نگهداری اسب ها در اصطبل در واقع یعنی محروم کردن آنها از زندگی طبیعیشان. نگهداری اسب ها در داخل اصطبل از روزهایی آغاز شد که حمل و نقل بستگی به اسب پیدا کرد. برای کشیدن کالسکه و گاری اسب لازم بود. تنها راه آن که اسب همیشه در دسترس باشد نگهداری آن در اصطبل می بود.


اسب های اصطبلی عموما بدن بهتری دارند و آماده تر هستند و بیشتر در درسترس می باشند؛ تمیزترند و ظاهر آراسته تری نسبت به اسب های بیرون دارند. اما برای رسیدن به چنین مزایدی باید قیمتی هم پرداخت. به علاوه نگهداری اسب در اصطبل گرانتر است و باید 3 یا 4 بار در روز در فواصل زمانی منظم تغدیه شود. حداقل یک ساعت (و ترجیحا بیشتر) در روز می باید ورزش کند. روزانه قشو شود و در شرایط بهداشتی خوبی نگهداری گردد. یعنی مرتبا باید زیرش تمیز شود. اولین چیزی که برای نگهداری اسب در اصطبل لازم است داشتن یک ساختمان اصطبل است.


باکس در اصطبل


امروزه اسب در اصطبل درون باکس نگهداری می شود. باکس یک اتاق مستقل برای هر اسب است. باکس در اصطبل می باید مجزا از هم باشد. اسب می باید بتواند از باکس خودش راهرو یا حیاط را ببیند. باکس هایی که مستقیما به یک حیاط بیرونی باز شوند برای نگهداری اسب خیلی بهتر هستند. به این ترتیب در این نوع باکس ها، اسب ها حوصله شان سر نمی رود. مشغول کردن، خود یک مشکل بزرگ برای نگهداری اسب داخل اصطبل است.اندازه های یک باکس


یک باکس باید به اندازه کافی بزرگ باشد تا اسب به راحتی در آن بچرخد بدون اینکه خود را به اطراف بزند. درون باکس می باید جای کافی وجود داشته باشد تا اسب بتواند بنشیند. اسب می تواند در یک فضایی که خیلی کوچک است دراز بکشد ولی بعد از آن دیگر نمی تواند بلند شود. یک باکس مستقل باید حداقل 12 متر مربع باشد.


باکس باید سقف بلند داشته باشد تا اسب بتواند سرش را بدون هیچ مشکلی بلند کند.
اگر باکس مستقمیا به حیاط باز می شود باید می باید به سمت جنوب باشد. تا اسب را از اوضاع بدی آب و هوا محفوظ نگهدارد. اگر به سمت شمال باشد مستقیما در معرض باد های سرد خواهد بود. در باکس می باید دو قسمت داشته باشد و قسمت بالایی دائما باید باز باشد. درب پایینی و بالایی باکس با هم می باید حداقل یک متر و بیست سانتیمتر عرض و دو متر و بیست سانتیمتر طول داشته باشد. در باید به اندازه کافی عریض باشد تا سوارکار و اسب بتوانند با هم از آن رد شوند، بدون اینکه یکی به دیگری یا به چهار چوب در برخورد کنند.قسمت بالایی باید حداقل 90 سانتی متر بلندی داشته باشد. این ارتفاع باعث می شود نور مناسب و هوای تازه وارد باکس شود و اسب نیز بتواند بیرون به راحتی ببیند. هردو قسمت در باید به طرف بیرون باز شوند و روی دیوار اصطبل بخوابند.این خیلی مهم است که در باکس به بیرون باز شود. تا شما بتوانید در را بدون اینکه کف باکس را به هم بریزید باز کنید. همینطور بتوانید هنگامی که اسب در کنار در دراز کشیده، وارد باکس شوید. این امر در مواقعی که اسب گیر کرده و نمی تواند بلند شود خیلی مهم است . کلیه دستگیره ها و قفل ها باید طرف بیرون در باشد تا اسب از هر گونه صدمه ای مصون بماند و نتواند به هر صورتی در را باز کند. در پایینی باید دو قفل داشته باشد. یکی در بالا و دیگری در پایین.
هنگامی که اسب در داخل باکس است می باید هر دو در کامل بسته باشند. برای در پایین مهارهای مخصوص برای محافظت در از لگد اسب مفید است. قفل های باکس باید کیفیتی داشته باشند که در اثر استفاده مداوم خراب نشوند و به اندازه کافی محکم باشند که اگر اسب به در تکیه داد نشکنند.نور و هوا در اصطبل


