فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان تهران از کشف وضبط حیوانات غیرمجاز و دستگیری متخلفان خبر داد.

اسماعیل میران زاده فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان تهران در گفتگو با خبرنگار محیط زیست باشگاه خبرنگاران گفت: طی عملیات گشت وپایش 2 ساعته در بازار پرنده فروشهای خلیج فارس در بزرگراه آزادگان موفق به کشف و ضبط 97 پرنده شامل قرقاول ، باقرقره ، طرقه، کپک ،سهره و بلدرچین به همراه 3 عدد سنجاب شدیم.

وی ادامه داد:صبح جمعه تعدادی از ماموران یگان با لباس شخصی اطراف بازار را مورد پایش قرار دادند و حوالی ساعت 11:30 یگان استان بعد از مطلع شدن از خرید وفروش حیوانات غیرمجاز ورد عمل شده و با کشف پرندگان ،6 متخلف نیز دستگیر شده که با تشکیل پرونده قانونی تحویل مراجع ذیصلاح گردیدند.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان تهران با اشاره به جریمه 3 میلیون و 500 هزار ریالی خرید وفروش سنجاب افزود: متاسفانه گاها مشاهده می شود که این حیوانات به صورت غیر مجاز با قیمت های پایین خرید وفروش می شود در حالی که ارزش بالایی در طبیعت دارند.

میران زاده با انتقاد از عملکرد شهرداری در ساماندهی این مرکز اذعان داشت : محیط زیست تنها می تواند بر خرید وفروش گونه های جانوری نظارت داشته باشد و باتوجه به اینکه گونه های دیگری همچون سگ وگربه در حاشیه این بازار خرید وفروش می شود نیاز است تا عوامل سد معبر شهرداری روی آن نظارت ویژه داشته باشد، ضمن اینکه وظیفه نظارت بر سلامت حیوانات نیز بر عهده دامپزشکی می باشد.

وی خاطرنشان کرد : پرنده های کشف شده به پارک پردیسان منتقل شده و بعد ازحصول اطمینان از سلامتی آنها در صورت امکان در زیستگاه اصلی شان رهاسازی خواهند شد.


منبع:باشگاه خبر نگاران