همزمان با آغاز فصل مهاجرت پرندگان به زیستگاه های آبی بندرترکمن در استان گلستان، هشت گروه از شکارچیان غیرمجاز دستگیر شدند.

به گزارش زیست آنلاین به نقل از ایرنا، رییس اداره حفاظت محیط زیست بندرترکمن و گمیشان روز دوشنبه گفت: این شکارچیان متخلف این هفته به دام ماموران یگان حفاظت محیط زیست افتادند.

علی بیانی افزود: از این هشت گروه، پنج قبضه سلاح شکاری تک لول و سه قبضه سلاح شکاری دولول کشف شد که از این تعداد 2 قبضه سلاح شکاری قاچاق و بدون مجوز است.

وی اضافه کرد: از شکارچیان دستگیر شده تعداد 11 قطعه پرنده به همراه 38 قطعه فشنگ ساچمه زنی کشف و ضبط شد.

رییس اداره حفاظت محیط زیست بندرترکمن همچنین گفت: از شکارچیان دستگیر شده مبلغ 6 میلیون ریال بابت ضرر و زیان وارده به محیط زیست اخذ شد.

بیانی افزود: افراد دستگیر شده با تکمیل پرونده های حقوقی برای سیر مراحل قضایی به محاکم شهرستان ترکمن معرفی شدند.

وی یادآور شد: به استناد قانون مجازات قاچاق اسلحه و مهمات مصوب سال 92، دارندگان سلاح شکاری علاوه بر حبس به جزای نقدی تا سقف 20 میلیون ریال نیز محکوم می شوند.

وی با هشدار به شکارچیان غیرمجاز و متخلفان حوزه شکار و صید عنوان کرد: این اداره هیچ گونه اغماض و گذشتی در خصوص ارتکاب جرایم شکار و صید اعمال نمی کند و متخلفان به حداکثر مجازات مربوطه محکوم می شوند.

اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ترکمن با مجهز بودن به دو دستگاه هاور کرافت آبی - خاکی و سایر تجهیزات خودرویی، آمادگی برای برخورد با متخلفان احتمالی شکار و صید را داراست.

تالاب بین المللی گمیشان یک زیستگاه منحصر به فرد با وسعت بیش از 20 هزار هکتار است که 14 هزار هکتار آن جزو مناطق شکار و صید و تیراندازی ممنوع سازمان حفاظت محیط زیست به شمار می رود.

گمیشان یک تالاب ساحلی محسوب می شود و طیف گسترده ای از گونه های مختلف پرندگان همچون مرغابی، غاز، قو، پلیکان، باکلان، پرستوی دریایی، سلیم، کاکایی، چنگر، اگرت، خوتکا، گیلان شاه و تلیله به آن مهاجرت می کنند.

همچنین تعداد گونه های موجود که دارای زمستان گذرانی یا زادآوری در تالاب هستند حدود 110 گونه برآورد می شود.

همه ساله این تالاب ها میزبان تعداد زیادی از پرندگانی است که از نیمکره شمالی به مناطق جنوبی مهاجرت کرده و ماه ها در این تالاب ها می مانند و بار دیگر برای جوجه آوری به وطن اصلی خود باز می گردند.

مهاجرت پرندگان از اواسط پاییز آغاز و پرندگان از عرض های بالاتر و نواحی شمالی سیبری به تالاب بین المللی گمیشان می آیند.

از مهمترین گونه های موجود در تالاب گمیشان می توان به گونه های باارزشی مانند پلیکان، فلامینگو و قو که جزو گونه های حمایت شده و نیز پلیکان پاخاکستری و عقاب دریایی دم سفید که از جمله گونه های در خطر انقراض به شمار می روند، اشاره کرد.