نور و هوای داخل اصطبل خیلی برای سلامتی اسب اهمیت دارد. اگر هوا در اصطبل دم کرده، کثیف یا زیاد خاک همراه داشته باشد اسب ها به سرفه می افتند.

باز گذاشتن در بالایی باکس برای تغییر هوای اصطبل خیلی مهم است. اما باکس هم می باید پنجره داشته باشد. پنجره باید در قسمت بالای باکس باشد. وقتی هوای تازه از پنجره وارد باکس شود، کوران در باکس بوجود نمی آید. کوران در باکس باعث مریضی اسب می شود. شیشه پنجره باید میله محافظ از داخل داشته باشد تا اسب نتواند به شیشه نزدیک شود. شیشه ها باید تمیز نگهداشته شوند تا نور کافی به باکس بتابد.

اصطبل باید به اندازه کافی نور داشته باشد. لامپ ها باید به اندازه کافی بالا باشند که اسب به آنها نرسد. از لامپ های کم مصرف باید استفاده شود زیرا داغ نمی شوند و خطر آتش سوزی در اصطبل کاهش می یابد.

راهروی اصطبل نباید لغزنده یا مرطوب باشد. کف راهرو باید از موادی درست شده باشد که به راحتی خشک می شوند و کمی هم باید شیب دار باشدکه آب روی آن جمع نشود. سیمان که صاف نباشد برای کف خوب است، چون هم ضد آب است و هم لغزنده نیست و دیر تر خورده می شود.
وسایل داخل باکس


اگرچه برخی از وسایل در باکس لازم هستند. ولی به هر حال باید تا آنجا که می شود تعداد آن ها داخل باکس را کاهش داد. هرچقدر در باکس وسایل بیشتری باشد احتمال صدمه دیدن اسب بیشتر می شود. مهمترین آن در باکس شامل یک حقله برای بستن توری یونجه ( سبد یونجه)، آخور و آبشخور اتوماتیک می باشد.کف باکساز آنجایکه برای اسب خیلی ناراحت کننده است که روی زمین لخت بایستد. باید حتما کف باکس با چیزی پوشش داده شود. مواد مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند بیشتر از همه: کاه و پوشال چوب یا خاک اره. بهترین اینها پوشال است. کمتر خاک دارد خیلی خوب رطوبت را جذب می کند. و کف باکس را تمیز و خشک نگاه می دارد. به علاوه از کاه ارزانتر است و اسب کف باکس را نمی خورد. هر روز باید باکس اسب تمیز شود. لازم نیست همه کف را برداشت. کف باکس نباید لغزنده باشد. اسب هر شب و در ساعاتی از روز روی کف باکس دراز می کشد. باید مطمئن شد که اسب بدون سُر خوردن روی کف باکس، بتواند بلند شود.توری یونجه


بهتر است اسب یونجه و کاه را از توی توری بخورد. به این ترتیب اسب مشغول می شود و یونجه هم کثیف نمی شود. سبد یونجه باید محکم به یک حلقه بسته شود طوری در باکس قرار بگیرد که با سر اسب یک سطح باشد.آخور


