پرورش دهندگان اسب در فصل زمستان همواره در این فکر هستند که کمی به روند طبیعت سرعت دهند تا زودتر شاهد تولد کره اسب باشند. استفاده از نور اضافی برای محیط مادیانها، افزودن به حجم غذای آنها و اقداماتی از این قبیل برای به اشتباه انداختن مادیانها انجام می شود تا فصل باروری آنها زودتر آغاز شود.


زمان بندی برای پرورش تروبردها بسیار اهمیت دارد، زیرا همه تروبردها تولدشان را در روز اول ژانویه جشن می گیرند. به همین خاطر، هرچه سریعتر باردار کردن مادیانها یکی از کلیدهای موفقیت است.زمان بندی برای پرورش دهندگان تازه کار زیاد دقیق در نمی آید، با این حال، مادیان چه از نژاد تروبرد باشد و چه اسبی در یک مزرعه خانگی، موفقیت در بارداری و تولد کره از او به چیزی بیش از روند معمول طبیعت احتیاج خواهد داشت.ممکن است شما همه ی اقدامات لازم برای آماده کردن مادیان و ترغیب او به بارداری را انجام دهید، اما او به موقع باردار نشود. با این وجود، آغاز برنامه باردار کردن مادیان می تواند مزایایی داشته باشد. در مورد مادیانها، باید کشت ادرار منفی باشد تا به محیط باروری برده شوند، و دامپزشکان زمانی این کشت را می گیرند که مادیان در فصل باروری اش باشد.با دقت و توجه بیشتر به مادیان می توانید پیش از آنکه او را به محیط باروری ببرید از این جهت مطمئن شوید، و به این صورت هیچ کدام از دوره های باروری مادیان را از دست نمی دهید. از دست دادن این دوره ها نه تنها باعث هدر رفتن هزینه ها می شود، بلکه احتمال باردار شدن مادیان را نیز کاهش می دهد، به خصوص اگر اولین بارش باشد.


بررسی مکرر مادیان تا حد زیادی می تواند وضعیت او از نظر باروری و اینکه آیا مادیان در دوره باروری هست یا نه را مشخص کند. در اغلب اوقات خود شما می توانید بفهمید که آیا مادیانتان در فصل باروری هست یا خیر.اسبدارانی که مادیان های خود را به خوبی می شناسند به این نکته توجه می کنند که چه موقع مادیان در شروع فصلش حالت بد خلقی دارد و کمی عبوس است. علاوه بر این، مادیانهای آماده بارداری معمولا در برخورد با دیگر اسب ها هیجان بیشتری نشان می دهند. هر زمان که مادیان را در کنار اسب های دیگر قرار می دهید با دقت به رفتار او توجه کنید. در این حالت ممکن است بتوانید نشانه های مفیدی به دست بیاورید.مادیانهای که وارد فصل باروری می شوند، به ویژه آنهایی که پیش از این باردار نشده اند، بیشتر ادرار می کنند و ادرار آنها غلیظ تر است.
این مادیانها اشتهایی کمتر از معمول نیز به غذا نشان می دهند.
برای جلو انداختن فصل باروری مادیان می توانید از دامپزشکان کمک بگیرید. یک دوره ده روزه استفاده از پروژسترون و در پی آن یک بار تزریق پروستاگلاندین می تواند به شروع فصل باروری مادیان کمک کند. با این حال قبل از این اقدام باید صبر کنید تا حداقل یک بار دوره باروری در مادیان دیده شود تا پروستاگلاندین بتواند روی corpus luteum (یک فولیکول کهنه تخمدان) تاثیر بگذارد و بیشترین استفاده از این نوع درمان حاصل شود.دامپزشک می تواند کمک زیادی به برای باردار شدن مادیان بکند، چه قرار باشد مادیان را به زمین های بارداری ببرید و یا به مرکزی برده و پس از باردار شدن به خانه برگردانید.این کمک به ویژه زمانی اهمیت پیدا می کند که بخواهید مادیان را به صورت مصنوعی بارور کنید. دامپزشک می تواند اطلاعات تشخیصی را درمورد شروع فصل باروری مادیان و زمان تخمک گذاری در اختیار شما قرار دهد و پس از بارداری نیز کمک حال شما باشد.
دامپزشک پس از انجام اقدامات برای بارور شدن اسب او را معاینه می کند تا ببیند آیا تخمک گذاری در مادیان انجام شده است یا نه، و اگر تخمک گذاری صورت نگرفته باشد باید مادیان را به محل باردار کردن برگردانید. در صورتی که تخمک گذاری انجام شده باشد ممکن است دامپزشک بخیه را توصیه کند.5 روز پس از تخم کشی، دامپزشک سطح پروژسترون خون مادیان را بررسی می کند. پس از گذشت 18 روز مادیان را معاینه کنید تا بدانید که آیا در فصل باروری قرار دارد یا نه. اگر قرار نداشته باشد، لازم است دامپزشک مجددا او را معاینه نماید.
معاینه بارداری مادیان می تواند با استفاده از اولتراساند انجام شود. اگر مادیان دوقلو باردار باشد بهتر است در همین مراحل اولیه یکی از جنین ها درآورده شود تا خطر سقط جنین یا عوارض و مشکلات مربوط به بارداری دوقلو کاهش پیدا کند.تپش قلب جنین در روز بیست و ششم پس از تخم کشی باید واضح باشد و دامپزشک مس تواند در این زمان مجددا آزمایش اولتراساند را انجام دهد تا بررسی تکمیل گردد.پس از هجده روز، گرفتن آزمایش خون از مادیان می تواند باردار بودن یا نبودن او را مشخص کند. این امر به ویژه زمانی اهمیت دارد که مادیان برای اولین بار می خواهد باردار شود و تجربه ای پیش از این ندارد که بتوان به سوابق او رجوع کرد.اگر آزمایش لزوم آن را نشان داد، پروژسترون مکمل می تواند برای مادیان در نظر گرفته شود. در صورتی که لازم باشد دامپزشکان عموما مصرف مکمل را برای مدت 150 روز توصیه می کنند. بعضی از پرورش دهندگان اسب مصرف پروژسترون را تا پایان بارداری ادامه می دهند، اما شواهدی حاکی از مفید بودن این اقدام در دست نیست.
در طی سه ماهه ی اول و دوم، افزایش وزن معمولا تنها چیزی است که باید در مادیان باردار مورد دقت و توجه قرار گیرد. در سه ماهه ی آخر، افزایش حجم غذای مصرفی لازم است، زیرا 65 درصد رشد جنین در سه ماهه ی آخر بارداری اتفاق می افتد. انجام تمرینات معمول مادیان در طی بارداری، حداقل در سه ماهه ی اول و دوم، ضرری برای او ندارد و می تواند فواید بسیاری نیز در بر داشته باشد.با این حال باید در هر برنامه ورزشی دقت کافی داشت و احوال مادیان باردار را همواره در نظر گرفت.
اگر بارور کردن اسب را به مرکز یا شخصی دیگر می سپارید همه اطلاعات لازم را در اختیار آنها قرار دهید و آزمایشات و اقدامات قبل از تخم کشی را به انجام برسانید.انجام همه این مراقبت ها و اقدامات می تواند به بارداری موفقیت آمیز و تولد یک کره سالم کمک نماید.منبع:اختصاصی جهان اسب (دنیای اسب سابق)