رییس اداره محیط زیست شهرستان های ترکمن و گمیشان گفت: در سه روز اخیر ۱۱ رشته دام هوایی زنده گیری پرندگان از پهنه آبی تالاب گمیشان جمع آوری شد.
به گزارش زیست آنلاین به نقل از ایرنا علی بیانی اظهار داشت: این دام های هوایی به طول تقریبی یکهزار و 800 متر برای صید پرندگان گسترده شده بود.

وی این اقدامات را در ادامه فعالیت ها برای پاکسازی عرصه های آبی تالاب بین المللی گمیشان از وجود دام های هوایی و درقالب دو فقره ماموریت نیروهای یگان حفاظت محیط زیست شهرستان ترکمن و گمیشان بیان کرد.

بیانی ادامه داد: همچنین یک دستگاه موتورسیکلت به همراه چندین علمک دام (پایه های چوبی یا فلزی نصب دام ) کشف و ضبط شد.

وی تاکید کرد: حوزه تالاب گمیشان با دارا بودن پاسگاه محیط بانی بصورت شبانه روزی توسط محیط بانان حفاظت و صیانت می شود.

تالاب بین المللی گمیشان با دارا بودن وسعتی در حدود بیست هزار هکتار در شمال غربی شهرستان گمیشان و در شمال غرب استان گلستان در منطقه مرزی با کشور ترکمنستان واقع شده است.

همه ساله این تالاب ها میزبان تعداد زیادی از پرندگانی است که از نیم کره شمالی به مناطق جنوبی مهاجرت می کنند و ماه ها در این تالاب ها حضور داشته و مجددا برای جوجه آوری به وطن اصلی خود باز می گردند.

بیانی در این زمینه گفت: سالانه شاهد حضور ده ها گونه پرنده مهاجر در تالاب گمیشان هستیم که برای زمستان گذرانی به این منطقه می آیند.

به گفته وی، از میان آنها می توان انواع غازها و اردک ها و آب چلیک ها، چوب پا و اردک ها را نام برد.

وی افزود: در میان این پرندگان انواع نادر هم وجود دارد که در خطر انقراض بوده اما حمایت شده هستند که می توان به غاز پیشانی سفید، گیلان شاه، غاز خاکستری، قوی گنگ و قوی فریاد کش اشاره کرد.

شهرستان های ترکمن و گمیشان در شمال غرب استان گلستان واقع هستند.

منبع:ایرنا