آخور نباید بالاتر از سینه اسب بیاید. ولی اندازه مناسب آن 0,60 متر بالای سطح زمین می باشد. اگر آخور زیاد از حد بالا باشد غدد بزاقی که بین گوشهای اسب قرار گرفته اند نمی توانند بزاق کافی برای مرطوب کردن غذا تولید کنند و باعث سوء هاضمه می شود.آبشخور اتوماتیک


سیستم آبشخور اتوماتیک باید روبروی آخور قرار بگیرد. اگر آبشخور بیش از حد نزدیک آخور باشد، اسب با غذایی که هنوز در دهان دارد، آبشخور را خراب می کند. سیستم آب خوری بعد از مدتی از کار می افتد و باکتری ها باعث مشکلات و بیماری می شوند. هر ماه باید سیستم آب خوری اسب چک شود تا از اتوماتیک بودن آن اطمینان حاصل شود.


تغذیه

از آنجاییکه اسب داخل اصطبل از تغذیه طبیعی خود محروم می شوند، می باید در تغدیه آن ها بسیار دقت کرد. قبل از اینکه به انواع غذا برای اسب بپردازیم باید به یک سری قوانین برای تغذیه آن ها؛ که هر اسبداری باید با آنها آشنا باشد؛ اشاره کنیم.

اولین قانون این است که کم و به دفعات به اسب غذا بدهیم. اسب ها در طبعیت از چرندگان محسوب می شوند و دایم باید در معده آنها مقداری غذا وجود داشته باشد. در واقع معده اسب برای اندازه او خیلی کوچک است و روده خیلی بلند. معده اسب نباید بیشتر از هشت ساعت خالی بماند. اگر به یکباره مقدار زیادی غذا و سریع بخورد بدلیل اینکه برای مدت زیادی غذا در دسترس نداشته و یا خیلی گرسنه بوده معده اش خیلی بزرگ می شود و تمام غذا را نمی تواند هضم کند که باعث حمله کلیک می شود ( شکم درد).
همیشه سر یک ساعت مشخص به اسب غذا دهید تا اسب بداند که چه موقع باید منتظر غذایش باشد. می توانید زمان را با برنامه خودتان تنظیم کنید اما همانکه زمان بندی برای تغدیه اسب را شروع کردید نباید دیگر تغییرش دهید.


مثال زیر ثابت شده که در برنامه ریزی تغذیه مناسب بوده است:

6 صبح نصف یونجه
7 صبح یک پیمانه کامل بلوط با ترکیبات دیگر ویتامین و مواد معدنی
بعد از آن اولین سبد ینچه
ساعت 2 بعد ازظهر یک پیمانه جو با مواد معدنی و ویتامین
بعد از آن دومین سبد یونجه
ساعت 4 بعد از ظهر میوه و سبزی مثل هویج سیب گلابی و ....
ساعت 8 شب یک پیمانه جو با ویتامین و مواد معدنی
بعد از آن سومین سبد یونجهقانون طلایی


به اندازه ای به اسب غذا بدهید که کار می کند و وزن و شرایطش را در نظر بگیرید. اسبی که در مسابقات شرکت می کند بیشتر به غذا احتیاح دارد تا اسبی که فقط سواری معمولی می دهد. همینطور اسبی که در شرایط بد به نگهداری شده یا مدتی مریض بوده و یا پیر است به یک برنامه خیلی منظم نیاز دارد تا مواد غذایی به بدنش برسد.

بلافاصله بعد از غذا دادن اسب را به کار نگیرید. اسب به زمان کافی برای هضم غذایش احتیاج دارد. اگر با شکم پر کار سنگین کند خیلی فشار به اسب وارد می شود. وقتی به اسب غذا دادید بگذارید در اصطبل آرامش حاکم باشد این زمان را هم برای قشو یا تعویض کف باکس انتخاب نکنید.


