اگر شما حیوان خانگی دارید مخصوصا سگ، قبل از به دنیا آوردن نوزاد جدید برخی نکات را باید رعایت کنید. بیشتر سگها برخورد خوبی با نوزاد دارند. قبل از آوردن نوزاد از بیمارستان به خانه ، ملافه نوزاد را بیارید تا به سگ خود اجازه دهید با عضو جدید خانواده آشنا شود. به این ترتیب ، وقتی نوزاد به خانه بیاید سگ با بوی او آشنا شده است.

سگ شما نباید احساس کند که نوزاد می خواهد جای او را بگیرد. شما باید به سگ خود نشان دهید هنوز دوستش دارید همانطور که نوزادتان را دوست دارید. وقتی به نوزاد غذا می دهید سگ را از خود نرانید. اجازه دهید او هم کنار پای شما بنشیند. در حالی که به نوزاد خود شیر می دهید ، سگ را نیز نوازش کنید.

افراد با تجربه توصیه می کنند دو هفته قبل از آوردن نوزاد به خانه زمان کمتری را صرف بازی و صحبت با سگتان کنید تا با آمدن نوزاد و کمتر شدن وقت شما سگتان افسرده نشود. بسیار اشتباه است قبل از آمدن نوزاد توجه زیادی به سگ شود و با آمدن نوزاد تمام توجهات به سمت نوزاد برگردد.

اگر سگ شما مشکلات رفتاری دارد که تأثیر بدی روی نوزادتان خواهد داشت ، باید قبل از به دنیا آمدن نوزاد، این رفتار را در سگتان از بین ببرید. سگهایی که خیلی پر سر و صدا هستند یا گاز می گیرند و حسادت می کنند و دوست دارند روی تخت شما بخوابند، ممکن است به نوزاد صدمه بزنند. سه ماه قبل از آمدن نوزاد باید این رفتارهای سگ درست شود. می توانید از مربیان سگ یا دامپزشکان کمک بگیرید. سگی که عادت دارد شبها کنار شما روی تختان بخوابد باید به مکان دیگری منتقل شود. عروسکهای سگ باید بوی خاصی داشته باشد تا با عروسکهای نوزاد اشتباه نشود و سگ عروسکهای خود را بشناسد. شما نباید سگ خود را بفروشید فقط به این خاطر که نوزاد جدیدی وارد خانواده شده است. به زودی نوزاد شما بزرگتر می شود و عاشق سگتان خواهد شد و از بازی کردن با او لذت خواهد برد.

کودکان عاشق حیوانات خانگی هستند. موجودی آرام و لطیف و دوست داشتنی که هیچگاه به آنها نه نمی گوید. موجودی با موقعیت پایین تر از آنها در خانه. آموزش کودکان برای احترام گذاشتن به حیوانات کار بسیار سختی است ، زیرا آنها نمی توانند به زبان ما صحبت کنند و به کودکان بگویند: " هی! تو خیلی خشن با من رفتار می کنی!"

اولین گام این است که مکانی امن برای استراحت به سگ بدهید. غذا و ظرف آب او باید دور از دسترس کودک باشد. اگر سگ روی تخت خود در اتاقتان یا در خانه چوبی خود در حیاط خوابیده ، به کودک اجازه ندهید به او دست بزند. اگر شما تخت مخصوص به سگ یا خانه چوبی ندارید ، می توانید از بالش یا تشک استفاده کنید و آن را در اتاقی مثل نشیمن، که اعضای خانواده بیشتر وقت خود را در آنجا می گذرانند، بگذارید. این کار نه فقط به نفع سگ است که دوست دارد نزدیک شما باشد بلکه شما هم می توانید به آسانی تعامل کودک با سگتان را مشاهده کنید. به کودک یاد دهید وقتی سگ روی بالش خود استراحت می کند او را تنها بگذاریم ،ما عروسک و اسبابمان را آنجا نمی گذاریم و او را موقع استراحت بغل نمی کنیم. زمان زیادی لازم است تا کودک تمام این موارد را یاد بگیرد و شما هر بار باید برایش تکرار کنید.

گام بعدی این است که با کودک خود بنشینید و به او توضیح دهید که حیوانات هم مانند ما درد را احساس می کنند . به او بگویید ما با نوزاد نرم و ملایم رفتار می کنیم چون خیلی کوچک است ، با سگ هم باید ملایم رفتار کنیم چون او هم خیلی بزرگ نیست و کودک هم همچنان رشد می کند ، قوی و بزرگ می شود و از سگ بزرگتر خواهد شد. پس کودک باید به خاطر بسپارد اگر با سگ خشن رفتار کند موجب آزردگی او می شود. سگ خیلی کودک را دوست دارد. وقتی کودک او را محکم بغل می کند یا با ماشین کنترلیش به او می زند سگ دردش می آید ولی فرار نمی کند. به کودک بگویید ما می دانیم تو هم او را خیلی دوست داری. با این حرف کودک را در موقعیتی قرار می دهیم که با سگ خوب رفتار کند . کودکان به آسانی متوجه نمی شوند چگونه موجب ناراحتی دیگران می شوند . یکی از روشهای مناسب این است که از کودک خود بپرسید: " اگر کسی همان رفتار را با تو داشته باشد چه حسی می کنی؟"

به کودک نشان دهید چگونه با سگ ارتباط برقرار می کنید و او را نوازش می کنید. کودک نمی تواند تفاوت بین رفتار شما با سگ و برخورد خود با او را بفهمد. کودک باید متوجه شود بازی هایی که در زمان نوزادی با سگ انجام می داد ، مثل خوابیدن روی او یا سواری گرفتن از او ، حالا دیگر سگ را اذیت می کند چون کودک بزرگتر و سنگین تر شده است. با نوازش کودک به او نشان دهید با چه روش و قدرتی سگ را ناز کند و موی او را نکشد.

متوجه باشید که کودکان از بزرگترها تقلید می کنند. اگر شخص بزرگسالی در خانه شما دست بزن دارد ، بسیار دشوارتر خواهد بود تا کودک یاد بگیرد با حیوان خوب رفتار کند و او را نزند. به کودک یاد دهید سگ را فشار ندهد و با او کشتی نگیرد. برایش یک عروسک بادی بخرید تا هر وقت خواست لگد و مشت بزند و بوکس بازی کند سراغ عروسکش برود. به او بگویید وقتی بزرگتر شد می تواند برای تربیت سگ خودش تصمیم بگیرد ولی حالا این کار بر عهده پدر و مادر است. با تمام این کارها به کودکان نشان می دهید که حیوانات هم مثل ما حقوقی دارند که باید رعایت شود و آنها هم نیازمند امنیت هستند.