به گزارش زیست آنلاین به نقل از ایسنا، تقریبا همه ما در رژیم غذایی خود گوشت مصرف می‌کنیم، چرم می‌پوشیم، به سیرک و باغ وحش می‌رویم. بسیاری از ما حیوانات مورد علاقه خود را خریداری کرده و در قفس نگهداری می‌کنیم. اما هرگز از اثرات مخرب این فعالیت‌ها بر حیوانات باخبر نیستیم.مردم اغلب می‌پرسند آیا حیوانات نیز حقوقی دارند؟ پاسخ این سوال مثبت است. حیوانات نیز قطعا حق زندگی دارند و باید از رنج و استثمار بری باشند.

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه اینترنتی گروه حامیان حقوق حیوانات موسوم به PETA، طرفداران حقوق حیوانات معتقدند حیوانات ارزش انکارناپذیری دارند.

ما همه اذعان داریم تمام مخلوقاتی که اجازه حیات دارند این حق را دارند تا عاری از درد و رنج به حیات خود ادامه دهند. حقوق حیوانات تنها یک فلسفه نیست بلکه یک جنبش اجتماعی است که دید سنتی جوامع را که بر این باورند تمام موجودات غیر از انسان فقط برای خدمت به بشر خلق شده‌اند، به چالش می‌کشد.


تمام جانوران جهان و موجودات کره خاکی شایسته برخورد، احترام و محبت یکسان و برابر هستند. اما در کمال تاسف در سراسر جهان با بسیاری از حیوانات با قساوت و بدرفتاری برخورد می‌شود.


در حال حاضر جنبش‌هایی نظیر جنبش «رهایی از قفس» (UnCaged) در مقابل بدرفتاری، سوء استفاده و تشریح حیوانات در آزمایشگاه‌ها مبارزه می‌کنند تا حیوانات بی‌گناه را از این اقدام خشن و بی‌رحمانه در آزمایشگاه‌ها نجات دهند.


روز جهانی حقوق حیوانات طی سال‌های گذشته با کمک گروه‌های فعال حقوق حیوانات به موفقیت‌های بسیاری دست یافته است.

در پایان باید این نکته را به یاد داشت که حیوانات حق انتخاب ندارند اما شما این امکان را دارید و شما می‌توانید به بقای آنها کمک کنید با انگیزه قوی‌تر که بقای شما در گرو بقای حیات‌وحش و طبیعت است.