آخرین قانون طلایی این است که به اسب آب کافی قبل از غذا خوردن برسد زیرا اگر بعد از غذا خوردن آب زیاد به اسب داد همه غذا از شکم خارج می شود. اولین قانون آب دادن به اسب این است که همیشه آب تازه در دسترس اسب باشد. اگر به هر دلیلی این کار عملی نیست باید در زمستان 3 بار و در تابستان 6 بار در روز به اسب با سطل باید آب داد.

کره اسب ها به 10 تا 7 لیتر برای هر 100 کیلوگرم وزن بدن روزانه به آب احتیاج دارند. اسب هایی که کار سبک انجام می دهند به 7 تا 8 لیتر برای هر 100 کیلوگرم وزن بدن روزانه به آب احتیاج دارند. اسب هایی که کار سنگین انجام می دهند به 10 تا 12 لیتر برای هر 100 کیلوگرم وزن بدن روزانه به آب احتیاج دارند. مادیهانهای کره دار به 8-9 لیتر در هر 100 کیلوگرم وزن بدن احتیاج دارند.اگر آب در اصطبل به طور مداوم وجود ندارد حداقل نیم ساعت بعد از غذا به اسب آب بدهید. اگر اسب از کار سخت عرق کرده برگشته و آب خیلی سرد است آب را کمی گرم کنید. بهرحال این تنها موقعی است که آب می تواند به طور مصنوعی گرم بشود. آب سرد برای اسب هایی که آزاد هستند و چرا می کنند مضر نیست. آب داخل سطل در اصطبل آمونیاک و دیگر مواد ناسالم را جذب می کند. این آب باید حداقل 3 بار در روز تعویض شود. و بالاخره اگر قصد دارید با اسبتان کار سخت کنید سطل آب را 2-3 ساعت قبل از کار از باکس خارج کنید. در طول یک روز کار سخت مثل روز مسابقه فقط بگذارید اسبتان در زمانهای متوالی مقدار کمی آب بخورد. مقدار زیاد آب به یکباره به اسب ندهید.


سبوس از بین غذاهای کمکی بهترین انتخاب برای اسبی است که انرژی تولید می کند. جو را هم می توانید درسته یا خورد شده به اسب بدهید. جوی خورد شده برای هضم بهتر است. جو را در محل قبل از دادن به اسب را خورد کنید. جوی خورد شده و انبار شده بعد از 2-3 هفته ارزش غذایی خود را از دست می دهد. جو باید درشت، با بوی خوب و رنگش روشن باشد. جوهایی که بوی بد می دهند و ساقه و خاک دارند را هرگز انتخاب نکنید.غذاهای مغذی اسب


