موضوع مورد بحث در اینجا تغذیه صحیح برای شوگر گلایدرها هست .مانند بسیاری از حیوانات دیگر که به تازه گی وارد تجارت حیوانات خانگی شده اند هنوز بسیاری از نیازهای آنها بر ما پوشیده است ، با نگهداری طولانی مدت تر از آنها مسائل بیشتری از آنها بر ما آشکار می شود. متاسفانه تعداد زیاد اطلاعات متناقضی که کتاب ها ، پت شاپ ها و سایت های اینترنتی به ما میدهند کمک چندانی به این وضعیت نمی کنند . به هر حال مانند بسیاری از گونه ها یکی از کارهایی که می شه انجام داد روش آزمون و خطاست درباره تغذیه این گونه نسبت به گونه هایی مانند سگ ها و گربه ها مطالعات کمتری انجام شده است.


بدیهی است که توجه به نیازهای غذایی شوگر گلایدرها فوق العاده مهم است زیرا آنها بسیار مستعد ابتلا به بیماری متابولیک استخوان (پوکی استخوان) حاصل از نسبت نادرست کلسیم در رژیم غذایی شان هستند. اگر در یک رژیم غذایی فسفر نسبت بالاتری نسبت به کلسیم داشته باشد باعث از بین رفتن کلسیم در استخوانها و دیگرنسوج بدن و برهم خوردن تعادل کلسیم در خون می شود. که حاصل آن نرمی استخوان ، شکننده شدن استخوان ها و مشکلات بیشمار و بیماری های دیگری است که علت آنها عدم تعادل کلسیم است.
شوگر گلایدرها در حیات وحش از جویدنی های اوکالیپتوس، شیره گیاهان ، حشرات ، شهد و عسل (مواد دفعی حشراتی که از نکتار گیاهان و میوه جات تغذیه می کنند) تغذیه می کنند. آنها همچنین تخم پرندگان، مارمولک، پرندگان کوچک و دیگر موارد طعمه های کوچک می خورند. تکرار این رژیم غذایی برای آن دسته از شوگر گلایدرهایی که در اسارت متولد می شوند و رشد می کنند بسیار دشوار است . بنابر این شوگر گلایدرها با انواع مواد غذایی تغذیه می شوند تا سعی شود تقلیدی از تغذیه طبیعی آنها در حیاط وحش باشد تا بفهمند چه رژیم غذایی برای رشد آنها در اسارت مفید تر است .

اما چه رژیم غذایی ایده آل شوگر گلایدرها هست ؟ من اعتقاد ندارم که پاسخ به این سوال آسان باشد ، و به دلیل اینکه من تجربه نگهداری از شوگر گلایدرها را ندارم نمی تونم از تجربه شخصیم در این باره صحبت کنم.

آنچه در ادامه می خوانید دانسته های یک دامپزشک شناخته شده اگزاتیک پت های یکی از باغ وحش های استرالیا می باشد .

توصیه های دکتر جانسون-دلانی :
دکتر جانسون – دلانی دامپزشک با تجربه اگزاتیک پت ها و نویسنده و سخنران می باشد. توصیه های تغذیه او برای تغذیه طبیعی شوگر گلایدرها بر اساس مشاوره با مسئولان و دامپزشکان باغ وحش های استرالیا می باشد . مقادیر مواد غذایی برای شوگر گلایدر ها در طول شبانه روز بر اساس میزان فعالیت ، اندازه و تولید مثل و غیره می باشد .
یک قاشق غذاخوری از میکس زیر :
یک قاشق غذاخوری از جیره غذایی حشره خوارها با کیفیت باغ وحش ها (بعنوان مثال محصولات قابل اطمینان پروتئنی حشره خوارها) ، و یا حشرات .
-اگر از حشرات استفاده می کنید مهم است که از حشراتی مانند جیر جیرک ها ، کرم ها ، کرم پیله ابریشم ، عنکبوت ها و غیره استفاده کنید . حشراتی استفاده می کنید باید کیفیت بالایی داشته باشند و از مارک های تجاری معروف باشند به همراه مکمل کاملی از ویتامین / مواد معدنی.

میوه های خرد شده را جوری با هم مخلوط کنیم که شوگر گلایدر نتواند میوه های مورد علاقه خود را جدا کند .


. راهنمای بهتر یک مخلوط غذایی

150 میلی لیتر آب گرم
150 میلی لیتر عسل
تخم مرغ آب پز با پوست
25 گرم سرلاک با پروتئین بالا
1 قاشق چایخوری مکمل ویتامین / مواد معدنی

آب گرم و عسل مخلوط کنید. ترکیب تخم مرغ ، سپس مخلوط آب / عسل را بتدریج اضافه می کنیم سپس پودرویتامین را اضافه می کنیم تا صاف و یکدست شود و سپس سرلاک را اضافه می کنیم و هم میزنیم تا مخلوط یک دستی بدست بیاید.
تا زمانی که سرو شود در یخچال نگهداری شود .

.راهنمایی رژیم غذایی کلی

همانطور که قبلا اشاره شد توصیه ها برای برای تغذیه شوگر گلایدر بسیار متعدد و متنوع هستند.نکات قابل توجه و مهم نسبت کلسیم به فسفر هست که باید نسبت 2 به 1 کلسیم به فسفر باشد و اجتناب از چربی و قند تصف شده است . اگر شما تصمیم به تغییررژیم غذایی شوگر گلایدر دارید باید آن را بتدریج انجام بدید و مطمئن شوید که شوگر گلایدر شما دچار استرس نمی شود و با جیره غذایی جدید کنار می آید. اگر شما از چند شوگر گلایدر در قفس نگهداری می کنید باید مطمئن شوید همه مقادیر مناسبی از این ترکیب غذایی استفاده می کنند.


نکته : هرگز از شکلات در تغذیه شوگر گلایدر استفاده نکید زیرا بسیار برای شوگرگلایدرها سمی هست.مترجم : بـــــــــــــــــرتی بــــــــــــــــــانــــ ـــــــــی

مطلب اختصاصی میهن پت