دو بچه سگ آبی کمیاب به محیط زیست گلستان تحویل شدند

۴ آذر ۱۳۹۳
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: دو بچه شنگ (سگ آبی) که به دلیل نامعلومی بدون مادر خود تنها مانده بودند توسط یکی از همیاران محیط زیست استان گلستان به اداره حفاظت محیط زیست گنبدکاووس تحویل شد.
مدیر روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست گلستان در این باره گفت: توله شنگ ها جهت معاینات اولیه و بررسی وضعیت سلامت به این اداره کل منتقل شده و معاینات اولیه توسط دامپزشک معتمد کارشناسان صورت گرفت.احمد دباغیان افزود: توله شنگ ها در سلامت کامل بوده و وزن آنها به ترتیب ۱٫۲ و ۱٫۱ کیلوگرم می باشد. طی مشورت انجام شده با متخصصین و کارشناس مرکز درمانی تحقیقات سگ دریایی در کشور هلند (دکتر شیرازی) تغذیه توله شنگ ها با استفاده از شیر بدون لاکتوز، خامه، گوشت چرخ شده و ماهی انجام می شود.


لازم به یادآوری است جمعیت این گونه به علت تخریب زیستگاه و تغییر کاربری عرصه های زیستی و شکار بی رویه، آلودگی ناشی از سموم کشاورزی و آلودگی های صنعتی رو به کاهش می باشد.


شنگ (سگ آبی) پستانداری گوشتخوار از خانواده راسوها است که در رودخانه ها و تالاب ها زندگی نموده و از آبزیان به خصوص ماهی و خرچنگ تغذیه می کند.


سگ های آبی به دلیل کاهش منابع غذایی در رودخانه ها، به استخرهای پرورش ماهی روی آورده و در تورها و فنس های حریم استخرها گرفتار می شوند.

به دلیل خشک شدن تالاب ها و رودخانه، کاهش منابع غذایی و آلودگی صنعتی و سموم کشاورزی در آبهای سطحی، جمعیت سگ های آبی در کشور به شدت رو به کاهش بوده و می توان گفت نسل این گونه در آستانه انقراض قرار دارد.