جوی معمولی، ذرت یا حبوبات هیچکدام به اندازه سبوس خاصیت ندارند و انرژی زا نیستند. جوی جوشانده برای اسبی که لاغر است و باید قوی شود انتخاب خوبی است. ذرت انرژی کافی به اسب هایی که خیلی کار می کنند نمی دهد و برای اسب هایی که خیلی کم کار می کنند چاق کننده است. حبوبات دارای مواد غذایی غنی هستند و باید به اسب هایی که خیلی در وضعیت بدی به سر می برند یا خیلی زیاد از آنها کار می کشند داده شود. باید حبوبات را که دارای انرژی زیادی هستند با به احتیاط به اسب داد چون انرژی زیادی کنترل اسب را سخت می کند.در اروپا معمولترین غذایی که به اسب داده می شود غذاهای آماده است. انواع مختلفی از آنها در بازار یافت می شود. برای انواع مختلف اسب: پونی، مادین های کره دار یا اسب های کورس. در اصل همه آنها دارای ویتامین و مواد معدنی هستند. در مورد این نوع غذاها دو مورد است که باید به خاطر بسپارید. همراه این نوع مواد حتما باید سبوس به اسب داد و گرنه آنها را سریع می بلعد که این باعث دلدرد می شود. این نوع غذاها بصورت مکعبی هستند. به این ترتیب شما کنترل کاملی که چه مقدار ویتامین و مواد غذایی به اسب برسد ندارید. و در آخر هم باید گفت این نوع مواد غذایی بسیار گران قیمت و پر هزینه هستند.سبوس معمولترین غذایی است که با غذاهای آماده می توان مخلوط کرد. در بیشتر اصطبلهای مدرن به جای پوسته خارجی گندم از سبوس استفاده می کنند. پوسته خارجی گندم در کارخانه آرد تولید می شود و یک محصول جانبی است. این نوع غذا را می توان بصورت پوره به اسب داد که در این صورت باید آن را با آب داغ مخلوط کرد و گذاشت تا سرد شود. این ماده خیلی قابل هضم است و اثر لاکستیو دارد و برای اسب بیمار یا اسبی که بعد از کار سخت خیلی خسته شده مفید می باشد.غذای اصلی حجیم برای اسب ها یونجه است. دو نوع یونجه وجود دارد: یکی یونجه کاشته شده و دیگری یونجه چراگاه. یونجه ای که به صورت دوره ای برای استراحت زمین کاشته می شود، مواد غذایی کمی دارد. یونجه طبیعی (چراگاه) دارای مواد کامل برای بدن اسب می باشد و معمولا از یونجه کاشته ای علف بیشتری دارد، که رنگ آن را سبزتر می کند. هر نوع یونجه ای که به اسب می دهید باید بوی خوبی داشته باشد و هیچ گونه پوسیدگی در آن دیده نشود. یونجه ها بدلیل محتوای آنها ممکن است از نظر رنگ با هم کمی متفاوت باشند. ممکن است طلایی، قهوه ای روشن یا سبز باشند. اگر زرد یا قهوه ای پر رنگ باشند یعنی کیفیت شان بد است. همیشه باید رنگ روشن داشته باشند و هنگامی که آن را تکان می دهید نباید از آن خاک بلند شود.مواد دیگری هم می توان به اسب داد مثل دانه روغنی کتان که اسب را سالمتر می کند. اما یادتان باشد که باید اول آن را پخت. درغیر اینصورت سمی است. تفاله چقندر و ملاس هم مغذی هستند و شیرین. شیرینی طعم ملاس می تواند طعم مواد دیگر را هم برای اسبی که بد غذا است بهتر کند. تفاله چقندر را باید شب قبل خیس کرد تا خوب باد کند. سبزیجاتی مثل هویچ، شلغم و سبزیجات ریشه دار هستند. اینها غذای کناری خوبی به حساب می آیند که یاد از طول بریده شوند یا همان طور درسته به اسب داده شوند. اگر قطعه قطعه شوند ممکن است در گلوی اسب گیر کنند.تقریبا غیر ممکن است که دقیقا بتوان گفت چه مقدار غذا برای اسب کافی است برای اینکه اسب ها و پونی ها هم مانند انسان ها در تغذیه با هم فرق دارند. غیر از این، اندازه اسب و اینکه اسب چه اندازه کار می کند و وضعیت کلی بدن اسب چگونه است و اینکه اسب اشتهای خوبی دارد یا نه، همه این موارد باید در تغذیه اسب در نظر گرفته شوند.مقدار غذایی که به اسب ها داده می شود همینطور بستگی دارد به نوع غذا. به طور کلی غذاهای آماده باید سه بار در روز به اسب داده شود و حداکثر مقدارش نباید از پنج کیلوگرم در روز برای اسب های بزرگ بیشتر شود. در شرایط عادی، بیشترین مقدار غذا را باید شب به اسب داد، چون بیشترین زمان را برای استراحت و هضم را بعد از غذا دارد.


اسب هایی که با مدیریت مدرن در اصطبل نگهداری می شوند سالم تر، سر حال تر و خوشرو تر هستند و به این ترتیب موفق تر خواهند بود.
منبع:جهان اسب