سقز - ایرنا - سنندج - سرپرست اداره حفاظت از محیط زیست شهرستان سقز از ارسال پرونده یک شکارچی متخلف به دادگاه که دو قطعه کلاغ را در روستای «قشلاق صالح بیگ» تلف کرده بود خبر داد.


«محمد زری» در گفت و گو با ایرنا افزود: این اداره تلف شدن دو قطعه کلاغ توسط این شکارچی را پیگیری کرده و پرونده این فرد شامل جریمه کیفری و حقوقی نیز خواهد شد.

به گفته وی، محیط زیست در راستای حفظ حیات وحش، تلف نمودن هر نوع جانداری را پیگیری خواهد نمود.

وی گفت: هر چند جریمه در نظر گرفته شده در قانون بسیار کم است ولی در نظر گرفتن جریمه کیفری و حقوقی توسط قانونگذار به منزله اهمیت حیاط وحش است.

زری افزود: اخیرا پرونده دو شکارچی هم که اسلحه شکاری خود را به افراد غیر مجاز داده بودند به دادگاه ارجاع داده شده و پرونده فردی که در روستای «گاوشله» با سگ شکاری، قوچ و میش وحشی را تعقیب نموده نیز در دست پیگیری است.

وی گفت: این اداره در راستای جلوگیری از شکار غیر مجاز، حفظ حیات وحش منطقه و جلوگیری از تخریب مراتع ملی، چهار پاسگاه محیط بانی درروستاهای «سولاکان» ، «ایغچی»، «زیویه» و «**** خان» در نزدیکی منطقه حفاظت شده عبدالرزاق راه اندازی خواهد کرد.

وی عنوان کرد: منطقه عبدالرزاق در شرق شهرستان سقز در استان کردستان قرار دارد و دارای تنوع زیستی بالایی است به طوری که تا کنون بیش از 350 گونه گیاهی، 80 گونه پرنده، 17 گونه پستاندار در این منطقه شناسایی شده است که از آن جمله می توان به لک لک، عقاب طلایی، هما، قرقی، مرغ حق، کبک، قوچ و میش، شغال و میش مرغ اشاره کرد.

شهر سقز به عنوان دومین شهر بزرگ استان کردستان در 190 کیلومتری شمال غربی سنندج واقع شده است.

شهرستان سقز داری 274 روستای دارای سکنه، چهار بخش و دو شهر است.