توزیع چند تن سیب در جنگل به دنبال ورود خرس ها به روستاهای اطراف ارسباران

۲۳ آبان ۱۳۹۳
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: طی چند هفته اخیر حدود ده مورد مشاهده و ورود خرس به باغات و روستاهای اطراف منطقه حفاظت شده ارسباران در استان آذربایجان شرقی از سوی افراد محلی به اداره محیط زیست این استان گزارش شده و اخبار ضد و نقیض و تایید نشده ای از کشته شدن تعدادی از خرس ها نیز منتشر شده است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی در این باره گفت: به دلیل خشکسالی و کمبود منابع غذایی، حیات وحش منطقه حفاظت شده ارسباران از جمله خرس های قهوه ای به مناطق مسکونی نزدیک شده اند.
قاسمی افزود: در این راستا به منظور پیشگیری از تقابل احتمالی و حفظ امنیت مردم و همچنین خرس ها چندین تن سیب از شهرستان های مراغه و عجبشیر جمع آوری و توسط محیط بانان به منطقه ارسباران منتقل و جهت تغذیه خرس ها در نقاط حساس و مناسب پخش گردید.
……

تصویر: تخلیه چند تن سیب در بخش هایی از منطقه حفاظت شده ارسباران به منظور تغذیه خرس ها


مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی از تشکل ها و مردم دوستدار طبیعت درخواست کرد با مشاوره کارشناسان این اداره برای حیوانات غذا تهیه کرده و جهت تغذیه دستی حیات وحش در اختیار این اداره کل قرار دهند تا حیات وحش برای تهیه غذای خود به مناطق مسکونی نزدیک نشوند.
قاسمی از مردم خواست در صورت مشاهده خرس و سایر جانوران وحشی در اطراف مناطق مسکونی، مراتب را به ادارات حفاظت محیط زیست گزارش داده و از هرگونه برخورد شخصی جدا خوددرای کنند.


به گزارش دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران، خرس های قهوه ای در این زمان از سال در حال آماده شدن برای خواب زمستانی هستند. در این زمان خرس ها نیاز دارند حجم زیادی از مواد غذایی را مصرف کنند تا با ذخیره این مواد بصورت بافت چربی در بدن، از این ذخیره برای سوخت و ساز بدن خود در دوره خواب زمستانی بهره گیرند.
به نظر می رسد این تلاش شبانه روزی خرس ها برای تغذیه و ذخیره مواد غذایی موجب نزدیک شده آنها به جوامع محلی و تقابل بیشتر خرس و انسان شده است.