرد.و علاوه بر گربه ابریشم ، ادویه و جواهرات را وارد ایتالیا کرد.در همان زمان فردی دیگر به اسم نیکولاس گربه های ایرانی را از ترکیه وارد فرانسه کرد.
هرچند این گربه های از نظر رنگ بدن و چشم باهمدیگه متفاوت هستند اما همه انها بینیهای کوتاه ، سر گرد و بدن بزرگی دارند.گوشهای کوتاهی دارند و چشمهایشان درشت و گرد است.
این نژاد از گربه به مراقبت و توجه خاصی به دلیل موهایش نیاز دارد.البته لازم به ذکر است که گربه های پرشین نسبت به گربه های دیگه ارام تر و ساکت تر هستند.
بنابراین خلق و خوی ارامی دارند و نسبت به گربه های دیگه راحت تر گربه جدید را در کنار خود میپذیرند.و ضمنا انها گربه های مهربانی هستند.آنها با یک صدای نرم و ارام با صاحبشان صحبت میکنند و وابستگی زیادی به صاحبانشان دارند.
آنها گربه های قوی هستند و به ندرت دچار بیماری های متعدد می شوند.اما بیماری رایج در انها بیماری پلی کیستیک کلیه است.در صورتیکه انها را به بیرون منزل میبرید حتما باید علاوه بر واکسیناسیونهای معمول،واکس انفولانزا و اسهال را نیز دریافت کنند.
موهای گربه های ایرانی باید به طور مرتب شانه شود.این کار برای گربه شما لذت بخش خواهد بود.آنها نیاز به حمام کردن به طور منظم دارند.
چشمهای انها باید به طور منظم از تجمع پوسته و مواد اشک اور پاک شود.برای این کار میتوایند از دامپزشک راهنمایی بخواهید.
اگرچه نگهداری این نژاد از گربه میتواند سخت باشد ولی به دلیل خلق و خوی ارام و مهربان انها و همچنین انعطاف پذیری انان، صاحبانشان می توانند لحظات خوشی را با این نوع گربه ها بگذارنند.
این گونه از گربه ها غذاهای مخصوص گربه ها را به خوبی میخورند اما مرغ پخته هم برای انها لذیذ است.
ضمنا شیر گاو برای انها مشکلات معده ایجاد میکند.همیشه یک کاسه پر از آب در اختیار آنها قرار دهید.

منبع:
Persian | Cat Breed Information Profile at Pets4Homes

مترجم maryam123