مدیرعامل موسسه تخصصی مطالعات پلنگ آسیایی گفت: پلنگ ایرانی در گذشته‌ای نه چندان دور، پراکنش وسیعی در خاورمیانه داشت.

به گزارش زیست آنلاین به نقل از ایسنا آرزو صانعی افزود: اکنون عمده جمعیت این زیرگونه در ایران واقع شده است که تصور می شود از طریق جا به جایی‌های فرامرزی حضور آن در کشورهای همسایه حمایت شود.

وی ادامه داد: تخریب و تقطیع زیستگاه، کاهش طعمه، شکار پلنگ و طعمه‌های اصلی آن (عمدتا کل و بز و قوچ و میش) و حضور دام در زیستگاه‌های این گونه و مشکلات ناشی از آن، از عوامل تهدید عمده پلنگ ایرانی در سالهای اخیر بوده‌اند.

وی اظهار کرد: موارد مرگ و میری که موفق به ثبت آن در سال‌های اخیر شده‌ایم، بیانگر بیش از 70 قلاده مرگ و میر پلنگ طی سالهای 2007 تا 2011 بوده‌اند که از این میزان، 71 درصد به دلیل شکار و طعمه مسموم و 18 درصد به دلیل تصادفات جاده‌ای بوده‌اند.

صانعی بیان کرد: از آنجا که پلنگ پراکنش وسیعی در سطح کشور دارد که البته این موضوع به هیچ وجه نشان دهنده موجود بودن جمعیت مناسبی از آن در مقیاس وسیع نیست، حفاظت از آن، طعمه و زیستگاه‌هایش نیازمند مشارکت و همکاری طیف وسیعی از افراد، موسسات و سازمانهاست.

وی توضیح داد: به این ترتیب، از سال 1391 طرحی برای شناسایی، توانمند سازی و ایجاد شبکه‌ای از افراد بومی، علاقمندان و کارشناسان مرتبط با پلنگ ایرانی در کشور شکل گرفت.

وی تصریح کرد: در سال 1391 بر اساس نیازسنجی‌های قبلی، دوره اول کارگاه‌های آموزشی مهارتی منطقه‌ای پلنگ ایرانی با حضور بیش از 150 نفر از کارشناسان، افراد مطلع و تاثیر گذار بومی، محیط بانان و سازمانهای مردم نهاد، برگزار شد که برگزاری آن نیز با همکاری اداره کل حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست، ادارات کل حفاظت محیط زیست استانهای خراسان شمالی، بوشهر، گلستان، آذربایجان غربی، برنامه کمکهای کوچک تسهیلات محیط زیست جهانی برنامه عمران سازمان ملل متحد و موسسه تخصصی مطالعات پلنگ آسیایی (مجری) بود.

مدیرعامل موسسه تخصصی مطالعات پلنگ آسیایی گفت: در این طرح همچنین برخی اقدامات ترویجی مانند تقدیر از افراد موثر در راستای حفاظت از پلنگ ایرانی انجام شد که مورد استقبال عمومی قرار گرفت.

وی تاکید کرد: به دنبال اهداف طرح مبنی بر حفاظت و پایش مشارکتی وضعیت پلنگ در ایران، دوره دوم کارگاه‌های آموزشی مهارتی منطقه‌ای پلنگ ایرانی، طی شهریور و پاییز سال جاری با حضور کارشناسان، محیط بانان، اعضا پورتال تخصصی پلنگ ایرانی که هم اکنون بیش از 1000 نفر از سراسر کشور می باشند، آغاز شد.

صانعی افزود: در این طرح، بر اساس فاکتورهایی که برای فعالیت های مختلف طرح مد نظر بوده اند، تمامی استان های کشور به پنج منطقه تقسیم شده‌اند و در راستای اقدامات مشارکتی و برای آنکه امکانات آموزشی در یک محل و برای افراد محدودی متمرکز نشود، این کارگاه‌ها به صورت منطقه‌ای برگزار می‌شوند.

وی اظهار کرد: تا کنون سری دوم کارگاه‌های آموزشی مهارتی منطقه‌ای پلنگ ایرانی در استانهای البرز، لرستان و خراسان شمالی با حمایت اداره کل حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست و مشارکت ادارات کل محیط زیست استانهای میزبان و دانشگاه محیط زیست انجام شده است.