به گزارش زیست آنلاین به نقل از ایرنا 'اسماعیل مهاجر' افزود: با توجه به نامه سازمان دامپزشکی کشور مبنی بر شیوع آنفلوآنزای مرغی در سرزمین های شمال ایران (کشور روسیه) و احتمال سرایت این بیماری به انسان، شکار و زنده گیری هر گونه پرنده مهاجر آبزی در استان گلستان ممنوع است.

وی گفت: به همین دلیل، پروانه صید و شکار از سوی سازمان حفاظت محیط زیست صادر نمی شود.

مهاجر با بیان این که مأموران محیط زیست استان به صورت شبانه روزی با تخلفات احتمالی برخورد خواهند کرد، به شکارچیان و علاقه مندان به شکار توصیه کرد: از شکار و زنده گیری این پرندگان خودداری کنند.

وی با اشاره به ارزش حفاظتی مناطق تالابی گلستان گفت: تالاب های بین المللی استان جزو مناطق زیستی بسیار غنی بوده و مأمن گونه های در معرض تهدید پرندگان مهاجر بسیاری است.

مهاجر افزود: در سال گذشته 311 پرونده تخلف در استان تشکیل شد که 252 پرونده شکار و صید غیرمجاز از جمله آن بود.

وی گفت: در سال جدید به دلیل پیگیری بیشتر در اعمال مقررات و قوانین شکار و صید و نیز حضور محیط بانان، میزان تخلفات بیش از 50 درصد کاهش نشان می دهد.

پرندگان مهاجر آبزی و کنارآبزی، هر ساله از اوایل مهر، مهاجرت خود را از سرزمین های شمالی و سیبری آغاز می کنند و با طی مسافت سه هزار کیلومتر، در تالاب های بین المللی گلستان و سواحل خزری فرود می آیند.

بر اساس سرشماری، در فصل مهاجرت سال گذشته، 98 گونه پرنده آبزی و کنارآبزی به تعداد یک صد هزار پرنده، با مهاجرت به تالاب های گلستان، زمستان خود را در این تالاب ها گذراندند.