مشاور رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: برای حفاظت از محیط زیست و گونه گیاهی کاج بهتر است در زمان آغاز سال نو میلادی از درختان مصنوعی استفاده شود.

به گزارش زیست آنلاین به نقل از ایرنا اسماعیل کهرم اظهار کرد: البته در ایران از درختان کاج به هنگام سال نو میلادی یا جشن های کریسمس ، زیاد استفاده نمی شود اما گاهی دیده می شود برخی افراد از درختان کاشته شده در طبیعت استفاده می کنند.

کریسمس یا نوئل جشنی است در آیین مسیحیت که به منظور گرامیداشت زاد روز حضرت عیسی مسیح برگزار می شود. این جشن با آیین های ویژه ای به طور مثال آراستن یک درخت کاج، برگزارمی شود.

کهرم در عین حال افزود: در برخی کشورهای مسیحی این درختان را با هدف برداشت می کارند که بعد از یک تا دو سالگی برداشت می کنند بنابراین بهتر است هموطنان از این مکان ها درخت مورد نیاز خود را تامین کنند.

کهرم ادامه داد: در کشورهای خارجی درختان کاج را با هدف استفاده در سال نو میلادی می کارند با این حال چند سالی است دوستداران محیط زیست استفاده از کاج های مصنوعی را توصیه می کنند تا از نابودی درختان کاج طبیعی جلوگیری شود.

وی گفت: متاسفانه در ایران برخی برای این منظور از درختان کاج تازه کاشته شده در فضای سبز استفاده می کنند این در حالی است که نه تنها موجب از بین رفتن درخت می شوند بلکه در این درخت ها حشره هایی برای زمستان گذرانی به سر می برند که به محض قرار گرفتن در مکانی گرم مانند منازل از درخت خارج می شوند و موجب آزار اهالی منزل می شوند. علاوه براین برگ های سوزنی شکل درخت شروع به ریختن می کند.

مشاور رییس سازمان حفاظت محیط زیست افزود: در کشورهای دیگر که این درختان را می کارند برای جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی بدنه درخت را رنگ کرده و ضد عفونی می کنند و بر برگ ها اسپری تثبیت کننده می زنند.

وی تاکید کرد:نباید از درختان کاشته شده در فضای سبز استفاده شود زیرا این درختان به مرور به جنگل تبدیل شده و موجب تلطیف هوا و تثبیت خاک می شوند.

کهرم به درختان کاج در برخی ارتفاعات و منطقه شیان در شرق تهران اشاره کرد و گفت: این درخت ها در سال 1348 کاشته شدند و اکنون به جنگلی انبوه تبدیل شده اند.

وی اظهار کرد: تزیین درخت کاج در سال نو میلادی مانند آیین سفره هفت سین ما ایرانی هاست بنابراین بهتر است بدون کمترین آسیب به محیط زیست این کار انجام شود.

درخت کریسمس درختی تزیین شده است که معمولا درخت همیشه سبز است مانند کاج و نراد. درخت کریسمس از زمان های قدیم مربوط به کریسمس بوده است، یک درخت کریسمس مصنوعی شیئی است که به یک درخت شباهت دارد و معمولا از پلی وینیل کلراید ساخته شده است، درخت معمولا با اشیایی مانند سیب، آجیل و خرما تزیین می شود.

در قرن هجدهم میلادی، تزیین کرد درخت با شمع روشن آغاز شد اما پس از اختراع برق لامپ و چراغ های برقی جایگزین این شمع ها شد. امروزه، اشیاء مختلفی از جمله حلقه گل، زرورق و آبنبات عصایی بر روی درخت می گذارند، یک فرشته یا ستاره ممکن است در بالاترین قسمت باشد .

مدت ها پیش از ظهور مسیحیت، گیاهان و درختان سبز معنای ویژه ای برای مردم در فصل زمستان داشتند. همینطور که امروزه مسیحیان درسراسر دنیا خانه های خود را با درختان کاج و صنوبر تزیین می کنند، مردم باستان نیز شاخه های درختان را بر روی در ها و پنجره های خانه های خود آویزان می کردند، در بسیاری از کشورها، مردم بر این باورند که این درختان سبز آن ها را از جادوگری، ارواح، ارواح شیطانی و بیماری ها دور نگه می دارد.

تاریخ دقیقی در مورد این که این درختان برای نخستین بار از چه زمانی برای کریسمس استفاده شدند وجود ندارد، اما براساس یک گزارش احتمال می رود که درختان کریسمس از حدود ۱۰۰۰ سال پیش در شمال اروپا مورد استفاده قرار گرفته اند.